Ide o návrh legislatívneho zámeru na vypracovanie návrhu zákona o kapitalizačnom pilieri dôchodkového poistenia. V tomto materiáli, ktorý vypracoval rezort práce a sociálnych vecí pod vedením súčasného poradcu premiéra Fica, sa v časti o predpokladanej výnosnosti systému uvádza: „Z hľadiska dosiahnutia maximálneho predpokladaného výnosu pre poistencov kapitalizačného piliera MPSVR SR predpokladá správu aktív súkromnými správcami aktív na vysokej profesionálnej úrovni, dôsledné uplatnenie teórie portfólia a pružnej, ale bezpečnej investičnej stratégie a žiadne obmedzenia investovania v zahraničí. Po splnení týchto predpokladov je možné očakávať priemernú reálnu výnosovosť dôchodkových aktív na úrovni 3-4 % ročne“.
„Ak napríklad niekto stavia svoje prepočty na 8 % ročnom výnose na finančnom trhu a presviedča ľudí, aby zostali v II. pilieri, tak klame,“ uviedol vo svojom dnešnom komentári v tlači strojársky inžinier, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko. Predpokladám, že „odborník na finančné trhy“ mal na mysli nominálny ročný výnos na úrovni 8 %. To, odkiaľ si toto číslo vycucal, nechám radšej bokom. Zaujímalo by ma však, čo šéf Sociálnej poisťovne hovorí na to, že Magvaši ako minister predpokladal reálnu výnosnosť v druhom pilieri na úrovni 4 % ročne. Ak je 8 % podľa Muňka klamstvo, čo sú teda reálne 4 %?
V Magvašiho legislatívnom zámere z roka 2002 nájdeme aj iné zaujímavé tvrdenia. Napríklad: „Spoliehať sa pri financovaní dôchodkového poistenia len na priebežný spôsob financovania je z dlhodobého hľadiska neúnosne rizikové. Základnou filozofiou je diverzifikovať toto riziko prechodom na zmiešaný systém financovania práve cez vybudovanie II. kapitalizačného piliera dôchodkového poistenia,“ uvádzalo sa v jeho materiáli.
Zaujímavé čítanie však pokračuje: „Časť výsledného dôchodku akumulujúceho sa na osobnom dôchodkovom účte zároveň bude prostredníctvom priameho vzťahu medzi odvedenými príspevkami a nadobudnutými nárokmi „tlačiť“ aj na dávkovo definovaný priebežný pilier smerom k jeho ďalšej racionalizácii a odstráneniu jeho prípadných deformácií“.
A najlepšie na záver: „Navrhuje sa, aby osoby vykonávajúce vymedzenú zárobkovú činnosť boli povinne zúčastnené na dôchodkovom poistení financovanom tak priebežným, ako aj kapitalizačným spôsobom. Výnimka z tejto zásady by sa mala uplatniť len pri zavedení kapitalizačného piliera a jej nevyhnutnosť je daná samotnou podstatou kapitalizácie. Z tohto dôvodu je potrebné stanoviť vekové obmedzenie pre účasť v zmiešanom systéme, a to maximálne do dovŕšenia veku 50 rokov, toto obmedzenie bude platiť len v okamihu štartu zmiešaného systému. Pri predpoklade, že priemerný vek odchodu do dôchodku v čase výplat prvých dávok z kapitalizačného piliera bude 60 rokov, stanovenie uvedeného vekového obmedzenia pre účasť v systéme vychádza zo zabezpečenia primeranej úrovne dávky, na ktorú je potrebné akumulovať prostriedky minimálne v rozsahu 10 rokov“.
Tak si to na záver zhrňme. Peter Magvaši, bývalý stranícky kolega premiéra Roberta Fica, jeho súčasný poradca, staval zavedenie systému starobného dôchodkového sporenia staval týchto predpokladoch:
- priemernej reálnej výnosovosti dôchodkových aktív na úrovni 3-4 % ročne
- minimálnom 10-ročnom období sporenia v druhom pilieri
- druhý pilier by mal byť pre ľudí do veku 50 rokov.
Pán premiér, čo vy na to?