Petíciu môžete podpísať tu: Zdaňovanie veľkého bohatstva na účel financovania ekologickej a sociálnej transformácie.
Podrobnosti o petícii sú tu: Podrobnosti o iniciatíve | Európska iniciatíva občanov (europa.eu).
Domovská stránke petície je tu: Tax the Reach.
V rámci tejto iniciatívy sa Európska komisia vyzýva, aby zaviedla európsku daň z veľkého bohatstva. Príjmy z tejto dane by mali posilniť a stabilizovať európske politiky v oblasti environmentálnej a sociálnej transformácie, ako aj rozvojovej spolupráce. Tento príspevok by bol zameraný na boj proti zmene klímy a nerovnostiam, pričom by umožňoval spravodlivejšiu účasť európskych občanov na plnení týchto cieľov.
Európska únia už viac ako desaťročie čelí viacerým krízam: hospodárskej, sociálnej, zdravotnej, geopolitickej, environmentálnej atď. Tieto krízy sú prejavom zlyhania hospodárskych, daňových a sociálnych politík národných vlád a Európskej únie To spôsobuje oslabenie systémov zdravotnej starostlivosti, verejných služieb, ochrany životného prostredia, boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu atď.
Inštitúcie EU sa už zaviazali zabezpečovať spravodlivejšie prostredie najmä v daňovej oblasti. Napriek tomu sa nerovnosti naďalej prehlbujú.
V petičnom výbore je aj zástupkyňa Tax me now, iniciatívy za daňovú spravodlivosť - iniciatíva bohatých ľudí v nemecky hovoriacich krajinách, ktorí sa aktívne zasadzujú za daňovú spravodlivosť. V Európe je viac takýchto iniciatív.
Petíciu musí podpísať aspoň milión občanov EU
A aspoň v siedmich krajinách musí získať určený minimálny počet hlasov.
Zatiaľ je vyzbieraných 265 968 podpisov (9.8.2024).
Zo Slovenska podpísalo petíciu 2 325 ľudí. Minimálny počet hlasov na to, aby sme patrili k siedmim potrebným krajinám, je 9 870. Minimálny počet hlasov dosiahli zatiaľ v Nemecku a vo Francúzsku.
Petícia začala 9.10.2023. Do roka je potrebné vyzbierať potrebný počet podpisov.
Úspešné petície sa prekladajú Európskej komisii, ktorá môže navrhnúť právny akt. Petíciou sa môže zaoberať ej Európsky parlament.
Príklady majetkovej nerovnomernosti v EU
Podiel na príjmoch 10% najbohatších je 35%, 50% najchudobnejších je 19%.
10% najbohatších vlastní 59% majetku, 50% najchudobnejších vlastní 4% majetku.
Tieto rozdiely sú obrovské, pritom však v Európe sú najmenšie, vo svete sú rozdiely medzi bohatými a chudobnými ešte výraznejšie.
Zvyšuje sa súkromné bohatstvo a znižuje sa verejné bohatstvo. Napr. vo Francúzsku kleslo verejné bohatstvo v roku 1970 včítane dlhov z 50% národného príjmu na nulu v roku 2020. Pričom súkromný majetok stúpol z 310% na 600% národného príjmu. Petícia chce riešiť práve to, že štáty EU kvôli nedostatku peňazí zlyhávajú vo verejných oblastiach - zdravotníctve, sociálnej oblasti ale aj napr. v starostlivosti o životné prostredie.
Podiel žien na príjmoch z práce je v západnej Európe 38% v rokoch 2015-2020. Tento podiel našťastie postupne rastie z 31% v roku 1990.
10% najbohatších ľudí v Európe vytvára 29,2 tony emisií skleníkových plynov ročne na jedného človeka. Dolných 50% vypúšťa 5,1 tony ročne na osobu. Krajiny južnej a juhovýchodnej Ázie vypúšťajú 10,6 tony, resp. 1,0 tony. Slováci vypúšťajú v priemere asi 8,0 tony - teda nie je žiadny dôvod, že my by sme nemali byť na čele znižovania emisií.
Príklady majetkovej nerovnomernosti na Slovensku
Na Slovensku má 10% najbohatších ľudí 22% podiel na národnom dôchodku po zdanení a 50% najchudobnejších má 31% podiel (2020). Najbohatšie 1% Slovákov má 7% podiel na ND. Slovensko je oproti zvyšku Európy zatiaľ pomerne rovnostárska krajina.
Najbohatších 10% vlastní 50% majetku, 1% vlastní 17%. Spodných 50% vlastní 7,4% majetku.
Čisté súkromné bohatstvo predstavuje 400% národného dôchodku. Čisté verejné bohatstvo predstavuje 133% národného dôchodku a postupne sa znižuje.
Zdroj: ~ Slovakia - WID - World Inequality Database.url
Môžeme chcieť mať životnú úroveň ako v krajinách, kde sa platia veľké dane. Môžeme tiež chcieť platiť dane ako v banánových republikách. Nie je však možné oboje naraz.
Skúsenosti ukazujú, že nerovnosť je možné znížiť
Autori petície zdôrazňujú, že riešenie výzvy 21. storočia nie je možné bez výrazného prerozdelenia príjmov a riešenia majetkových nerovností.
Vzostup moderných sociálnych štátov v 20. storočí, ktorý bol spojený s obrovským pokrokom v oblasti zdravia, vzdelávania a príležitostí pre všetkých, bol spojený s nárastom progresívneho zdaňovania. Toto zohralo rozhodujúcu úlohu pri zabezpečení spoločenskej a politickej prijateľnosti zvýšeného zdaňovania a socializácie bohatstva.
Podobný vývoj bude potrebný na riešenie výzvy 21. storočia. Nedávny vývoj v oblasti medzinárodného zdaňovania ukazuje, že pokrok smerom k spravodlivejšej hospodárskej politike je skutočne možný na globálnej úrovni ako aj v rámci jednotlivých krajín. Nerovnosť je vždy politickou voľbou a poučenie sa z politík uplatňovaných v iných krajinách alebo v iných časových obdobiach je rozhodujúce pre navrhovanie spravodlivejších ciest rozvoja.
Autori petície
Petíciu spustili:
Paul Magnette, Predseda belgickej Socialistickej strany
Aurora Lalucq, členka EP, Francúzsko
Thomas Piketty, ekonóm, Francúzsko
Marlene Engelhorn, multimiliónarka, Tax Me Now, Rakúsko
Lars Koch, generálny sekretár Oxfam Dánsko
László Andor, generálny sekretár FEPS
Conny Reuter, globálny koordinátor Progresívnej aliancie, Nemecko
Laina Patrizio, vedúci ekonóm, Fínska konfederácia profesionálov