V Smere sa vyfarbujú klamári, najnovšie poslankyňa Vaľová...

Po tom ako Smerácky poslanec Andrej Kolesík klamal o tom, že nerozdával lístky s menami svojich kandidátov pred tajnou voľbou do Správnej rady Ústavu pamäti národa, sa včera v parlamente predviedla jeho stranícka kolegyňa, poslankyňa Jana Vaľová. Verejne klamala, keď tvrdila, že 9-percentná sadzba pre druhý dôchodkový pilier vznikla až v parlamente na základe pozmeňujúceho návrhu poslanca Júliusa Brocku (KDH).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

„Ani taký pán poslanec ako je pán Brocka, ktorý je tu od roku 1994, by sa nemal hanbiť za to, že dal pozmeňujúci návrh a týka sa to druhého piliera, ktorým zmenil 6 percent na 9 percent bez akejkoľvek analýzy. Či to odporúčala vláda alebo neodporúčala vláda, vy ste boli ten biely kôň, ktorý prišiel na výbor a tento zákon predložil....,“ povedala v parlamente včera ku koncu rokovania poslankyňa Jana Vaľová.

Rovnakého klamstva ako Vaľová sa v marci 2009 dopustil aj staronový šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko. Ten vtedy v televíznej debate hovoril o nejakom poslancovi za KDH, ktorý v parlamente zmenil pomer odvodov do prvého a druhého piliera na 9 ku 9. Už vtedy som vo svojom blogu upozorňoval na to, že je to evidentná lož, ktorú nie je najmenší problém dokázať. V Smere asi mali nejaké spoločné školenie o tom, ako jednotne klamať o vzniku druhého piliera....

Tu sú fakty usvedčujúce poslankyňu Vaľovú z klamstva. Rovnaké fakty som už v marci 2009 predložil na svojom blogu, keď som poukazoval na to, ako klamal šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko.

Vtedajší minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník na tlačovej besede, ktorá sa konala 2. apríla 2003, informoval o tom, že na osobný účet v druhom pilieri by malo smerovať 10 % z hrubej mzdy sporiteľa. Samotný návrh zákona, ktorým sa mal zaviesť na Slovensku druhý pilier, predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania 21. júla 2003. Tu je príslušný link:
http://www.employment.gov.sk/pk/2760_2003_II_1/index.html.
Ak si tento návrh zákona otvoríme, zistíme, že do druhého piliera malo naozaj smerovať 10 % z hrubých miezd sporiteľov, ako pôvodne avizoval minister Kaník.

O tom, že druhý pilier nebude 10- percentný, ale 9-percentný, sa rozhodlo 26. septembra 2003 počas rokovania vtedajšieho ministra práce a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka a vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša. O tri dni na to, teda 29. septembra 2003, návrh, aby do druhého piliera smerovalo 9 % z hrubých miezd, schválila aj Porada ekonomických ministrov. Rokovanie vlády, na ktorom sa potvrdila 9-percentná sadzba pre druhý pilier, sa uskutočnilo 2. októbra 2003. Tu je link:
http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/850CC147736E7681C1256DB30039B0E8?OpenDocument.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Do parlamentu preto prišiel návrh zákona o vytvorení kapitalizačného piliera v znení, ktoré predpokladalo 9-percentnú príspevkovú sadzbu.

Tu je dôkaz:

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=3&ID=420


Je teda evidentným klamstvom, ak poslankyňa Jana Vaľová tvrdí, že 9-percentná sadzba sa do zákona dostala až v parlamente. Dokonca si trápne vymyslela, že to bol práve Brocka, ktorý takýto návrh predložil.

Pani poslankyňa, klamete takto bežne? Nie je namieste, aby ste sa za svoje klamstvo verejne ospravedlnili? Keby som bol občanom Humenného, tak sa za vás ako za svoju primátorku neskutočne hanbím....

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Sociálnym veciam sa od 2. júla 2001 venujem aj ako ekonomický redaktor. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu