Základné liečivé stromy
BREZA má prisúdenú silu napomáhajúcu vnútornému obnoveniu mladosti. Ľudová tradícia hovorí, že chlapci stavali svojim vyvoleným dievčatám pod okná „máje“, čím vyjadrovali svoju túžbu po svadbe a počatí potomkov. Šibanie stehien dievčat čerstvými brezovými vetvičkami malo zasa priniesť povzbudenie sexuálnej energie. Liečivé účinky brezy spočívajú v rozprúdení energie, odstraňovaní nechutenstva, úzkosti, skľúčenosti, depresií a v upokojení nervovej sústavy. Podporuje látkovú výmenu, zmierňuje artritídu, dnu a lieči kožné ochorenia. Breza prináša ľudskému duchu inšpiráciu a odplavuje nánosy z duše aj tela.
VŔBA je charakteristická tým, že nesie vyššie vedomie o živote a smrti. Vŕbový prútik mal v dávnej minulosti zvláštny účinok, predovšetkým vo forme uzatvoreného magického kruhu. Trikrát omotaná vŕbová slučka sa kládla na hrdlo odsúdených. Melanchólia vychádzajúca z vŕby pripomína citlivým ľuďom pominuteľnosť pozemského života. Posiľňuje pocit zodpovednosti za vlastnú osobu a etiku. Upokojujúco pôsobí hlavne na tých, ktorí prežívajú sklamanie, vnútorný chlad, nenávisť a nemajú dostatok odvahy. U ľudí so silným charakterom posiľňuje liečiteľské schopnosti.
BUK sa považuje za magického nositeľa života. Má čarovnú silu, pretože do bukového dreva vyrývali „babky bylinkárky“ magické znamenia - runy, vďaka ktorým jeho haluze mali z tela vyháňať všetky ochorenia. Na rozštiepené bukové vetvičky sa písali sakrálne runy predpovedajúce osud. Tento strom veľmi silno pohlcuje bolesti hlavy a migrény. Jeho energia vyjasňuje myšlienky, podporuje tvorivého ducha a duševnú prácu. Vedie k väčšej tolerancii a pozitívnemu prístupu k svetu.
BOROVICA významovo prináša splodenie ohňa a zároveň premenu zámeru na skutky. Posiľňuje pľúca a podobne ako ostatné ihličnaté stromy dodáva životnú energiu, radosť, odčerpáva smútok a výčitky svedomia. Taktiež zahrieva srdce a uľahčuje odpúšťanie.
JEDĽA rozvíja vôľu človeka k životu, zásobuje nás životnou energiou a prináša chuť do každodenného bytia. Je to strom svetla a Vianoc. Ohlasuje príchod nového roku a čas znovuzrodenia. Posiľňuje intuíciu a jej liečivá energia podporuje prekrvenie tela. Lieči pľúca, zahlienené dýchacie cesty, bronchitídu a urýchľuje hojenie rán. Zmierňuje niektoré srdcové ťažkosti a bolesti hlavy. Dym z jedľového ihličia čistí atmosféru.
SMREK sa podobne ako breza používal na stavanie „májov“ vo dvoroch, čo symbolizovalo zjednotenie nebeských a zemských síl. Opradený temnými spomienkami na tzv. „stĺp života“, umožňoval šamanom pohyb éterického tela v rôznych dimenziách za účelom sprostredkovania hlbšieho spojenia medzi ľuďmi, bohmi a duchmi. Energetické vyžarovanie smreku prispieva k prečisťovaniu ľudskej aury od nižších pudov, čistí srdce a prináša mu zdravý a usporiadaný pocit.
TIS bol považovaný za posvätný strom - vládcu duší. Takmer vo všetkých európskych kultúrach tis znamenal príchod smrti a rástol predovšetkým na cintorínoch. My ho považujeme za „strom radosti“, aj keď okrem jeho červených plodov je jedovatý. Jedom z tisu sa potierali hroty šípov a kopijí. Tis chráni človeka pred temnými vplyvmi, ale vyvoláva aj spomienky na minulú existenciu. Pozor, odvar z tisu je prudko jedovatý!
DUB znamená neustály pohyb a naši predkovia ho považovali za strom súdu, umenia a osvietenia. V celej Európe symbolizuje dlhovekosť, silu a moc. U človeka povzbudzuje premýšľanie nad sebou samým a po vyčerpávajúcej chorobe dokáže dodať stratenú energiu.
JELŠA je životnou bojovníčkou a v mnohých príbehoch vystupuje ako strom duchov a strašidiel. Rastie v oblasti medzi zemou a zurčiacou vodou. Preto vraj poukazuje na rozdielnosť medzi jemnohmotným a hmotným svetom. Jelša je strom, ktorý najviac podlieha vplyvu mesačného svetla. V jej blízkosti sa posiľňujú spiritualistické schopnosti. Veľmi dobre vplýva na frigidné, čiže „chladné“ ženy, pretože povzbudzuje ženské, materské impulzy, zmyselnosť a odstraňuje emočné bloky v tejto oblasti.
JASEŇ spojuje všetky úrovne života. V dávnych dobách sa plamene hranice z jaseňového dreva pokladali za posvätné. Sila jaseňa rozvíja vôľu a prebúdza v človeku mystickú silu. Povzbudzuje funkciu pečene, obličiek, zmierňuje horúčku, nachladnutie a obyčajným dotykom môže hojiť i rany.
Aj mnohé stromy, ich kôra, plody, alebo kvety môžu mať vynikajúce liečivé účinky. Napríklad brezová kôra sa hodí na liečenie psoriázy a plesní na prípravu várky do kúpeľa povaríme kilo brezovej kôry pol hodinu v piatich litroch vody. Potom scedíme a odvar vlejeme do vane.