Vizionárstvo ministerky Tomanovej

Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová je vizionárka! Má v sebe schopnosť presne určiť budúci vývoj a jeho výsledok pri zadaní parametrov, ktoré platia v súčasnosti! Tak totiž vyznieva jej pondelkové tvrdenie o tom, že vyše 40 % účastníkov systému starobného dôchodkového sporenia si nemá šancu nasporiť na dôchodok. Stane sa tak podľa nej preto, že títo sporitelia majú nízky alebo žiadny príjem a preto im na ich dôchodkový účet chodí nízky alebo žiadny príspevok. Keď si však jej vizionárstvo spojíme s tým, že od júla budúceho roka plánuje rezort práce a sociálnych vecí umožniť vystúpenie z druhého dôchodkového piliera tým ľuďom, pre ktorých je kapitalizačný pilier nevýhodný, nadobúda vyjadrenie Tomanovej hlbší rozmer. Asi sa ministerke zapáčila predstava, že by sa 40 % zo súčasných vyše 1,5 milióna sporiteľov vrátilo naspäť do výlučne priebežného dôchodkového piliera, teda pod priamy politický vplyv vlády.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Systém starobného dôchodkového sporenia je postavený na zásluhovosti. To znamená, že každý bude mať z tohto systému taký dôchodok, na aký si nasporí. Spomínaných vyše 40 % ľudí si v kapitalizačnom pilieri, samozrejme, nasporí menej, ako tí ostatní. Podľa tvrdenia ministerky práce je pre týchto nízko zarábajúcich sporiteľov zásluhovosť nevýhodná. Tomanová im teda vysiela signál, že keď v júli budúceho roka vláda umožní návrat do výlučne prvého piliera, tak sa týmto sporiteľom oplatí túto možnosť využiť. Keď však predstaviteľka rezortu práce a sociálnych vecí povie A, mala by povedať aj B. Mala by povedať, aký dôchodok nízko zarábajúcich sporiteľov čaká, ak sa vrátia do výlučne prvého piliera. Keď je niekto vizionár, tak určite dokáže odhadnúť vývoj nielen v druhom, ale aj v prvom penzijnom pilieri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ak by sme sa pozreli na znenie súčasného zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje fungovanie priebežného dôchodkového piliera, tak zistíme, že od roku 2015 sa má 100-percentná zásluhovosť zaviesť aj v prvom, priebežnom pilieri. Z toho vyplýva, že aj z prvého piliera majú poistenci dostať rovnako zásluhový dôchodok, ako z piliera druhého. Ak si teda nízko zarábajúci človek podľa Tomanovej nedokáže nasporiť na dôchodok v systéme starobného dôchodkového sporenia, pri uplatnení absolútnej zásluhovosti od roku 2015 aj v priebežnom pilieri nečaká túto osobu žiadny zázračne vysoký dôchodok ani zo štátneho dôchodkového systému.  Pri neustálej kritike druhého dôchodkového piliera zo strany ľavicových politikov mi chýba diskusia o tom, ako bude v budúcnosti vyzerať pilier prvý. Zatiaľ sme sa len dočkali len nesystémového vianočného príspevku pre dôchodcov, čo však bude ďalej? Ak niečo kritizujem, som ako politik povinný ponúknuť občanom alternatívu. Ministerka Tomanová aj spolu s premiérom sa zatiaľ zmohli len na kritiku systému dôchodkového sporenia. Asi si stále nestihli uvedomiť, že už nie sú v opozícii. Konečne by nám však mohli predstaviť svoju víziu ďalšieho vývoja štátneho dôchodkového systému. Otázne je, či vôbec nejakú majú.                                    

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu