Vo vlnách politických zmien, ktoré Slovensko prežíva, sa objavuje dilema vo forme prezidentskej kandidatúry Petra Pellegriniho. Táto možnosť vyvoláva hlboké obavy a kritiku nielen kvôli jeho politickej minulosti a nejasnostiam, ale predovšetkým kvôli vážnym dôsledkom, ktoré by jeho zvolenie mohlo mať pre budúcnosť právneho štátu na Slovensku. V kontexte jeho politického pôsobenia sa ukazuje, že Pellegrini predstavuje nielen krok späť do minulosti, ale hrozbu straty akejkoľvek šance na odpor voči pokusom Roberta Fica a jeho spojencov ovládnuť a zničiť právny štát.
1. Pellegrini: Marioneta v rukách sily temnejšej než kedykoľvek predtým
Analýza Pellegriniho politického správania a jeho vzťahov s Robertom Ficom naznačuje, že v prípade jeho zvolenia by Slovensko mohlo čeliť prezidentovi, ktorý by bol v najlepšom prípade len figúrou, manipulovanou skutočnými mocenskými centrami v pozadí. Horšie však je, že by mohol aktívne prispieť v zámere, ktorý si Fico dlhodobo udržiava: podkopávanie základov právneho štátu a oslabovanie demokratických inštitúcií. Pellegrini by v tejto roli nebol ničím viac, než nástrojom na realizáciu nebezpečných plánov, ktoré by mohli Slovensko vrátiť do čias, keď bolo právo a spravodlivosť otázkou politického rozhodnutia.
2. Amnestie pre zločincov: Cesta k právnej anarchii
Jedným z najtemnejších scenárov, ktorý Pellegriniho prezidentúra predstavuje, je možnosť udelenia amnestií individuám napojeným na Smer-SD, ktorí boli zapletení do korupčných škandálov a iných zločinov. Tento krok by nielenže zničil akúkoľvek dôveru v právny štát, ale otvorene by podporil návrat k praxi, ktorá Slovensko za posledné roky energicky odmieta. Takáto akcia by bola nielen regresom, ale priamym útokom na základy demokracie a právneho štátu. Poslala by Slovensko na cestu právnej a morálnej anarchie.
3. Temnejšie než Mečiarizmus: Hrozba pre Slovensko
Pellegriniho možná prezidentúra predstavuje hrozbu, ktorá by mohla byť v niektorých ohľadoch ešte temnejšia než obdobie vlády Vladimíra Mečiara. Zatiaľ čo Mečiarizmus je považovaný za synonymum politického útlaku a korupcie, Pellegrini by mohol otvoriť dvere pre systém, v ktorom by boli tieto prvky ešte viac zakorenené a ťažšie odstrániteľné. Jeho pasivita, alebo horšie, aktívna účasť na politike, ktorá podkopáva právny štát, by mohla Slovensko uvrhnúť do temnoty, z ktorej by bolo ťažké nájsť cestu von.
4. Stratená šanca na odpor
Najväčšou tragédiou Pellegriniho prezidentúry by však bola stratená šanca Slovenska na odpor proti snahám o ovládnutie a zničenie právneho štátu. V čase, keď je potrebná silná a nekompromisná líderská postava, ktorá by stála na čele obrany demokracie, Pellegrini predstavuje riziko, že Slovensko by bolo oslabené, rozdelené a bez schopnosti efektívne čeliť vnútorným a vonkajším hrozbám.
Záver
Peter Pellegrini, aj keď možno má ambície a určité politické skúsenosti, sa javí ako figúra, ktorá by Slovensko viac ohrozila, než ochránila. Jeho potenciálna prezidentúra by mohla znamenať nielen návrat k nechvalne známym praktikám minulosti, ale aj vytvorenie prostredia, v ktorom by boli tieto praktiky ešte hlbšie zakorenené. Slovensko si zaslúži prezidenta, ktorý bude stáť pevne pri obrane právneho štátu, spravodlivosti a demokracie, a ktorý bude reprezentovať nádej pre budúcnosť, nie hrozbu návratu do temnej minulosti. Pellegriniho kandidatúra je varovným signálom pre všetkých, ktorí si cenia pokrok a hodnoty, na ktorých je postavený moderný právny štát.