I. Bernátek už z princípu nemôže mať rád systém starobného dôchodkového sporenia, pretože existencia druhého piliera mu znižuje tvorbu správneho fondu, teda množstvo peňazí, ktoré môže každoročne použiť na financovanie činnosti poisťovne. Z odvodov, ktoré nejdú do druhého dôchodkového piliera, si totiž Sociálna poisťovňa necháva na svoju činnosť v tomto roku, ako aj v roku budúcom, 3,5 %. Zo sumy príspevkov, ktoré smerujú na účty sporiteľov, však poisťovni zostáva len 0,5 %. Ako správneho manažéra ho chápem. Kritizuje druhý pilier, pretože ten oberá Sociálnu poisťovňu o dodatočné zdroje. Ako férový chlap by však mal verejnosti úprimne povedať, že na kritike druhého dôchodkového piliera je ako generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne priamo finančne zainteresovaný.
Tak, ako sprostredkovatelia starobného dôchodkového sporenia dostanú za vstup každého nového sporiteľa do druhého piliera sprostredkovateľskú províziu, tak šéf Sociálnej poisťovne vystúpenie každého sporiteľa z druhého piliera pocíti tým, že sa mu zvýši správny fond Sociálnej poisťovne. Správny fond sa poisťovni pritom nezvýši len vďaka 3,5 % z odvodov, ktoré po vystúpení sporiteľov z druhého piliera už prestanú ísť na ich osobné účty, ale aj vďaka 3 % zo sumy, ktorú dôchodková spoločnosť prevedie po vystúpení klienta z druhého piliera na účet poisťovne. Podľa novely zákona o sociálnom poistení si totiž Sociálna poisťovňa zo súkromných dôchodkových úspor v druhom pilieri, ktoré sa po návrate osoby do výlučne prvopilierového systému „rozptýlia“ v bezodnej diere Sociálnej poisťovne, „dovyrubí“ 3 % do svojho správneho fondu. Existuje ešte nejaký jasnejší príklad priamej motivácie šéfa Sociálnej poisťovne na tom, aby ľudia vystupovali zo systému starobného dôchodkového sporenia?
Ministerstvo práce a sociálnych vecí očakáva, že z druhého piliera vystúpi asi 30-tisíc sporiteľov. Ku koncu minulého týždňa pritom z druhého piliera vystúpilo 582 ľudí. Ak by sa takýto trend zachoval až do konca júna, systém starobného dôchodkového sporenia by mohlo opustiť okolo 10-tisíc ľudí. To znamená, že ministerka Tomanová by sa tak v odhade „sekla“ o 20-tisíc. Možno aj to je jedným z dôvodov, prečo šéf Sociálnej poisťovne pociťoval potrebu riadne pritvrdiť svoje vyjadrenia voči druhému pilieru.
Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne by mal verejnosti otvorene povedať, v koho mene sa na verejnosti vyjadruje. Či ako zástanca záujmov Sociálnej poisťovne, alebo ako obhajca záujmov budúcich penzistov. Ak totiž povie, že druhý pilier je nevýhodný pre možno až milión ľudí, tak je podozrivý z toho, že ho až príliš „vzrušuje“ predstava, koľko peňazí by mal v správnom fonde, ak by sa do výlučne prvopilierového systému vrátilo naozaj až milión sporiteľov. V tomto prípade sa však Bernátek stavia skôr do pozície zástancu nalievania stoviek miliónov korún do informačných systémov Sociálnej poisťovne, ako osoby, ktorej tak veľmi záleží na budúcom dôchodkovom zabezpečení nasledujúcich generácií penzistov....