Bývalá zootechnička, majiteľka salónu krásy a veštkyňa z kariet Jana Vaľová včera povedala: „My sme valorizáciu dôchodkov nastavili, pretože bývalá vláda, kde väčšina koaličných strán, ktoré sú aj v tejto vláde, túto valorizáciu zastavila. Trváme na tom, že valorizácia, ako je nastavená, je správna“.
Samozrejme, že nie je pravda, že niektorá vláda zastavila valorizáciu dôchodkov. Dôchodky sa už dlhé roky každoročne zvyšujú, od roku 2004 sa pritom berie do úvahy rast priemerných miezd a inflácia na Slovensku. Ide o tzv. švajčiarsky model, ktorý sa zaviedol ešte za ministrovania „sociálneho netvora“ Ľudovíta Kaníka. Pri zvyšovaní dôchodkov vláda Roberta Fica urobila jediné-vzhľadom na zavedenie eura presunula v roku 2009 valorizáciu dôchodkov o pol roka skôr, teda zo začiatku júla na začiatok januára. Do systému valorizácie penzií, ktorý nastavila predchádzajúca vláda, však nijako nezasiahla. Vaľová sa preto buď hanbí priznať, že súčasný model zvyšovania dôchodkov nepresadili oni, alebo ani len netuší o tom, že ho nepresadili oni. Poslankyňa Vaľová pritom predchádzajúce štyri roky sedela v parlamentnom výbore pre sociálne veci a bývanie. Zrejme sa viac venovala vehementnému politickému obhajovaniu ministerky Tomanovej, ako odborným otázkam.
Na celej veci je veľmi zaujímavé aj to, že menej štedrú valorizáciu dôchodkov v máji 2002 presadil v parlamente vtedajší ľavicový minister práce a sociálnych vecí, bývalý stranícky kolega Roberta Fica, Peter Magvaši. Podľa jeho zákona o sociálnom poistení, ktorý nestihol nadobudnúť účinnosť, sa síce mali dôchodky tiež zvyšovať podľa vývoja priemernej mzdy a inflácie, avšak do úvahy sa mal brať len ten ukazovateľ, ktorý má nižšiu hodnotu. V prípade Kaníkovho štedrejšieho švajčiarskeho modelu sa tieto ukazovatele spriemerujú. Ak by napríklad bola inflácia jedno percento a rast priemerných miezd tri percentá, Magvaši by dôchodcom doprial vyššie penzie o jedno percento, kým Kaník by dôchodky zvýšil o dve percentá.
O čom to poslankyňa Vaľová hovorila?