Protiústavnosť zákona o miestnom referende

Je možné, že zákonná úprava miestnych referend nie je v súlade s ústavou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nesúlad

V čom môže spočívať nesúlad:

Zákon, ktorý stanovuje podmienky miestneho referenda, určuje kvórum potrebné na to, aby referendum bolo právoplatné (50% dospelých obyvateľov). Kvórom je referendum de facto ale aj de jure znevýhodnené oproti voľbám do orgánov obcí, kde žiadne kvórum nie je.

Podľa ústavy sú však jednotlivé súčasti územnej samosprávy rovnocenné - miestne referendum aj orgány obce. Takto je to v ústave: (1) Územná samospráva sa uskutočňuje na zhromaždeniach obyvateľov obce, miestnym referendom, referendom na území vyššieho územného celku, orgánmi obce alebo orgánmi vyššieho územného celku. Spôsob vykonania miestneho referenda a referenda na území vyššieho územného celku ustanoví zákon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa toho, ako je to v ústave napísané sú referendum aj orgány obce rovnocenné, dokonca, ak zoberieme poradie, je referendum dôležitejšie.

Miestne referendum diskvalifikuje voči zastupiteľskej moci niekoľko podmienok:

-        50% kvórum na platnosť referenda,

-        30% podpisov pod petíciou pre vyhlásenie miestneho referenda,

-        nezáväznosť výsledkov referenda pre orgány obce.

Naproti tomu orgány obce – zastupiteľstvo a starosta - nepotrebujú žiadne kvórom na svoje zvolenie. Ich rozhodnutia sú záväzné. Na vyhlásenie volieb nemusia politici vyvinúť žiadnu snahu. Na to, aby mohli kandidovať stačí byť členom politickej strany alebo zbierka podpisov, myslím , že stačí asi 2% obyvateľov, to sú možno 3% voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný súd

Je možné, že takto nastavené podmienky, by vyhodnotil ústavný súd ako protiústavné, pretože zvýhodňujú orgány obce znefunkčňujú miestne referendá.

Pri argumentovaní pred ústavným súdom je možné použiť právne argumenty. Ústavný zákon vyslovene hovorí, že územná správa sa uskutočňuje ... miestnym referendom ... Čo v súčasnosti platí len obmedzene.

V Ústave je viacej miest, kde sa spomína priama moc občanov Slovenskej republiky.

Pravdepodobne je možné pred súdom argumentovať aj číslami z praxe, z ktorých vidno, že sa územná správa neuskutočňuje miestnym referendom, napr. vo väčších mestách. Z neúspešných referend vidno, že dôvodom nie je nezáujem občanov o túto formu spravovania obecných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Uskutočnené miestne referendá

Na tejto stránke je pekný prehľad miestnych referend: Miestne referendum – Wikipédia (wikipedia.org)

Na Slovensku bolo za 30 rokov niečo viac ako 10 platných miestnych referend vyvolaných občanmi, ktoré riešili nejaké miestne veci, okrem odvolania starostov. Takže to úplne jasne hovorí, že inštitút miestneho referenda neslúži ako rovnocenný partner orgánom samosprávy pri správe miestnych záležitostí.

Podľa tejto wikipedie bol na Slovensku v rokoch 1993-2024: 39 platných referend. To je asi 1 referendum za rok, na Slovensku je takmer 3000 obcí.

Zníženie kvóra pre Bratislavu a Košice

Nedávny návrh na zníženie kvóra pre Košice a Bratislavu svedčí o tom, že aj politici si uvedomujú, že podmienky pre miestne referendá do veľkej miery znemožňujú konanie referend, a to hlavne vo väčších obciach a mestách:

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom návrhu je po dohode s Úniou miest Slovenska a mestami Bratislava a Košice posilniť volebné právo občanov v samospráve tým, že sa uľahčí a zefektívni mestské a miestne referendum v dvoch najväčších slovenských mestách znížením počtu podpisov pod petíciu na vypísanie referenda,“ uviedol Svrček. Počet podpisov sa zníži z terajších 50 percent na taký počet oprávnených voličov, aký sa zúčastnil volieb do orgánov danej samosprávy pred vyhlásením referenda.

Prezidentka ho však celkom logicky napadla na ústavnom súde: Boli referendá v Bratislave a Košiciach neplatné?! Posvieti si na to Ústavný súd | Nový Čas (cas.sk)

Vo Švajčiarsku stačí na celoštátne referendum 100.000 podpisov

Švajčiarsko má 7,5 milióna obyvateľov.

Toľko podpisov nestačí v Bratislave na miestne referendum.

Vo Švajčiarsku nie je žiadne kvórum.

Kvórum nemusí mať opodstatnenie – je predsa právom a zodpovednosťou každého slobodného občana, aby prišiel hlasovať – nemusí ho štát naháňať ako malé dieťa.

Viac o Švajčiarsku: Mediálna kampaň proti priamej demokracii. Prečo? - Marián Šumšala - (blog.sme.sk)

Aj tu (článok vyzerá byť obsahovo v poriadku, aj keď je z tohto zdroja): Palcové titulky väčšiny švajčiarskych médií. Referendum na Slovensku vyhralo so zdrvujúcou prevahou - Hlavné správy (hlavnespravy.sk)

Funkčné miestne referendá môžu byť krokom k priamejšej demokracii

Na miestnych referendách by sme mohli zistiť, ktoré podmienky sú naozaj dôležité, aby fungovali. Môže sa ukázať, že nulové kvórum nie je žiadny problém.

Podobne ako sa doteraz ukázalo, že prísne nastavené podmienky v podstate bránia rozsiahlejšiemu využitiu referend.

Môžeme sa naučiť väčšej politickej kultúre – každý občan štátu.

Môžeme sa aspoň čiastočne zbaviť ponižujúcej závislosti na politikoch.

Ďalšie informácie

Zbornik_z_konferencie_Ako_zefektivnit_priamu_ucast_obyvatelov_na_miestnej_samosprave_v_podmienkach_inteligentnych_miest_a_obci.pdf (uniba.sk)

Kniha Priama demokracia, fakty a argumenty k zavedeniu občianskej iniciatívy a referenda - PRIAMA DEMOKRACIA (priama-demokracia.sk)

Mediálna kampaň proti priamej demokracii. Prečo? - Marián Šumšala - (blog.sme.sk)

The Routledge Handbook to Referendums and Direct Democracy - Google Knihy

Marián Šumšala

Marián Šumšala

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  211x

Konštruktér automatických strojov, ekológ amatér, prekladateľ, vydavateľ, manžel, dvojnásobný tatko. Zoznam autorových rubrík:  Globálne otepľovanieNaše školyVrakuňaPolitikaTeológiaNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu