Vianočné príspevky ako prejav Tomanovej neschopnosti a populizmu...

Vláda aj v tomto roku vyplatí časti penzistov vianočné príspevky. Dnes má o tom rozhodnúť vláda. Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová pritom v októbri 2006 v televíznej debate povedala, že tieto dávky sa budú dôchodcom vyplácať „do doby, kým sa nám podarí zharmonizovať systém a odstrániť tie nespravodlivosti, ktoré v systéme sú“. Na otázku, ako dlho sa budú vianočné dávky vyplácať, ministerka reagovala slovami „ja som nepovedala, že pravidelne každý rok“. To, že vianočné príspevky penzistom vyplatí vláda štvrtý rok po sebe, nemožno nazvať nijako inak, ako jasným dôkazom Tomanovej neschopnosti nájsť systémové a koncepčné riešenia v prvom, štátnom priebežnom dôchodkovom pilieri.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

 Vyplatenie vianočných dávok časti dôchodcov aj v decembri 2009 možno chápať buď ako dôkaz usvedčujúci Tomanovú a jej podriadených z neschopnosti, alebo ako uprednostnenie populistického riešenia pred hľadaním akej-takej koncepcie ďalšieho smerovania štátneho priebežného systému. Najpravdepodobnejšie je, že je to zmes neschopnosti a populizmu, čo je pre slovenský penzijný systém tá najhoršia kombinácia.

O neschopnosti píšem preto, lebo Tomanová nebola schopná za vyše tri roky ministrovania nájsť iné, systémové riešenie v prvom pilieri. Tým by napríklad bolo to, že by sa zaviedla trvalá solidarita pri priznávaní dôchodkov zo štátneho piliera. Bývalá vláda zaviedla mechanizmus, podľa ktorého štátny priebežný pilier pomaly, ale isto speje k absolútnej zásluhovosti. Tá má nastať od roku 2015. Do roku 2014 sa totiž najnižšie penzie pri ich priznávaní umelo navyšujú a tie najvyššie umelo znižujú. Miera tohto navyšovania, resp. znižovania penzií, teda miera solidarity v prvom pilieri však každoročne klesá, a to aj za ministrovania Viery Tomanovej. Ministerke to však zjavne neprekáža. Ak chce Tomanová spraviť prvý, priebežný pilier solidárnejším, prečo nevstúpi do tohto mechanizmu??? Prečo musí svoju solidaritu populisticky preukazovať nekoncepčným vianočným príspevkom? No len a len preto, že vianočný príspevok zaberá na voličov oveľa, oveľa viac ako nejaké ťažko ľudovo vysvetliteľné a slabo marketingovo predateľné zavedenie trvalej solidarity pri priznávaní dôchodkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že sa ministerke Tomanovej prvý pilier vymyká z rúk, dokazuje aj len ďalšie vyjadrenie z októbra 2006. „Chceme do budúcnosti naštartovať postupné zvyšovanie priemernej náhrady príjmu vo vzťahu k priemernej mzde v národnom hospodárstve. V súčasnosti je to menej ako 50 percent. A chceli by sme sa priblížiť k tým 60 percentám,“ povedala Tomanová. Aká je realita? Na stránke Sociálnej poisťovne možno nájsť jasný dôkaz o tom, že vývoj za súčasnej vlády je presne opačný. V roku 2008 bol percentuálny podiel priemerného starobného dôchodku na priemernej mzde 43,3, čo je najmenšie číslo od vzniku Slovenskej republiky.

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

137 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu