Úvod do predikčných trhov

Čo sú to predikčné trhy, pýtate sa.

Úvod do predikčných trhov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predstavte si obyčajný trh, kde ľudia vymieňajú peniaze za nejaký bežný predmet, trebárs za kovové traverzy.

Ceny na takomto trhu majú tendenciu kolísať. Ak je obchodovanie a skladovanie tovaru lacné, priťahuje to špekulantov a tí sa snažia odhadnúť, či cena stúpne alebo klesne. Ak sa im to podarí, môžu na tom zarobiť. Ak nakúpia lacno a predajú draho, alebo predajú draho a potom nakúpia lacno, skončia s peniazmi vo vrecku.

Špekulanti dúfajú, že sa im to podarí a neľutujú námahu, aby získali informácie, ktoré by im pomohli predvídať budúce ceny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klesajú ceny, keď prší? Rastú v utorok?

Ak si špekulanti myslia, že ceny majú tendenciu v utorok rásť, budú nakupovať v pondelok a predávať v stredu. To však v konečnom dôsledku spôsobí, že utorňajší rast cien sa postupne zníži, takže sa po čase z tejto informácie nebudú dať vytĺcť žiadne ďalšie peniaze.

Celkovo majú špekulanti, ktorí používajú nové informácie, také, ktoré sa v danej chvíli neodrážajú v trhových cenách, tendenciu pretláčať tieto informácie do cien. Na trhoch, kde sa veľa obchoduje, ceny zvyčajne odrážajú veľa informácií o budúcich cenách. Ide to až tak ďaleko, že je vo všeobecnosti dosť ťažké na takýchto trhoch opakovane zarábať.

SkryťVypnúť reklamu

Táto myšlienka je umiernenou verziou takzvanej hypotézy efektívnych trhov.

Uvedená logika však funguje nielen pre trhy s fyzickými, hmatateľnými predmetmi, ako sú kovové traverzy, ale aj pre trhy s vecami, ktoré sú menej priamočiare. Napríklad s kusmi papiera, na ktorých je napísané, že ich držiteľ dostane jeden dolár, ak Biden vyhrá prezidentské voľby v roku 2024.

Budúca cena takéhoto papiera je určená výsledkom volieb. Takže ak sa podarí získať dostatok ľudí, ktorí budú s takýmito papiermi obchodovať, ich trhová cena by sa mala presne odrážať budúcu cenu. A táto je zas rovná pravdepodobnosti, že Biden vyhrá voľby. Ak sa jeden takýto papier predáva za 60 centov, pravdepodobnosť, že Biden vo voľbách vyhrá je 60%.

SkryťVypnúť reklamu

Špekulatívne trhy existujú po mnoho storočí. Väčšinou však boli vytvorené z iných dôvodov a toto agregovanie informácií bolo len ich vedľajším účinkom. V posledných desaťročiach však začali vznikať predikčné trhy vytvorené vyslovene so zámerom využiť tento informačný efekt.

Máme najmenej tucet priamych porovnaní medzi odhadmi špekulatívnych trhov a iných inštitúcií, ako sú trebárs prieskumy verejnej mienky alebo komisie odborníkov. Porovnania, ktoré sa týkali rovnakej témy a kde sa odhady robili v tom istom čase. Pri použití porovnateľných zdrojov boli výsledky špekulatívnych trhov vždy buď podstatne presnejšie, alebo približne rovnako presné ako alternatívne metódy. Takmer nikdy neboli oveľa horšie.

SkryťVypnúť reklamu

V tisícoch porovnaní medzi predvolebnými prieskumami a trhmi boli trhy v troch štvrtinách prípadov bližšie k pravde. A to napriek tomu, že účastníci netvorili reprezentatívnu vzorku voličov a že trhy sa v reakcii na televízne diskusie medzi kandidátmi pohybovali oveľa menej ako predvolebné prieskumy.

Takéto pozitívne výsledky inšpirovali mnohé organizácie pokúsiť sa vytvoriť interné trhy, ktoré by odpovedali na zaujímavé otázky, ako napríklad, či budú dodržané termíny projektov, alebo ktoré nové projekty by bolo vhodné spustiť.

Predikčné trhy majú mnoho výhod oproti iným spôsobom, ako agregovať informácie do spoločných odhadov, ako sú napríklad prieskumy verejnej mienky alebo komisie:

  • Trhy dávajú presné číselné odhady namiesto neurčitých fráz.

  • Ak existujú trhy na viac otázok, predpovede si nebudú navzájom protirečiť.

  • Ceny sa často aktualizujú - prinajmenšom ak je obchodovanie časté.

  • V porovnaní s inými spôsobmi tvorby odhadov je pre zúčastnené strany ťažšie manipulovať s cenami.

  • Trhy sú tiež, na rozdiel od iných mechanizmov, ktoré môžu byť veľmi citlivé na schopnosti zúčastnených, pomerne robustné. Komisia zložená prevažne z idiotov dopadne prevdepodobne zle. Ale ak idioti obchodujú na špekulatívnych trhoch, nie je to, za podmienky, že bude obchodovať aj niekoľko dobre informovaných ľudí, žiaden problém. Jediným výsledkom bude, že peniaze odtečú od hlupákov k tým informovaným a trh sa opäť ustáli na správnej cene.

Niektorí celú vec frázujú tak, že predikčné trhy odhaľujú múdrosť davov. Davov, ktoré sú údajne múdrejšie ako odborníci. Ale to nie je pravda. Myšlienkou je skôr prilákať zúčastniť sa každého, kto o veci skutočne niečo vie. Niekedy to budú vysoko dôveryhodní odborníci, inokedy zas obyčajní ľudia.

Hlavný argument v prospech špekulatívnych trhov je praktický: Keď ich vyskúšame, fungujú.

Ale podporuje ich aj teória, keďže zhruba chápeme, prečo fungujú.

Na rozdiel od iných mechanizmov motivujú špekulatívne trhy ku presnosti. Nejde len o motiváciu, aby si účastník dobre rozmyslel, ako bude obchodovať, ale - a to je ešte dôležitejšie - aby neobchodoval vôbec, ak úprimne neverí, že je informovaný lepšie ako iní, ktorí by na trhu mohli obchodovať.

Okrem toho sú obchodníci motivovaní nájsť a opraviť akékoľvek odchýlky, ktoré sa dajú odhaliť v trhových cenách.

Trhy nevyžadujú, aby jednotliví obchodníci boli obzvlášť racionálni.

Predikčné trhy predstavujú jednoduchý a účinný spôsob, ako zobrať veľkú a rôznorodú komunitu ľudí a nechať ju spojiť informácie, ktoré majú k dispozícii, do presných odhadov. Takéto odhady potom môže každý využiť na vlastné rozhodovanie.

Tento článok je takmer doslovný transkript prvej časti prednášky Robina Hansona.

Súčasný trhový odhad pravdepodobnosti ruskej invázie na Ukrajine v roku 2022: 48%

Súčasný trhový odhad počtu obetí koronavírusu v roku 2022: 2.24 milióna

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  498x

Blog na tému priama demokracia vo Švajčiarsku. Napísané ako reakcia na nástup témy priama demokracia v slovenskej politike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu