Domorodci, keď chcú chytiť opicu, vložia do vydlabanej tekvice nejaké ovocie. Tekvicu potom pripevnia na miesto často navštevované opicami. Opica vsunie ruku do tekvice a ovocie chytí. Neuvedomuje si, že na to, aby mohla ruku vytiahnuť, musí otvoriť dlaň a ovocia sa vzdať. Vtedy prichádza lovec a opicu opatrne chytí.
Zaujímavé na tom celom je, že podobný trik funguje aj na človeka.
Dražba dolára je známa stratégia, ako prinútiť ľudí, aby sa správali ako šialenci. Nejaký vtipkár ponúkne, že vydraží dolár tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. Háčik je v tom, že každý musí zaplatiť svoju ponuku, a to bez ohľadu na to, či vyhrá, alebo nie. Takže niekto povedzme ponúkne pol dolára a myslí si, že tak získa zadarmo 50 centov. Potom niekto iný ponúkne 90 centov a myslí si, že získa zadarmo 10 centov. Vtedy si hráč č. 1 uvedomí, že pokiaľ nevyhrá, príde o 50 centov a ponúkne celý dolár, aby aspoň nebol v mínuse. Hráč č. 2 si zrazu uvedomí, že ak prehrá, príde o 90 centov a tak ponúkne $1.10, pretože tak príde len o desať centov. Čoskoro bude hráč č. 1 ponúkať $99.50 a hráč č. 2 $99.75. Hráč č. 1 si vtedy uvedomí, že na to, aby namiesto $99.50 prišiel len o 99 dolárov bude musieť eskalovať na 100 dolárov...
--- Zdroj
Mechanizmu, ktorý túto hru poháňa hovoria ekonómovia "utopené náklady" ("sunk cost") Ide o psychologický jav, keď človek "hádže dobré peniaze za zlými." Založí si trebárs firmu, preinvestuje milión, ale firma je stále v strate. Nečrtajú sa žiadne zisky. Rozumné riešenie by bolo firmu jednoducho zatvoriť. To by však znamenalo vyhodiť už preinvestovaný milión von oknom. A to je príliš bolestivé a tak podnikateľ investuje ďalších sto tisíc. A keď sa aj tie minú, investuje z rovnakých dôvodov ďalej, až kým nevýjde úplne na mizinu.