Ministerka Tomanová začiatkom februára na tlačovej besede uviedla, že do systému starobného dôchodkového sporenia by sa mali odvádzať príspevky výlučne z ekonomicky aktívnej zárobkovej činnosti, a nie z verejných zdrojov. Ako príklad uviedla sporiteľov, ktorí sa počas účasti v kapitalizačnom pilieri stali invalidnými, a od toho momentu za týchto ľudí príspevky na penzijné sporenie platí Sociálna poisťovňa. "Príspevky do druhého piliera, ktorý spravujú súkromné spoločnosti, by nemali plynúť z prostriedkov, ktoré sú súčasťou verejných financií. Verejné financie by sa mali jednoznačne používať vo verejnom záujme," povedala Tomanová začiatkom februára tohto roka. Inak povedané, nechcela rešpektovať slobodnú voľbu matiek, opatrovateľov a invalidných ľudí vstúpiť do druhého piliera a chcela im nanútiť, aby zostali počas, či už opatrovania alebo rodičovskej dovolenky len v priebežnom dôchodkovom systéme..
Zrazu však prišiel predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a ako jednu z požiadaviek podpory návrhu novely zákona o sociálnom poistení si dal, aby štát naďalej platil príspevky do druhého piliera aj za ľudí na rodičovskej dovolenke, opatrovateľov a invalidov. Tento krok mal na socialistické zámery ministerky Tomanovej priam blahodárne účinky…Ministerka sa (po Mečiarovej životodárnej “sprche”) jedného dňa (15. 10. 2007) zobudila, prišla na parlamentný výbor pre sociálne veci a bývanie a sťa rodená demokratka k Mečiarovej požiadavke uviedla: “Slobodná voľba je jeden z najdemokratickejších prvkov a zastávam názor, že toto riešenie je veľmi dobré. Súhlasíme, aby mamičky a občania starajúci sa o osobu s ťažkým zdravotným postihnutím mali právo rozhodnúť sa slobodne,či budú v prvom alebo druhom pilieri,” povedala Tomanová.
Hoci sa ministerka Tomanová akoby prevtelila do inej kože, buďme radi, že sa z nej stala silná zástankyňa demokratických princípov…síce, neskoro, ale lepšie, ako nikdy…Len dúfajme, že jej uplatňovanie demokratických príncípov vydrží počas celého ministrovania…Pani ministerka, úprimne vám v tom držím palce.