Pani ministerka presne vyrátala, že ak by poistenec s priemernou mzdou zostal 44 rokov vo výlučne prvom pilieri, mal by nárok na dôchodok 43 306 Sk. Veľmi úsmevné.. nie tak dávno totiž Tomanová do médií uviedla, že nie je veštica, aby vedela, ako bude vyzerať prvý pilier o 20 rokov. Tak pozná, alebo nepozná osoba, ktorá šéfuje rezortu sociálnych vecí, podobu prvého piliera o 20 rokov? Keď sa jej to hodí, tak nepozná, a keď sa jej to hodí, tak vie presne vyrátať výšku dôchodku o 44 rokov. Najzaujímavejšie však bolo, ako ministerka svoju prezentáciu vlastných výpočtov ukončila. Vraj, „aj takýto prípad je možný“. Od ministerky práce je takýto prístup veľmi nezodpovedný. Minister by totiž nemal vytrhnúť ničím nepodložený prepočet a následne skonštatovať, že „aj takýto prípad je možný“. Pani ministerka, možné je takmer všetko, ale takmer isté je len to, že o 44 rokov sa zo správnosti svojich prepočtov už asi spovedať nebudete.
A teraz ponúkam doslovný prepis časti vystúpenia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viery Tomanovej z Hodiny otázok v Národnej rade SR:
„Sporiteľ na úrovni príspevku, ktorý by bol platený z vymeriavacieho základu na úrovni priemernej mzdy, po 44 rokoch sporenia v druhom pilieri má šancu dosiahnuť dôchodok 12 799 korún. Rovnaký poistenec, pokiaľ by zostal iba v prvom pilieri, by mal po 44 rokoch priznaný dôchodok z prvého piliera 43 306 korún. Keďže dôchodok z prvého piliera sa mu kráti na polovicu, bude mať z prvého piliera dôchodok 21 653 korún, k tomu 12 799 korún z druhého piliera, to je spolu 34 452 korún. Za to, že sa stal sporiteľom, bude mať výsledný príjem z dôchodkov nižší o 8 854 korún. Aj takýto prípad je možný“