Rok 2003
1a) Smer kritizuje zníženie náhrady mzdy dočasnej PN na 25 % z hrubej mzdy „Vládna koalícia cynicky zatvára sociálny dáždnik a uštedruje občanom dva údery naraz,“ uviedol predseda strany Smer-SD koncom septembra 2003 k návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý vtedy parlament posunul do druhého čítania. Návrh zákona o sociálnom poistení vtedy považoval za návrh, ktorý je v rozpore s Ústavou SR. Vtedajší návrh na stanovenie náhrady mzdy pri dočasnej PN počas prvých troch dní trvania práceneschopnosti na úrovni 25 % z hrubej mzdy nebol pre Smer dostačujúci, keďže „nepokrýva ani liečebné náklady počas práceneschopnosti“.
1b) Tomanovej návrh novely zákona o sociálnom poistení - júl 2007
Ministerka práce V. Tomanová nenavrhuje žiadnu zmenu vo výške náhrady mzdy počas prvých troch dní trvania PN. Naopak, navrhuje zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie bez zmeny výšky dávok nemocenského poistenia, čím sa má systém nemocenského poistenia stať jedným z nástrojov na vykrývanie deficitov v prvom, priebežnom dôchodkovom pilieri. Nízke nemocenské dávky tak majú sanovať deficitný dôchodkový systém.
Rok 2004
2a) Legislatívna snaha strany Smer, aby štát opätovne platil poistné na dôchodkové poistenie študentom Rozhodnutie vládnej koalície, aby si študenti od 16 rokov museli sami hradiť odvody do Sociálnej poisťovne, je vrcholom sociálnej bezohľadnosti pravice a sebectva tých, ktorí si môžu dovoliť posielať študovať svoje deti do zahraničných škôl. Vyhlásil to v polovici januára 2004 predseda Smeru Robert Fico. Smer na marcovú schôdzu Národnej rady predložil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by opäť vrátila povinnosť štátu uhrádzať dôchodkové poistenie za študentov. V prípade, že koalícia takýto návrh zamietne, Smer po úspešnom referende a predčasných voľbách okamžite urobí takýto krok a "svojou politikou naplní prázdne slová vládnej koalície o vzdelaní ako priorite s reálnym obsahom".
2b) Tomanovej návrh novely zákona o sociálnom poistení - júl 2007
Aj napriek úpornej snahe opozičnej strany Smer v roku 2004 opätovne zaradiť študentov medzi poistencov štátu na účely dôchodkového poistenia, Tomanovej návrh zákona o sociálnom poistení naďalej ponecháva študentom možnosť dôchodkového poistenia len na báze dobrovoľnosti.
3a) Návrh Smeru na zdobrovoľnenie vstupu do druhého piliera pre mladých ľudí
Poslanci za stranu Smer-SD koncom novembra 2004 predložili do parlamentu návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá mala pre mladých ľudí zrušiť povinnosť sporiť si na dôchodok v druhom, kapitalizačnom dôchodkovom pilieri. „Povinnosť vstúpiť do kapitalizačného piliera pre niektorých občanov je v rozpore s Ústavou SR, nerešpektuje sa rovnosť pred zákonom,“ zdôvodnil v novembri 2004 predseda Fico. Chcel preto presadiť, aby sa slobodné rozhodnutie o vstupe do druhého piliera týkalo všetkých občanov Slovenska. „Ak chce vláda povinne nahnať do náručia súkromných správcovských spoločností obrovské množstvo ľudí, títo ľudia by mali vedieť, do čoho idú,“ povedal predseda Smeru.
3b) Tomanovej návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení - júl 2007
Návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení by mal síce od začiatku januára do konca júna budúceho roka zaviesť možnosť vystúpenia z druhého piliera, týkať by sa to však malo len tých sporiteľov, ktorí vstúpili alebo vstúpia do tohto systému do konca tohto roka. Mladí ľudia, narodení po 31. decembri 1986, ktorí do sporivého piliera povinne vstúpia od začiatku budúceho roka, tak v tomto systéme zostanú povinne aj naďalej. To, čo bolo v novembri 2004 podľa Fica protiústavné, už v júli 2007 podľa Tomanovej protiústavné nie je.
4a) „Chuťovka“ na záver
Medzi „perly ducha“ vtedajšieho predsedu strany Smer-SD Roberta Fica z decembra 2004 určite patrí aj jeho vyjadrenie o tom, že aj po smrti dôchodcu, ktorý si už zakúpil doživotný dôchodok v komerčnej poisťovni, by mala byť predmetom dedenia aspoň časť z jeho dôchodkových úspor, ktoré už previedol na životnú poisťovňu. „Je nespravodlivé, aby životnej poisťovni zostala celá nasporená suma v prípade, ak dôchodca zomrie krátko po odchode na dôchodok,“ uviedol Fico. Doc. JUDr. Robert Fico, Csc si tak vtedy zjavne zabudol prečítať zákon o starobnom dôchodkovom sporení, inak by určite vedel o tom, že aj po smrti dôchodcu v prípade zakúpenia si doživotného dôchodku v komerčnej poisťovni majú jeho pozostalí nárok na vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky. Ako dôkaz ponúkam tlačovú správu súčasného ministerstva práce a sociálnych vecí zo 17. júla tohto roka, kde sa okrem iného uvádza: „Účelom poskytovania vdovských dôchodkov a vdoveckých dôchodkov z I. piliera a z II. piliera je pomôcť pozostalému manželovi prispôsobiť sa zmenenej situácii, ktorá nastala v dôsledku úmrtia manželského partnera“. Jasný dôkaz, že aj z druhého piliera sa vyplácajú pozostalostné penzie. Mimochodom, vtedajší opozičný líder si zabudol položiť otázku, či je spravodlivé, aby Sociálnej poisťovni zostali všetky odvody na dôchodok, ktoré osoba odviedla do poisťovne počas svojho aktívneho života a ktoré sa už dávno vyplatili iným penzistom v prípade, ak dôchodca zomrie hneď po odchode na penziu.
4b) Tomanovej návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení- júl 2007
Nekompetentné, populistické vyjadrenie vtedajšieho opozičného lídra ohľadom dedenia po zakúpení si doživotného dôchodku si do návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, chvalabohu, netrúfne včleniť ani taká lojálna ministerka, akou ministerka Tomanová nesporne je. Je mi jasné, že opozičná rétorika každej strany, ktorá sa usiluje o víťazstvo vo voľbách, nie je úplne totožná s tým, aké kroky táto strana robí, ak je súčasťou vlády. Nie je však nesplnených opozičných sľubov v prípade strany Smer-SD až príliš veľa? Túži byť časť voličov na Slovensku naozaj klamaná, alebo má len takú krátku pamäť? Snáď môj článok aspoň niektorým ľuďom stratenú pamäť prinavráti....