Zázračná ekonomika

Na obrázku prostý švajčiarsky roľník protestuje pred svojou farmou proti bankovníctvu s čiastočnými rezervami.

Zázračná ekonomika
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Tradičná múdrosť je taká, že peniaze tlačí štát.

Občas však človek zachytí, a to najmä v ľavicových médiách, že peniaze vlastne vyrábajú súkromné banky a že ich vyrábajú len tak z ničoho, takpovediac zo vzduchu.

Ide tu o konšpiračnú teóriu? A ak nie, ako sa taký kúzelnícky trik vlastne robí? A môže ho človek spraviť aj u seba doma v komore?

Takže pozor! Prekvapujúco, nie je to žiadna konšpiračná teória.

Zoberme si malú ekonomiku, pozostávajúcu z Alice, ktorá má 100 Euro a z Barbory a Cecílie, ktoré nemajú nič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cecília si založí malú banku. Banka v tejto chvíli síce nemá žiadne peniaze, ale to nevadí.

Obrázok blogu

Jedného dňa prestane Alicu baviť predstavovať si, ako sa jej zlodeji vykrádajú matrac a poriadne sa kvôli tomu nevyspať. Uloží si preto peniaze do banky.

V tejto chvíli má banka 100 Euro. Alica má tiež 100 Euro, lenže nie v matraci, ale bezpečne uložené v banke.

Obrázok blogu

O niečo neskôr príde jeseň a Barbora si chce kúpiť nový lis na ovocie. Ide preto do banky a požičia si 100 Eur.

Obrázok blogu

Ako teraz vyzerá naša malá ekonomika? Alica má 100 Euro v banke. Barbora má 100 Euro vo vrecku.

TADÁ! 100 Euro sa nám zázračne zhmotnilo niekde zo vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu

A to je vlastne všetko, článok by tu mohol skončiť. Ale pretože táto téma dokáže človeku poriadne popliesť hlavu, ešte zopár otázok a odpovedí:

Otázka: Ak sa Alica vráti do banky a bude si chcieť vybrať svoje peniaze, banka jej ich nebude môcť vrátiť, pretože stoeurovú bankovku má v tejto chvíli v rukách Barbora. Banka bude musieť vyhlásiť platobnú neschopnosť. Ako to, že takto neskrachujú všetky skutočné banky?

Odpoveď: Pretože skutočné banky počítajú s tým, že len malá časť ľudí si bude chcieť vybrať úspory v ten-ktorý konkrétny moment. Nechávajú si preto istú časť peňazí v hotovosti, aby mohli vyplácať peniaze a zvyšok ďalej požičiavajú. A áno, ak by sa všetci zákazníci rozhodli vybrať svoje úspory naraz, banka by skrachovala.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka: Nie je to predsalen konšpirácia? Taja bankári tento trik pred nami, obyčajnými ľuďmi?

Odpoveď: Nie. Učí sa to na vysokej škole.

Otázka: Má teda štát kontrolu nad množstvom peňazí v obehu, alebo nie?

Odpoveď: Má, pretože štát určuje, koľko peňazí si musia banky držať v hotovosti. Ak štát nastaví túto hodnotu na 10%, Cecíliina banka nemôže Barbore požičať celých Aliciných 100 Eur, ale len 90 Eur. Zvyšných 10 Eur si musí nechať. Ak sa Barbora rozhodne požičané peniaze držať na účte v banke, banka môže z týchto 90 Eur opäť požičať len 90%, to jest 81 Eur. A tak ďalej. Banka takto nemôže vytvoriť nekonečné množstvo peňazí. Zo pôvodnej stoeurovej bankovky môže pri týchto podmienkach vytvoriť nanajvýš dodatočných 900 Eur.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka: Môžem tento trik použiť aj sám?

Odpoveď: Áno. Ak požičiate priateľovi 100 Euro, robíte rovnaký trik, lenže bez sprostredkovania banky. Na začiatku máte 100 Euro, Váš priateľ nič. Po transakcii máte 100 Eur uložených u priateľa a priateľ má 100 Eur vo vrecku. Ide o tajomný alchymistický proces, ktorým sa premieňa dôvera - teda to, že priateľovi veríte, že Vám obnos jedného dňa vráti - na peniaze.

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  498x

Blog na tému priama demokracia vo Švajčiarsku. Napísané ako reakcia na nástup témy priama demokracia v slovenskej politike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu