Nigérijský problém s prevratmi

"Tam hore to asi nemá úplne v poriadku, ale zato vie, ako zvrhnúť vládu."

Nigérijský problém s prevratmi
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Neviem, či bol [Sani] Abacha doslova autista alebo niečo podobné, ale na základe toho, čo o ňom píšu to tak vyzerá. Paul Kenyon ho vyslovene nazýva "idiot savant". [...] Idiot savant je niekto, kto má vrodené psychické problémy, ale zato je mimoriadne kompetentný v jednej konkrétnej úzkej oblasti. Niektorí savanti sú posadnutí vlakmi a stanú sa z nich skvelí inžinieri. Niektorí sú posadnutí počítačmi a programujú softvérové zázraky. Jeden z Abachových predchodcov o ňom povedal: "Tam hore to asi nemá úplne v poriadku, ale zato vie, ako zvrhmúť vládu."

[...]

Od nezávislosti Nigérie v roku 1960 po pád generála Babangida v roku 1993 prežila Nigéria štyri úspešné prevraty. Abacha nielen stál na strane všetkých štyroch, ale ich dokonca pomáhal zorganizovať. A to vrátane Igbovského [nigérijská národnosť] prevratu v roku 1966 a kontraprevratu severanov, ku ktorému došlo o niekoľko mesiacov neskôr. Zároveň sa odmietol zúčastniť na ktoromkoľvek z tých mnohých, mnohých neúspešných a potratených prevratov, ktoré sa udiali za tých 33 rokov. Ani raz neurobil chybu.

A ako Abacha s každým ďalším prevratom stúpal v hierarchii:

Klub nigérijských diktátorov nevedel, ako sa s ním vysporiadať. Zdalo sa, že mu každý niečo dlhuje – svoje postavenie, bohatstvo, život. Ale nikto ho príliš nechcel za spoločníka.

[...]

Roku 1993 mal Abacha dosť hrania druhých huslí. Keď sa Babangida pripravoval ustúpiť pre svojho vlastnoručne vybraného kvázi-demokraticky zvoleného nástupcu, rozhodol sa Abacha, že udrie. Nigérijský majster prevratu konečne spustil prevrat vo vlastný prospech. Jeho plán bol jednoduchý, rafinovaný, dokonalý: Žiadne zbrane, žiadne násilie, žiadne vraždenie, len... byrokracia.

V posledný deň v úrade Babangida vydal sériu dekrétov, vrátane potvrdenia volebného procesu, odovzdania moci a rezignácie na svoju funkciu. Potom odišiel z funkcie do dobre zabezpečeného dôchodku.

Abachov plán bol "natoľko hlúpy, že by to mohlo zafungovať." Spočíval v tom, že poslal niekoho do úradu, kde boli oficiálne záznamy o Babangidových dekrétoch, a jeho rezignáciu antedatoval o 24 hodín späť, čím sa zneplatnili všetky jeho ostatné dekréty vrátane odovzdania moci novému prezidentovi.

Abacha poslal agenta, aby upravil dokumenty, potom išiel do rozhlasu a oznámil, že Nigéria technicky nemá vládcu. Koniec koncov, Babangida odstúpil ešte pred odovzdaním moci. Ak mi neveríte, skontrolujte si papiere. A keďže Nigéria nemôže upadnúť do anarchie, Abacha oznámil, že preberá na dobu neurčitú kontrolu nad krajinou.

Nigéria odvtedy nezažila žiaden štátny prevrat. A to vyvoláva logickú otázku... mala Nigéria vôbec niekedy skutočný problém s prevratmi, alebo to bol len problém s Abachom?

Veľmi dlhý článok, ale nepostrádateľný, ak sa chcete zorientovať v politickej situácii v Nigérii: https://mattlakeman.org/2023/05/09/notes-on-nigeria

(A aby celá vec nevyznela pre Nigériu príliš zle, treba povedať, že za posledných 30 rokov nielenže nezažila žiaden prevrat, ale dokonca tam došlo k pokojnému odovzdaniu moci, čo sa nedá povedať napríklad o zdanlivo oveľa demokratickejšej Juhoafrickej Republike, kde je vláda od pádu apartheidu neustále v rukách Afrického Národného Kongresu.)

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  125
  •  | 
  • Páči sa:  1 842x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu