Ako vytvoriť krásnu motýliu záhradu?

Hmyz ubúda. Trochu mu môžeme pomôcť tým, že vytvoríme motýliu záhradu.

Ako vytvoriť krásnu motýliu záhradu?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pravdepodobne každý z nás má v určitom okamihu života túžba začať zaobstarať si záhradku. Záhradníčenie je vlastne celkom jednoduchá činnosť. Stačí zasadiť nejaké kvety, pridať záhradný nábytok a ľahnúť si. Avšak, ak ste jedným z tých, ktorí hľadajú cez víkendy viac ako slnenie; mali by ste vytvoriť skutočnú motýliu záhradu.

Vyberte si správne rastliny a pozvite motýle na vašu záhradu na obed. Potom poskytnite primerané podmienky na kladenie vajec, chovanie a množenie. Jedným slovom potrebujete dobrý plán, dobrú vôľu a veľa tvrdej práce. Stojí táto záhrada za námahu? ÁNO!!!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento jemný, farebný hmyz opelí vaše rastliny a vám a vašej rodine pripraví veľa skvelých momentov. Je dobre známe, že každý zbožňuje motýle! Buďte jedným z tých vzácnych ľudí, ktorým sa podarilo prinútiť motýle, aby ich milovali. Objavme to spolu!

Samozrejme, veľmi dôležité miesto majú motýlie záhrady aj v mestách a na sídliskách. Môžu pomôcť ochrániť miznúci hmyz a s ním aj veľkú časť našej prírody, ktorá sa doteraz udomácnila v mestách.

Poznámka: Motýlie záhrady sú len doplnková činnosť na ochranu miznúceho hmyzu. Potrebujeme primeranejšie opatrenia, ako je zastaviť emisie skleníkových plynov – naozaj veľmi rýchlo, začať sa lepšie starať o krajinu a primäť poľnohospodárstvo k ohľaduplnosti voči neproduktívnym prírodným obyvateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Urobte prieskum

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť pred tým, ako začnete uvažovať o výsadbe vlastnej motýlej záhrady, je dobré dozvedieť čo-to sa o pôvodných motýľoch. To vám pomôže určiť, ktoré motýle môžete prilákať a ktoré rastliny by ste mali vybrať, aby poskytli potrebný nektár.

Motýle sú opeľovače s nesmiernym prínosom pre miestne ekosystémy. Keďže motýle sa prispôsobujú svojmu prostrediu, vytvárajú zvláštny vzťah motýľov a rastlín a prenášajú peľ z jednej kvetiny na druhú. Ak systematicky ničíme biotopy týchto krehkých tvorov, môžu sa rýchlo ocitnúť na pokraji zániku.

Môžete sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti alebo tráviť čas pozorovaním motýľov vo vašom prostredí. Zistite viac o rôznych rastlinách a ako ich skombinovať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Vo všeobecnosti sa vyhnite oblastiam s minimálnou vegetáciou, nedostatkom kaluží a miest s veľkým využitím insekticídov.

SkryťVypnúť reklamu

Mali by ste vedieť, že motýle, ktoré migrujú, môžu žiť len niekoľko týždňov. Tie, ktoré žijú dlhšie, migrujú v zime. Ak chcete poskytnúť týmto krásnym hmyzom miesto na rozmnožovanie a mať nových jedincov v ďalšej sezóne, dajte im ideálne miesto, kde môže prežiť. V takom prípade sa vždy vrátia do vašej záhrady a položia tam vajíčka.

Pozrite tiež: V Bratislave už nie je takmer žiaden hmyz.

Vyberte dokonalé miesto

Vyberanie správneho miesta je pravdepodobne najťažšia časť prípravy. Majte na pamäti, že motýle sú chladnokrvné tvory a potrebujú veľa slnečného svetla na ohrievanie drobných tiel po celý deň, na to aby sa správne nakŕmili a kládli vajíčka.

Ak už máte pozemok, vaša voľba je dosť obmedzená. Jediné, čo môžete urobiť, je vybrať si ten najlepší roh, ktorý je vhodný na pestovanie kvetov, ktoré pritiahnu čo najviac motýľov. Na druhej strane, výber mieta je zložitý proces, ktorý si vyžaduje veľa plánovania, primeraných finančných prostriedkov a - hádajte čo - ďalší výskum!

SkryťVypnúť reklamu

Je dosť vecí, o ktoré musíte postarať. Ako som už povedal, motýle majú radi a potrebujú slnko. Preto budete potrebovať miesto s najmenej piatimi až šiestimi hodinami slnečného svetla denne. Predtým, ako začnete, mali by ste sa posadiť a trpezlivo tráviť dni sledovaním pohybu slnka od východu slnka až do okamihu, keď sa objavia prvé tiene nad požadovaným pozemkom.

Keďže určite nechcete, aby vaša záhrada bola v tieni počas jasného slnečného dňa, začnite si zaznamenávať pohyb slnka a tieňov. Pozbierajte informácie o obdobiach dňa, kedy je ktorá oblasť na slnku. Čím slnečnejšiu časť záhrady si vyberiete tým farebnejšie motýle budete priťahovať.

Okrem toho musí byť vaša budúca motýľ záhrada chránená. Nechcete sa pozerať na to, ako silný vietor odvieva tieto jemné bytosti, ktoré skrášľujú vaše prostredie a svet, v ktorom žijú. Ako ideálne riešenie premýšľajte o blízkosti zalesnenej plochy, ohrade alebo stene.

Obrázok blogu

Výber rastlín

Urobte si plán na pestovanie kvetov a iných rastlín, ktoré kvitnú súčasne vo väčších skupinách. Napríklad skupina kvetov, ktoré kvitnú na jar na jednej strane záhrady. Tie, ktorí kvitnú na začiatku jesene, na druhej strane. Je to skvelý spôsob, ako pomôcť, aby motýle videli kvety z diaľky a našli ich ľahšie.

Snažte sa pestovať voňavé kvety, aby ste prilákali motýle a vybrali si vašu záhradu. Majte na pamäti, že tento hmyz zbožňuje žlté, fialové, biele, levanduľové, oranžové, fialové a ružové kvety, ale niektoré z nich nedokážu rozpoznať červenú farbu. Modro-zelené a zeleno-modré kvety pravdepodobne väčšinu motýľov nebudú priťahovať.

Urobte si plán na umiestnenie rastlín, ako sú schodišťové stupne s vyššou zeleňou (kríky, vinič, altánok alebo kríky) v zadnej časti a nižšie kvety v prednej časti. Týmto spôsobom sa motýle dostanú k potrebným potravinám pohodlnejšie.

Navyše, keď sa sústreďujú na jednom mieste, môžete si vychutnať farebný kŕdeľ týchto krásnych stvorení úplne bez prekážok. Ak je záhrada malá, toto rozdelenie nemusí byť potrebné.

Saďte radšej pôvodné slovenské rastliny, ktoré poskytujú najlepšiu potravu a aj vhodné podmienky pre rozmnožovanie. Ako sú napríklad divozel (Verbascum), hadinec (Echium), rôzne pichliače (Cirsium), bodliaky (Carduus), kotúče (Eryngium), slez (Malva moschata), čakanka (Cichorium intybus) či komonica (Melilotus albus). Radšej nie budleju.

Pre lišaja lipkavec (Galium), mlynáriky kapustovité, očkáňa lipnice (Poa) a kostravy (Festuca), prípadne stoklas (Bromus), babôčky bodliaky a pichliače, prípadne žihľava, pre babôčlu pávookú žihľavu dvojdomú, dúhovca vŕbu rakytovú, vidlochvosta feniklového mrkvovité rastliny, najmä mrkvu, fenikel, rascu a kôpor, vidlochvosta ovocného trnka, hloh, jarabina, hruška, čerešňa a slivka

Rastliny, ktoré motýle obľubujú nájdete napr. tu alebo tu. Stromy, ktoré motýle obľubujú: jablone, brezy, javor, dub, vŕba, ľaliovník.

Najlepšou možnosťou je vybrať dostatok nektárových rastlín (ponúkajú energiu pre motýle) a hostiteľských rastlín motýľov (poskytujú miesto, kde motýle kladú vajíčka a tiež kŕmia húsenice) a stať sa svedkom celého životného cyklu motýľov.

Aby bola vaša voľba jednoduchšia, mnohí predajcovia semien umiestnili značku „motýľ“ na obaly semien. Problém je v tom, že tieto semená sú dobré pre motýle (rastliny nektáru), ale nevytvárajú podmienky pre rozvoj húsenice.

Dospelé motýle sa zvyčajne nestarajú o kvety ako zdroj nektáru, ale budú hľadať konkrétnu rastlinu, na ktorej môžu položiť vajíčka. Preto by ste sa mali snažiť zamerať na pôvodné stromy a kvety, ktoré sú jediným zdrojom potravy pre húsenice, hoci exotické vás zrejme priťahujú viac.

Je tiež potrebné chrániť motýle a ich húsenice pred chemickými toxínmi z neznámych listov. V opačnom prípade toxíny znížia počet motýľov a dostanete motýliu záhradu bez motýľov.

Prvky priateľské pre motýle

Poskytnite dostatok vody: Ako možno tušíte, voda je rozhodujúca. Vytvára sa sa v pôde, kaluže vody sú plné soli a esenciálnych minerálov. Predstavujú zdroj potravy pre motýle a pomáha im, aby sa ľahko rozmnožovali. Hlavným cieľom je dodávať sodík, ktorý samičky strácajú po kladení vajíčok. Tento problém môžete vyriešiť tak, že v záhrade umiestnite zapustenú plytkú panvice s pieskom na dne a s dostatkom vody.

Piesok: Poskytnite len kúsok mokrého piesku okolo miesta, kde motýle pijú. Prípadne polejte malú piesočnatú plochu vodou. Motýle nepotrebujú hlbokú vodu, ale dávajú prednosť potrebnej vlhkosti z vlhkej pôdy.

Podnos s ovocím: Nakrájajte hrušky, melóny a / alebo iné ovocie na malé kúsky a položte ich na tanier spolu s šupkami niekde v záhrade. Toto ovocie bude doplnkovou potravou pre vašich chrobáčích hostí.

Kŕmidlo pre motýle: Môžete tiež na strom zavesiť kŕmidlo pre motýle s trochou nektáru. Zmiešajte rovnaké množstvo vody a cukru a zmes vložte do kŕmidla. Týmto spôsobom môžu motýle jesť aj počas obdobia bez kvitnúcich kvetov.

Improvizovaná škatuľa pre motýľov: Motýlia škatuľa zavesená na strome je ideálnym riešením pre záhrady bez dostatočných prístreškov pre motýle. Je však tiež v poriadku, ak pridáte ich jednu alebo viac do väčšej záhrady, ak si myslíte, že vaše pestrofarebné chrobáky potrebujú extra prístrešok v noci alebo počas nepriaznivého počasia. Táto škatuľka vyzerá ako vtáčia búdka, má ale roštové otvory.

Motýlí dom: Môžete si tiež kúpiť skutočný motýlí dom, alebo ešte lepšie si vyrobiť nejaký sám. Aby ste ochránili motýle pred vetrom a silným dažďom. Tiež je to spôsob, ako im dať pevné, teplé prístrešie, ktoré ich pomôže ochrániť počas chladných nocí.

Skaly: Nezabudnite na skaly! Položte niekoľko menších plochých kameňov na slnko a poskytnite motýľom miesto, kde sa môžu opaľovať počas chladného rána. Umiestnite ich tak, aby slnko dopadalo na ich povrch skoro ráno a čo najdlhšie v popoludňajších hodinách.

Obrázok blogu

Výhody motýlej záhrady

Zachovanie biotopu (ekosystému): Tento typ záhrady priťahuje voľne žijúce živočíchy a privádza do blízkosti vášho domu vtáky a hmyz vrátane motýľov. Ak svoju motýliu záhradu dobre naplánujete, stane sa biotopom, ktorý poskytne bezpečný úkryt tomuto milému hmyzu. S trochou šťastia si vašu záhradu vyberú na rozmnožovanie a rozširovanie sa.

Opeľovanie: Počas kŕmenia nektárom motýľ, ktorého priťahujú voňavé, farebné kvety, prelieta z jednej rastliny na druhú a opeľuje ich. Výsledkom je rozmnožovanie rastlín a rozvoj rôznych druhov.

Environmentálne povedomie: Ako sa budú vaše deti tešiť z hry farebných motýľov, môžu sa dozvedieť o ich vývoji, zvykoch a o tom, aké sú užitočné. To môže viesť k lepšiemu pochopeniu prírodných biotopov a uvedomovaniu si, že svet zdieľame s týmito nádhernými drobnými bytosťami.

Ochrana pred škodcami: Zdravá populácia motýľov priťahuje zdravú spoločnosť užitočného hmyzu a poskytuje potravu mnohým cicavcom, vtákom a jaštericiam. Tie budú na oplátku udržiavať vašu milovanú záhradu bez škodcov. Biologické metódy sú vždy najlepším riešením, ako sa zbaviť škodcov.

Liečivé vlastnosti: Vaša krásna záhrada vám poskytne pokoj a potešenie. Výsledky niektorých štúdií ukazujú, že motýlia záhrada má terapeutický účinok a nakoniec sa stane vaším súkromným miestom na oddych vzdialeného od súčasného sveta a každodenných naháňania.

Pozorovanie: Získate tiež možnosť pozorovať a študovať zvyky chrobákov a rôzne fázy ich života. Urobte si fotografie motýľov, ktoré urobia dojem na vašich priateľov a poskytnú vám nesmierne uspokojenie.

Staňte sa súčasťou vedeckej štúdie

Keď si vytvoríte a budete udržiavať motýliu záhradu, získate množstvo možností na vedecké pozorovanie motýľov a celého ekosystému.

Nájdite si čas na zapisovanie všetkých pozorovaní o druhoch motýľov, ktoré ste spozorovali počas každého ročného obdobia. Určite, v ktorom dennom čase a v ktorom mesiaci ste ich videli a koľko ich bolo práve v tom čase.

Vždy majte na pamäti, že vám niekto iný pomohol, keď ste sa rozhodli začať. Teraz máte možnosť vrátiť dobrotu rovnakým spôsobom a podeliť sa o informácie s ostatnými výskumníkmi a ľuďmi, ktorí si chcú vytvoriť vlastnú motýliu záhradu.

Navyše sa môžete stať jedným z mnohých, ktorí zbieraním informácií o rôznych druhoch motýľov rozšíria svoje vedomosti a poznatky o ekosystéme. Tieto údaje o počte motýlích populácií budú užitočné na celoštátnej úrovni a môžu pomôcť pri ochrane druhov.

Záver

Keď ste si urobili plány, navrhli motýliu záhradu a začali s realizáciou, môžete byť na seba hrdí z mnohých dôvodov. Okrem toho, že na svojej záhrade vytvoríte prirodzené, ekologicky žiaduce prostredie pre tieto milé tvory, pomáhate pri ochrane ohrozených druhov.

Pri všetkej užitočnosti jednej z týchto záhrad si rýchlo uvedomíte všetky výhody, ktoré poskytuje. Pozorujte, čakajte, saďte a zalievajte svoju krásnu záhradku a buďte trpezliví. Možno motýle vašu záhradu nenájdu hneď, ale niet pochýb, že nakoniec prídu. Od tohto momentu už zostáva len začať sa tešiť. Prajem vám všetko najlepšie v dobrej, farebnej a rozkošnej spoločnosti vašich nových, nežných priateľov.

 

Úspešný život motýľov v záhrade ovplyvňujú maličkosti. Čo všetko pre ne môžeme urobiť? - Záhrada.sk (zahrada.sk)

Ako vytvoriť jednoduché kŕmidlo pre motýle zo špongie - Záhrada.sk (zahrada.sk)

Tu si môžete nájsť motýľov, ktoré vás zaujímajú a zistiť, aké rastliny im musíte poskytnúť, aby ste ich prilákali do svojej záhrady: Vanessa atalanta (Linnaeus, 1758) | Motýle Slovenskej republiky (lepidoptera.sk)

 

Marián Šumšala

Marián Šumšala

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  212x

Konštruktér automatických strojov, ekológ amatér, prekladateľ, vydavateľ, manžel, dvojnásobný tatko. Zoznam autorových rubrík:  Globálne otepľovanieNaše školyVrakuňaPolitikaTeológiaNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
INESS

INESS

110 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu