Aj Česi majú svojho Henryho Acordu, ktorý bol za pomoc žene zavraždený v centre Prahy

Keď som si v novinách prečítala, za akých okolností zomrel v Bratislave mladý Filipínčan Henry Acorda, okamžite sa mi v pamäti vynorila spomienka na smrť Čecha Michala Velíška ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
Michal Velíšek s rodinou.
Michal Velíšek s rodinou. (zdroj: Zdroj: Adra.cz)

V pondelok popoludní, 13. septembra 2005, sa vtedy 32-ročný Michal Velíšek vybral na prechádzku aj so svojou deväť mesačnou dcérkou Valentínkou. Doma ich čakala Michalova manželka, ktorá zatiaľ pripravovala oslavu 5. výročia ich svadby. Keď Michal s kočíkom prechádzal cez park na pražskom Karlovom námestí, všimol si na lavičke sedieť vystrašené mladé dievča, ktoré obťažoval a s pištoľou v ruke ohrozoval muž zahalený v kukle. Michal nezaváhal a rozhodol sa neznámej dievčine pomôcť. Pristúpil ku nej a opýtal sa jej, či nepotrebuje pomoc. V tej chvíli sa ozvali dva výstrely. Muž ohrozujúci dievča, ktorému chcel Michal Velíšek pomôcť, po ňom uprostred bieleho dňa, v centre Prahy, nemilosrdne dvakrát vystrelil a nanešťastie sa aj dvakrát trafil. Neznámy strelec následne z miesta činu zbabelo ušiel …

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ihneď po streľbe bol Michal Velíšek ešte pri vedomí a zaujímal sa, či je jeho malá dcérka, ktorá bola v kočíku v poriadku. Dievča, ktoré Velíšek zachránil sa o malú Valentínku staralo, zatiaľ čo privolaní záchranári poskytovali Michalovi Velíškovi prvú pomoc. Michal Velíšek, ktorý pracoval ako strihač v TV Nova, však ešte v ten deň v nemocnici následkom vážnych strelných zranení podľahol.

Polícia okamžite vyhlásila pátranie po nebezpečnom vrahovi. Prostredníctvom analýz záznamov z kamier bol ako útočník identifikovaný, polícií „známy“ recidivista David Lubina. Polícia však nevedela prísť skrývajúcemu sa recidivistovi na stopu. K zatknutiu Davida Lubinu prispel najmä fakt, že zamestnávateľ zavraždeného Velíška, TV Nova, vyhlásila vyplatenie finančnej odmeny pre toho, kto pomôže polícii Lubinu dolapiť. Následne jeden z Lubinových známych začal, s vidinou finančnej odmeny, spolupracovať s políciou a Lubinu nasmeroval do vopred nastraženej policajnej „pasce“. A tak polícia vraha Michala Velíška zatkla až tri týždne po vražde.O tom, že vraždil práve Lubina nebolo pochýb, usvedčili ho svedkovia i analýza DNA.

SkryťVypnúť reklamu

Kolegovia, známi, kamaráti, ale hlavne rodina boli Michalovou náhlou a zbytočnou smrťou doslova otrasení. Michal bol medzi ľuďmi veľmi obľúbený, všetci o ňom hovorili ako o „rovnom a správnom chlapcovi“.

Smrť Michala Velíška a hlavne jej okolnosti vtedy hlboko zasiahli celú českú spoločnosť. Nadácia Adra vyhlásila zbierka na pomoc manželke a dcérke zavraždeného. Dokonca bola zorganizovaná petícia adresovaná vtedajšiemu českému prezidentovi Václavovi Klausovi, v ktorej ho tisíce ľudí žiadali, aby Michalovi Velíškovi bola udelená medaila za hrdinstvo. A skutočne, prezident Českej republiky Václav Klaus dňa 28. októbra 2005 vyznamenal Michala Velíška Medailou Za hrdinstvo in memoriam.

SkryťVypnúť reklamu

Na počesť Michala Velíška a na pamiatku jeho odvahy a slušnosti, ktorú preukázal, keď sa snažil pomôcť bezbrannej mladej žene pred násilníkom, sa v Čechách od roku 2006 každoročne udeľuje Cena Michala Velíška: za neobyčajné hrdinstvo a odvahu, akú v ten osudný deň preukázal sám Velíšek.

Cena Michala Velíška je určená tým, ktorí neváhali chrániť iného človeka a to bez ohľadu na nebezpečenstvo, ktoré im samým pri tom hrozilo. Nesmie sa ale jednať o profesionálov, záchranárov, hasičov, vojakov alebo lekárov. Napríklad v roku 2014 dostal cenu in memoriam šestnásťročný študent Petr Vejvoda, ktorého v októbri 2013 smrteľne dobodala psychicky narušená žena, pred ktorou bránil spolužiačku. Celkovo bolo podaných už viac ako 1000 nominácií, z toho bolo aj niekoľko desiatok detí.

SkryťVypnúť reklamu

A ako skončil vrah Michala Velíška, vtedy 31-ročný recidivista David Lubina? Lubina sa k činu následne aj sám priznal a zároveň tvrdil, že bol v tom čase pod vplyvom alkoholu. Počas súdneho procesu, na otázku sudcu, prečo na Velíška vystrelil až dvakrát, úplne vyrovnane odpovedal: Nechci, aby to znělo cynicky, ale první rána je nástřelná a druhá na jistotu.“ David Lubina bol za vraždu Michala Velíška nakoniec odsúdený na 25 rokov väzenia, i keď štátny zástupca pôvodne navrhoval, aby mu súd udelil, aj vzhľadom na jeho trestnú minulosť, doživotný trest.

Vítězslav Vurst, vtedajší šéf Nadácie Adra, ktorá Cenu Michala Velíška každoročne udeľuje, o nej v roku 2006 povedal: „Cena Michala Velíška vznikla ako výraz odporu proti pasivite a oceňuje osobnú statočnosť a ochotu zastať sa iného človeka bez ohľadu na možné dôsledky takéhoto rozhodnutia.“

Tieto slová presne opisujú konanie Henryho Acordu v onú nešťastnú májovú noc v Bratislave . Ak by sa Cena Michala Velíška udeľovala u nás na Slovensku, tak tento rok by bol Henry Acorda určite jedným z nominovaných, ak nie priamo jej nositeľom.

PS: V apríli sa v centre Prahy odohral brutálny útok skupiny cudzincov na čašníka, ktorý sa previnil len tým, že ich slušne upozornil na to, aby v ich reštaurácii nekonzumovali nimi prinesený alkohol, ktorý zakúpili inde. Následne čašník skončil surovo zbitý a dokopaný na zemi uprostred ulice. Video, ktorý tento brutálny čin zachytáva sa v mnohom podobá na video, ktoré ukazuje útok na Henryho Acordu. Napadnutý čašník v Prahe, mal však viac šťastia ako Henry a útok, aj napriek ťažkým zraneniam hlavy, prežil. Len pripomeniem, že agresori sa venujú bojovým umeniam a hlavne boxu. Deň pred incidentom s čašníkom, dokonca ešte v jednom z pražským barov obťažovali ženu a fyzicky napadli muža, ktorý ju bránil. 

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu