Z druhého dôchodkového piliera v čase od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpilo 158,3 tisíc sporiteľov. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter na tlačovke informoval o tom, že vyše 47 tisíc osôb boli ľudia bez vymeriavacieho základu, takmer 3,6 tisíc sporiteľov opúšťajúcich druhý pilier malo nulový vymeriavací základ a vymeriavací základ do priemernej mzdy (858 eur) malo 136,9 tisíc vystupujúcich sporiteľov.
Človeku, ktorý sa aspoň troška zamyslí nad týmito údajmi, hneď napadnú dve otázky. Prvou je to, aký je rozdiel medzi osobou bez vymeriavacieho základu a sporiteľom s nulovým vymeriavacím základom. Druhá otázka znie, či sporitelia bez vymeriavacieho základu, resp. s nulovým vymeriavacím základom mali na účte v dôchodkovej spoločnosti nulu alebo boli bez vymeriavacieho základu, resp. s nulovým vymeriavacím základom len v momente, kedy kapitalizačný pilier opustili. Obe tieto otázky som na tlačovke položil šéfovi rezortu práce a sociálnych vecí, avšak správnych odpovedí som sa nedočkal....
Tu sú odpovede ministra:
„Mali nulový účet, pretože bez vymeriavacieho základu a nulový je vlastne nulový, to znamená, že pre týchto ľudí či sú v prvom alebo druhom veľký rozdiel, samozrejmá vec, že nenastáva, ale vzhľadom na budúcnosť možnože nesplnia odporúčanie nejakých 25 rokov byť poistení, každopádne je a bude pre nich zaujímavejší asi prvý pilier, pretože tam po tých 15 rokoch môže byť nejakým spôsobom zhodnotených....Títo ľudia nepriniesli z hľadiska financií nič“
Osoby s nulovým vymeriavacím základom minister identifikoval nasledovne:
„Títo už mohli nejakú časť odpracovať, ale vlastne nemali nič zhodnotené, to znamená, že ich úspory sú nijaké, to znamená, že v podstate, z hľadiska ekonomického to nič neznamená...Mohol robiť veľmi krátku dobu, napríklad..
Ako ešte minister Richter dodal:
„Bez vymeriavacieho základu sú všetci tí, ktorí vôbec nepracovali a s nulovým sú tí, ktorí nejakú dobu pracovali, lebo už nie sú v tej prvej kategórii, ale koľko, ako, čo....nulový“.
No a teraz vysvetlenie, ako tieto štatistické údaje treba vnímať správne. Údaje, ktoré včera poskytol minister práce, sú statické údaje k platné termínu, kedy sporiteľ druhý pilier opustil. Nehovoria teda vôbec nič o tom, akú sumu mal sporiteľ nasporenú na svojom účte v DSS, ani o tom, koľko sporiteľ zarábal počas celého obdobia účasti v druhom pilieri. Hovoria len to tom, že v období od 15. marca do 15. júna tohto roka bolo vyše 47 tisíc sporiteľov opúšťajúcich druhý pilier nezamestnaných a takmer 3,6 tisíc sporiteľov (osoby s nulovým vymeriavacím základom) bolo síce zamestnaných, ale v čase vystúpenia z druhého piliera boli na „péenke“ alebo napríklad aj na OČR. Práve z tohto dôvodu mali nulový vymeriavací základ. Táto kategória sporiteľov tak nehovorí vôbec o ničom inom, len o momentálnom zdravotnom stave sporiteľa v čase výstupu z druhého piliera. Môže totiž ísť o sporiteľa s hrubou mzdou 400 eur, ale aj o sporiteľa, ktorý má hrubú mzdu 1 500 eur. Podľa mňa je pritom absolútne irelevantné to, že takýto sporiteľ mal v čase výstupu nulový vymeriavaci základ (bol PN), keďže táto informácia vôbec nič nehovorí o tom, koľko sporiteľ zarába.
Rovnako je spochybniteľná aj kategória sporiteľov bez vymeriavacieho základu. Bez vymeriavacieho základu, teda nezamestnaní, boli totiž títo sporitelia len v čase, kedy druhý pilier opustili. Kľudne medzi nimi môžu byť ľudia, ktorí odpracovali napríklad 9,5 roka a prácu stratili len v januári tohto roka. Takíto ľudia teda isto nemajú nulu na účte v DSS, ako tvrdil minister. Vezmime totiž do úvahy to, že v súčasnosti je miera nezamestnanosti na Slovensku približne 11,5 %, avšak napríklad v roku 2008 bola nezamestnanosť okolo 7,5 %. Znamená to, že časť ľudí, ktorí sú v súčasnosti nezamestnaní, mohli v minulosti pracovať....
Toto moje tvrdenie dokazujú aj údaje zo správ o hospodárení Sociálnej poisťovne za roky 2008 a 2014. Na konci roka 2008 bolo v druhom pilieri 103,5 tisíca ľudí bez poistenia, teda aktuálne nezamestnaných. Na konci vlaňajška už išlo o vyše 265 tisíc v tom čase nezamestnaných sporiteľov. Z toho vyplýva, že isto nemôžeme tvrdiť, že 265 tisíc sporiteľov má na účte v DSS nulu......
Naopak, sporiteľ, ktorý mal v čase výstupu vymeriavací základ napríklad 380 eur, mohol byť v minulosti dlhodobo nezamestnaný a na účte v DSS má menšiu sumu ako ten, ktorý je vykázaný v kategórii osôb bez vymeriavacieho základu.
Minister Richter teda prišiel na tlačovku evidentne nepripravený a štatistiku k otvoreniu druhého piliera nedokázal interpretovať správne. S radosťou chybné vyjadrenie ministra využil aj provládny denník Pravda, ktorý v dnešnom článku píše o tom, že „viac ako 50–tisíc odídených sporiteľov nemala žiadne úspory“.
Treba si pritom počkať na úplne inú štatistiku Sociálnej poisťovne, a to štatistiku o tom, koľko navrátilcov do druhého piliera malo naozaj nulový účet v DSS, koľko z ich malo na účte do 1 000 eur, koľko do 5 000 eur atď..