Klamstvá šéfa Sociálnej poisťovne...

Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko vo včerajšej večernej televíznej debate v STV klamal o tom, ako vznikal druhý pilier. Vraj keď išiel návrh zákona do parlamentu, uvažovalo sa o tom, že druhý pilier bude štvorpercentný, potom šesťpercentný a deväťpercentná príspevková sadzba sa do zákona dostala až v parlamente. Buď Muňko zámerne klame, alebo takéto svoje vyjadrenia (podobne ako premiér Robert Fico v prípade protestujúceho občana Jozefa Ťažiara) stavia na chybných informáciách, ktoré dostal od nejakých ľavicových demagógov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko v televíznej debate dokonca hovoril o nejakom poslancovi za KDH, ktorý v parlamente zmenil pomer odvodov do prvého a druhého piliera na 9 ku 9.

Tak sa teda pozrime na fakty. Vtedajší minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník na tlačovej besede, ktorá sa konala 2. apríla 2003, informoval o tom, že na osobný účet v druhom pilieri by malo smerovať 10 % z hrubej mzdy sporiteľa. Samotný návrh zákona, ktorým sa mal zaviesť na Slovensku druhý pilier, predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania 21. júla 2003. Tu je príslušný link:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 http://www.employment.gov.sk/pk/2760_2003_II_1/index.html.

Ak si tento návrh zákona otvoríme, zistíme, že do druhého piliera malo naozaj smerovať 10 % z hrubých miezd sporiteľov, ako pôvodne avizoval minister Kaník.

O tom, že druhý pilier nebude 10- percentný, ale 9-percentný, sa rozhodlo 26. septembra 2003 počas rokovania vtedajšieho ministra práce a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka a vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša. O tri dni na to, teda 29. septembra 2003, návrh, aby do druhého piliera smerovalo 9 % z hrubých miezd, schválila aj Porada ekonomických ministrov. Rokovanie vlády, na ktorom sa potvrdila 9-percentná sadzba pre druhý pilier, sa uskutočnilo 2. októbra 2003. Tu je link:

Skryť Vypnúť reklamu

http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/850CC147736E7681C1256DB30039B0E8?OpenDocument.

Do parlamentu preto prišiel návrh zákona o vytvorení kapitalizačného piliera v znení, ktoré predpokladalo 9-percentnú príspevkovú sadzbu. Je teda klamstvom, ak terajší šéf Sociálnej poisťovne tvrdí, že 9-percentná sadzba sa do zákona dostala až v parlamente. Dokonca Muňko zachádza až tak ďaleko, že si vymyslel akéhosi „poslanca KDH“, ktorý do návrhu zákona vložil 9 percent pre druhý pilier.

Súčasná vládna garnitúra druhý dôchodkový pilier tak veľmi nenávidí, že sa uchyľuje až ku klamstvám. Možno je pre Dušana Muňka lož ako pracovná metóda....

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Sociálnym veciam sa od 2. júla 2001 venujem aj ako ekonomický redaktor. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu