Minister práce a sociálnych vecí a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš je s odpočtom opatrení prijatých počas prvých 100 dní novej vlády spokojný. „Hlavne prijímame zákony pre ľudí,“ povedal. Pochválil sa tým, že ministerstvo už stihlo zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemernej penzie, dodatočnými 300 eurami pre všetkých penzistov, aj zavedením štátnej sociálnej dávky určenej na čiastočnú úhradu splátky hypotéky. Nezabudol ani na predĺženie odvodových úľav pre potravinárov.
Po prvé – plný trinásty dôchodok a predĺženie odvodových úľav pre potravinárov ešte nikto nezaviedol, stále ide len o vládne legislatívne návrhy, ktoré čakajú na schválenie v parlamente. Chváliť sa niečím, čo ešte nie je na konci legislatívneho procesu, je troška predčasné.
Zaviesť štátnu sociálnu dávku bez ohľadu na jej účel pre ľudí s hrubým príjmom do 2 086 eur znie prinajmenšom divne. Ak totiž niekto v roku 2022 v hrubom zarábal 1,6-násobok priemernej mzdy, asi ťažko pôjde o sociálny prípad hodný osobitného zreteľa. Často pritom o hypotéku žiadajú obaja partneri. V tomto prípade sa hranica príjmu zdvojnásobuje na 4 172 eur, čo teda isto nie je štandardným hrubým príjmom bežnej slovenskej rodiny.
Po druhé – okrem rozdávania nám minister práce počas prvých sto dní expresne rýchlo aj niečo veľmi podstatné pre našu budúcnosť vzal. Týka sa to 1,83 milióna ľudí a do dvoch rokov nás môžu byť dva milióny. Áno, ide o štvrtinu príspevkov do druhého dôchodkového piliera. Namiesto 5,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu nám na naše súkromné penzijné účty smerujú už len 4 percentá. Zamestnancovi s hrubou mzdou 2 086 eur, ktorý má mať nárok na štátnu sociálnu dávku k zvýšenej splátke hypotéky, od začiatku tohto roka chodí na účet v druhom pilieri o 31 eur mesačne menej. Ročne tak bude jeho penzijný účet chudobnejší o 375 eur, a to nespomínam možné zhodnotenie príspevkov vo fondoch.
Obhajcovia nižších príspevkov do druhého piliera by isto oponovali, že o to vyšší dôchodok bude mať sporiteľ od štátu, teda zo Sociálnej poisťovne. Áno, teoreticky, zákon je tak napísaný. Lenže...Čím viac štátny dôchodkový systém finančne zaťažíme v súčasnosti, tým bude menej schopný v budúcnosti plniť zákonom sľúbené dôchodkové nároky. Tým sa vraciam k tomu, čím sa nám minister práce Erik Tomáš pochválil. Plným trinástym dôchodkom a to ešte zabudol spomenúť zachovanie rodičovských dôchodkov. Teda už za prvých 100 dní vláda štátnemu dôchodkovému systému riadne naložila a našim súkromným dôchodkom riadne ubrala.
Strana predsedu s jamkami v lícach nám teda riadne ošklbala vrabca v hrsti a sľubuje nám holuba na streche, ktorý však môže byť v budúcnosti riadne vychudnutý.