Ako predvídať budúcnosť

Koľko obetí si vyžiada COVID roku 2022? 2.24 milióna. Aká je šanca, že Putin napadne tohto roku Ukrajinu? 43%.

Ako predvídať budúcnosť
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ako to môžeme vedieť? Predpovede sú, ako je známe, nespoľahlivé a to v neposlednom rade preto, že ľudia, ktorí ich robia, majú svoje vlastné záujmy, ideológie a preferencie.

Keď kedysi urobili pokus a spýtali sa odborníkov, ktoré experimenty z ich odboru sa v budúcnosti potvrdia, výsledky neboli príliš dobré. Ukázalo sa však, že ak ich namiesto toho vyzvú staviť sa, či sa ten-ktorý pokus neskôr potvrdí - čiže investovať do predpovede svoje vlastné peniaze - tak zrazu začali odborníci predvídať oveľa lepšie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomuto javu hovoríme "mať kožu v hre".

Z iného súdka: Ak sa dostanete do televízneho milionára a neviete odpoveď, čo je lepšie? Vylúčiť dve možnosti? Spýtať sa priateľa na telefóne? Dal hlasovať publikum?

A áno, vo všeobecnosti je najlepšie dať hlasovať publikum. Ide o to, že tí, čo vedia správnu odpoveď hlasujú za ňu. Ostatní nemajú predstavu a hlasujú náhodne. Vo výsledku sa teda tí, čo nevedia navzájom vynulujú a správna možnosť vyhrá.

Obrázok blogu

Tento jav sa nazýva "múdrosť davov".

Čo sa stane, ak tieto dva javy, teda kožu v hre a múdrosť davov spojíme, aby sme získali dobrú predpoveď?

Môžeme založiť stávkovú kanceláriu a nechať ľudí hlasovať o otázkach, ktoré nás zaujímajú. Ak sa nám podarí pritiahnuť dostatok ľudí, využijeme múdrosť davov. A to, že človek, ktorý vie správnu odpoveď na tom môže zarobiť - a naopak, že ten, kto o veci veľa nevie sa takejto stávke radšej vyhne - zas spustí efekt kože v hre.

Skryť Vypnúť reklamu

Myšlienka týchto takzvaných "predikčných trhov" nie je nová. Jej realizácii však bránia rôzne problémy, ako napríklad to, že z právneho hľadiska ide o hazardné hry a tie sú v jednotlivých štátoch často silne regulované.

V posledných rokoch sa však niekoľko takýchto online trhov úspešne rozbehlo a tak sa už dnes môžme pozrieť na výsledky.

Tu máme, čo si ľudia myslia o Putinovi a Ukrajine:

Obrázok blogu

A tu zas celosvetové úmrtia na COVID:

Obrázok blogu

Ste skeptický? Myslíte, že vyše dva milióny úmrtí je za jeden rok príliš veľa? Vynikajúca šanca ako zbohatnúť! Stavte celý svoj majetok na nižšie číslo a budúci rok sa môžte kúpať v zlatej vani.

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  225x

Blog na tému priama demokracia vo Švajčiarsku. Napísané ako reakcia na nástup témy priama demokracia v slovenskej politike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu