Ja však nevidím v celej záležitosti žiadny problém. Legislatívny odbor predsa mohol najprv do novely zákona zapracovať pozmeňujúci návrh zo spoločnej správy, ktorý by znamenal rozšírenie § 123e a následne by sa zapracoval pozmeňujúci návrh poslankyne Radičovej, ktorý by celý tento paragraf z novelizácie zákona o starobnom dôchodkovom sporení vypustil. Prezident Ivan Gašparovič by tak nedostal žiadne protichodné znenie novely, keďže by § 123e v novele nebol. Prezident by tak rozhodoval o znení novely, ktoré by neumožnovalo vstúpiť do druhého piliera tým, ktorí tak nestihli urobiť do konca júna 2006. Gašparovič by však mohol takéto znenie novely vrátiť do parlamentu s tým, že by navrhol, aby sa z druhého piliera umožnil nielen výstup, ale aj vstup. Poslanci by pripomienku prezidenta akceptovali, čím by umožnili dodatočný vstup do druhého piliera a problém je vyriešený.....
Úvaha o tom, že by prezident dostal nejaký zákon v dvoch alternatívach, je podľa mňa úplnym nezmyslom. Mám to chápať tak, že prezident dostane novelu zákona v alternatíve č.1, ktorá bude zahŕňať §123e a súčasne aj v alternatíve č. 2, ktorá tento paragraf obsahovať nebude? To snáď nie...Ústavná úloha prezidenta predsa nie je vyberať si z dvoch alternatív zákona! V alternatívach predsa môže byť len predpis, ktorý je vo forme návrhu, a nie vo forme schváleného znenia. O alternatívnych verziách návrhu zákona často rokuje vláda a z viacerých možností si vyberajú aj poslanci, ale ešte pred samotným hlasovaním. Čo ak by bol prezident recesista a podpísal by novelu zákona, ktorá by pripúšťala dve alternatívy? To by potom občania oznamovali Sociálnej poisťovni, že chcú vstúpiť do druhého piliera „podľa alternatívy č.1“?
To, že si strana Smer-SD zvolila neschopnú spravodajkyňu, poslankyňu Janu Vaľovú, ktorá jasne nezvládla riadenie hlasovania o novele zákona, je problém samotného Smeru. Smer teraz za to musí niesť zodpovednosť. Z tejto zodpovednosti sa však nedá vyvliecť tým, že predseda parlamentu Pavol Paška sa rozhodne neschopnosť Vaľovej ignorovať. Premiér Robert Fico ako opozičný politik často hovoril, že Slovensko nie je právny štát. Má pravdu. V právnom štáte, založenom na parlamentnej demokracii, kde je parlament najvyššou zložkou štátnej moci, je vylúčené, aby ktokoľvek ignoroval výsledok hlasovania parlamentu. Aj keby parlament schválil, že tráva je modrá..