Najviac ma zaskočilo vyjadrenie ministerky o tom, že niektorí sporitelia sa dostali do druhého piliera bez možnosti výberu, a to tak, že „napríklad pracovali po prvý raz ako brigádnici a od júla minulého roka sa už museli do penzijného systému zapojiť povinne“. Chcel by som šéfku rezortu sociálnych vecí upozorniť, že dohoda o brigádnickej práci nezakladá povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie, a teda ani nezakladá povinnosť vstupu do druhého piliera. Ak mala na mysli pracovný pomer, tak by sa ako predstaviteľka sociálneho rezortu mala vyjadrovať presnejšie. Jej vyjadrenie totiž vyvoláva dojem, ako keby aj práca na základe brigádnickej dohody (pracovnoprávny vzťah, vykonávaný mimo pracovného pomeru) bola dôvodom na povinný vstup do druhého piliera.
Ministerka tiež poukázala na to, že v systéme starobného dôchodkového sporenia je aj 180-tisíc ľudí, „ktorých hrubý príjem je najviac 7-tisíc korún“. V prvom rade mám pocit, že ministerka mala na mysli skôr vymeriavací základ na platenie poistného, a nie hrubý príjem. V prípade samostatne zárobkovo činnej osoby je totiž medzi týmito dvomi kategóriami dosť podstatný rozdiel. V druhom rade by som chcel pani ministerku upozorniť na to, že práve ich vláda zvýšila minimálnu mzdu na 7600 Sk. Keďže minimálna mzda je súčasne najnižším vymeriavacím základom pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, v súčasnosti nie je možné, aby nejaký sporiteľ (či už ako SZČO alebo ako riadny zamestnanec na plný úväzok) platil dôchodkové poistenie z príjmu do 7 korún mesačne.
Nepresné vyjadrenia pani ministerky dokazujú, že jej pojmový aparát zjavne nie je na úrovni, ktorú požaduje vykonávanie funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Ešte stále však nestrácam nádej, že sa to časom zlepší...