Škrečkovať slnečnicový olej?

Veľa sa popísalo o tom, ako výpadok pšenice a slnečnicového oleja z Ruska a Ukrajiny spôsobí vážny nedostatok potravín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Takýto výpadok spôsobí zvýšenie cien v bohatých krajinách ako je Slovensko a hladomory v chudobných krajinách, hlavne na blízkom východe a v severnej Afrike, ktoré sú od týchto exportov závislé.

A dáta z FAO (organizácia OSN pre potraviny a poľnohospodárstvo) za rok 2019 sa tieto obavy zdajú potvrdzovať. (Všetky grafy v tomto článku sú v tisícoch ton.)

Obrázok blogu

Exporty pšenice z Ruska a Ukrajiny tvoria asi štvrtinu celosvetových exportov (23.1%). Ak vypadnú, bude to problém. Či nie?

Tu je iná otázka: Najväčší svetový exportér potravín je USA. Kto je druhý najväčší exportér?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A áno, uhádli ste, druhý najväčší vývozca je malé, priemyselné a husto osídlené Holandsko.

O čo tu ide? A ako to súvisí?

Ide o to, že väčšina potravín sa spotrebuje na domácej pôde. Len menšia časť sa vyváža. Takto môže byť malá krajina ako Holandsko druhým najväčším svetovým vývozcom potravín. Tu nechcem nijako znižovať holandské poľnohospodárstvo: Zdá sa, že Holanďania sa skutočne rozhodli dotiahnuť Zelenú Revolúciu do konca. Zároveň sa však zdá, že výpadok exportov pšenice z Ruska a Ukrajiny nebude pre ostatné krajiny až taký zlý.

Obrázok blogu

Keď porovnáme ruské a ukrajinské exporty pšenice nie so svetovými exportami, ale s celkovou svetovou produkciou, obrázok je podstatne menej znepokojivý. Ide len o nejakých 6.9%.

SkryťVypnúť reklamu

Aké zlé to však je? Je 6.9-percentný výpadok katastrofa, alebo nie? Ukazuje sa, že takéto výpadky sú pomerne bežným javom a vyskytujú sa pár krát za dekádu. Väčšinou sú spôsobené suchom. Kto teda nepanikáril roku 2003, alebo 2010, nemusí panikáriť ani dnes.

Podobná analýza pre slnečnicový olej vyzerá horšie. Ruské a ukrajinské exporty tejto komodity zodpovedajú 46.6% svetovej produkcie.

Obrázok blogu

Kto však je ochotný nahradiť slnečnicový olej repkovým, alebo palmovým olejom nachádza sa na inom trhu. Keď vezmeme tieto tri oleje dohromady, celkový výpadok bude oveľa menší: 8.4%

Obrázok blogu

A tak, hoci výpadok exportov z Ruska a Ukrajiny bude nepríjemný, nebude to zrejme ten šok, ktorý zlikviduje svetovú civilizáciu. V tejto chvíli však čelíme aj inej kríze, kríze, či skôr sledu kríz globálneho dodávateľského reťazca, ktorá je vážnejšia a potenciálne nebezpečnejšia ako prípadná potravinová kríza: Ak je jedlo k dispozícii, ale kvôli dopravným problémom sa nedostane k hladujúcemu, je to akoby ani nebolo. Kríza je zatiaľ citeľná v USA, alebo v Británii. EÚ je do istej miery chránená tým že máme veľký a moderný prístav v Rotterdame - to, že vnútrozemské Slovensko má priamy a neobmedzený prístup k najmodernejšej námornej infraštruktúre je jednou z predností EÚ, o ktorej sa len málo hovorí - ale to neznamená, že sa situácia nemôže ešte zhoršiť.

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  1 823x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu