Voľby do EP: Ako hlasovali slovenské strany pri hlasovaniach týkajúcich sa zmeny podnebia

Takmer všetky naše strany v uplynulých 5 rokoch hlasovali tak, že sa zaradili medzi klimatických dinosaurov. Jedine Smer-SD získalo lepšie miesto – sú len brzdami. Pozrite si tiež, aké frakcie sú v EP.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Takto skončili naše strany v bodovaní hlasovaní, ktoré sa týkali zmeny podnebia počas uplynulých 5 rokov, čím viac percent, tým lepšie:

stranaskórepočetposlanciskupina
Obrancovia    
---    
Brzdy    
Smer-SD39%4Beňová, Maňka, Smolková, ZalaS&D
Dinosaury    
Most-HID20%1NagyEPP
KDH15%3Mikolášik, Štefanec, ZáborskáEPP
SMK-MKP12%1CsákyEPP
NOVA6%1J. ŽitňanskáECR
OĽANO6%1ŠkripekECR
SaS0%1SulíkECR

Sulík zo SaS získal 0,0% pri hlasovaniach týkajúcich sa zmeny podnebia. Bolo by to úsmevné, keby nešlo o takú vážnu vec. Medzi strany, ktoré by konali v prospech zastavenia otepľovania sa zo Slovenska nezaradila žiadna strana. Väčšina našich poslancov konali ako klimatickí dinosauri – ťahali úsilie v oblasti zmeny podnebia ku dnu.

Slovenské strany dosahujú v boji proti klimatickým opatreniam EÚ celkovo alarmujúco málo bodov. Podobne ako v Českej republike, iba slovenský člen európskej skupiny S&D dosahuje viac ako 25%. Všetky ostatné strany veľmi málo podporujú opatrenia v oblasti klímy. Traja členovia ECR konajú ako plnohodnotní popierači klimatických zmien, pričom jeden z nich hanebne získava nula bodov zo 100 - SaS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kompletné výsledky si pozrite tu (v angličtine).

Pozrite si tiež, ktoré naše strany majú záujem riešiť problematiku otepľovania počas nasledujúcich 5 rokov v EP: Voľby do EP: Ktorá strana má záujem na riešení globálneho otepľovania?

Pozrite si aj jednotlivé politické skupiny v EP, u nás sa to nazýva poslanecké kluby, a ako si oni stoja v prípade hlasovaní týkajúcich sa otepľovania:


poslancov

Obrancovia   
Zelení/EFAZelení-Európska slobodná aliancia85%52
GUE/NGLEurópska zjednotená ľavica - Nordická zelená ľavica66%51
S&DProgresívna aliancia socialistov a demokratov61%188
Brzdy   
EFDDEurópa slobody a priamej demokracie39%43
ALDEAliancia liberálov a demokratov za Európu38%68
Dinosaury   
NA/NInezaradení24%23
ENFEurópa národov a slobody15%34
EPPEurópska ľudová strana14%219
ECREurópski konzervatívci a reformisti10%73

Celkové skóre celého parlamentu však nezodpovedá výzvam, ktorým čelíme. Niektorí poslanci Európskeho parlamentu vystupujú ako Obrancovia, ktorí bojujú za ochranu európskych občanov pred klimatickými zmenami. Ale väčšina z nich sú buď Brzdy - ktorí veria v potrebu klimatických opatrení, ale nekonajú s potrebnou naliehavosťou. Alebo Dinosaury - ktorí ešte nepochopili potrebu boj proti zmene klímy a bránia ostatným v tom, aby robili viac.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina politických skupín EÚ dosahuje zle alebo veľmi zle (menej ako 50%) hodnotenie, pričom Európa národov a slobody (ENF), Európska ľudová strana (EĽS) a Európski konzervatívci a reformisti (ECR) sú v dolnej časti zoznamu. Najmä krajne pravicové strany ENF dôsledne hlasujú proti klimatickým politikám EÚ a podkopávajú medzinárodnú spoluprácu a tvorbu politiky založenú na dôkazoch a pochopení, ktoré sú nevyhnutné pre účinný boj proti zmene podnebia.

Aj v rámci jednotlivých frakcií panujú rozdiely v hlasovaniach medzi jednotlivými národnými stranami. Napríklad zlé meno Európskej ľavici (GUE/NGL) robí česká Komunistická strana, ktorá dosiahla len 9,7%. Naproti tomu európski zelení dosahujú pomerne vyrovnané skóre v rámci národných strán, čo je pochopiteľné, keďže zmena podnebia je jednou z hlavných agiend týchto strán. Bohužiaľ Slovensko nemá medzi zelenými žiadnu stranu.

SkryťVypnúť reklamu

Rôznorodé výsledky dosiahli aj sociálni demokrati spojení v S&D, pri čom tu sa ukazuje rozdiel medzi západo a východoeurópskymi stranami, kedy strany z východu dosahujú až o 30% nižšie hodnotenie. Podobne to je aj v iných skupinách, kedy strany z východnej Európy, aj z našej V4, získavajú podstatne menej bodov ako západní kolegovia. Centrálne ľavicové strany čoraz viac uznávajú, že opatrenia v oblasti klímy podporujú sociálnu spravodlivosť, ktorú S&D presadzuje, pretože klimatická kríza má vplyv na tých najzraniteľnejších a riešenia v nej sú plné sociálnych a hospodárskych príležitostí. Preto aj vyžadujú ambiciózny a spravodlivý prechod k nulovým emisiám.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi úplných popieračov okrem Sulíkovho SaS patrí ešte česká ODS, írska Fianna Fáil Party a severoírska Ulster Unionist Party. Pekná partia.

Z prehľadu jednotlivých krajín v tomto hodnotení mi to vychádza tak, že čím je krajina zaostalejšia, tým horšie výsledky dosiahla.

Bodovalo sa tak, že bolo vybratých 21 jednotlivých hlasovaní v 10 rôznych oblastiach politiky, ktoré odzrkadľujú ambície riešiť globálne otepľovanie.

Bodovanie urobilo Climate Action Network Europe – CAN Europe je najväčšou európskou koalíciou, ktorá sa zaoberá klimatickými a energetickými otázkami. S viac ako 150 členskými organizáciami z 35 európskych krajín, ktoré zastupujú viac ako 1 700 mimovládnych organizácií a viac ako 47 miliónov občanov, podporuje CAN Európa udržateľné klimatické, energetické a rozvojové politiku v celej Európe.

Marián Šumšala

Marián Šumšala

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  211x

Konštruktér automatických strojov, ekológ amatér, prekladateľ, vydavateľ, manžel, dvojnásobný tatko. Zoznam autorových rubrík:  Globálne otepľovanieNaše školyVrakuňaPolitikaTeológiaNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu