Od roku 2012 by sa mali všetky starobné dôchodky zvyšovať pevnou sumou v závislosti od miery inflácie a výšky priemerného starobného dôchodku. Oproti súčasnosti, kedy sa dôchodky valorizujú percentuálne, ide o dosť významnú zmenu. Zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu, odvíjajúcu sa od priemerného starobného dôchodku, nebude znamenať nič iné, len to, že reálna hodnota všetkých nadpriemerných dôchodkov bude každoročne klesať a reálna hodnota podpriemerných penzií bude stúpať. Trebárs 5 eur vláda na dôchodku pridá rovnako zamestnancovi, ktorý si celý život poctivo platil odvody z celého hrubého príjmu, ako aj živnostníkovi, ktorý si dlhé roky optimalizoval daňový základ tak, aby platil minimálne odvody. Takisto o 5 eur sa v rovnakom roku zvýši dôchodok matke, ktorá nikdy nepracovala a starobný dôchodok získala len vďaka tomu, že sa starala o štyri, päť, šesť detí a vďaka tomu získala obdobie dôchodkového poistenia.
„Navrhovaný spôsob valorizácie je správny a sociálne spravodlivý,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Nový systém valorizácie dôchodkov je všelijaký, len nie spravodlivý. Nebude totiž záležať ani na tom, koľko rokov človek počas aktívneho života odrobil. Ten, ktorý odpracoval 15 rokov, čo je minimum na priznanie starobného dôchodku, dostane pridanú rovnakú sumu ako ten, ktorý odišiel do dôchodku trebárs ako 64-ročný a dovtedy získal napríklad 45 rokov dôchodkového poistenia.
Ak je zvyšovanie príjmov dôchodcov o rovnakú pevnú sumu také perfektné a sociálne spravodlivé, prečo sa napríklad aj platy učiteľov, či platy iných zamestnancov v štátnej a verejnej sfére nezvyšujú o rovnakú sumu? Prečo sa platové tarify učiteľov zvyšujú percentuálne? Prečo sa mzdy v súkromnej firme podľa uzatvorených kolektívnych zmlúv zvyšujú percentuálne, a nie pevnou sumou? No preto, že by zvyšovanie miezd o pevnú sumu nebolo spravodlivé.