Neviem, či bol [Sani] Abacha doslova autista alebo niečo podobné, ale na základe toho, čo o ňom píšu to tak vyzerá. Paul Kenyon ho vyslovene nazýva "idiot savant". [...] Idiot savant je niekto, kto má vrodené psychické problémy, ale zato je mimoriadne kompetentný v jednej konkrétnej úzkej oblasti. Niektorí savanti sú posadnutí vlakmi a stanú sa z nich skvelí inžinieri. Niektorí sú posadnutí počítačmi a programujú softvérové zázraky. Jeden z Abachových predchodcov o ňom povedal: "Tam hore to asi nemá úplne v poriadku, ale zato vie, ako zvrhmúť vládu."
[...]
Od nezávislosti Nigérie v roku 1960 po pád generála Babangida v roku 1993 prežila Nigéria štyri úspešné prevraty. Abacha nielen stál na strane všetkých štyroch, ale ich dokonca pomáhal zorganizovať. A to vrátane Igbovského [nigérijská národnosť] prevratu v roku 1966 a kontraprevratu severanov, ku ktorému došlo o niekoľko mesiacov neskôr. Zároveň sa odmietol zúčastniť na ktoromkoľvek z tých mnohých, mnohých neúspešných a potratených prevratov, ktoré sa udiali za tých 33 rokov. Ani raz neurobil chybu.
A ako Abacha s každým ďalším prevratom stúpal v hierarchii:
Klub nigérijských diktátorov nevedel, ako sa s ním vysporiadať. Zdalo sa, že mu každý niečo dlhuje – svoje postavenie, bohatstvo, život. Ale nikto ho príliš nechcel za spoločníka.
[...]
Roku 1993 mal Abacha dosť hrania druhých huslí. Keď sa Babangida pripravoval ustúpiť pre svojho vlastnoručne vybraného kvázi-demokraticky zvoleného nástupcu, rozhodol sa Abacha, že udrie. Nigérijský majster prevratu konečne spustil prevrat vo vlastný prospech. Jeho plán bol jednoduchý, rafinovaný, dokonalý: Žiadne zbrane, žiadne násilie, žiadne vraždenie, len... byrokracia.
V posledný deň v úrade Babangida vydal sériu dekrétov, vrátane potvrdenia volebného procesu, odovzdania moci a rezignácie na svoju funkciu. Potom odišiel z funkcie do dobre zabezpečeného dôchodku.
Abachov plán bol "natoľko hlúpy, že by to mohlo zafungovať." Spočíval v tom, že poslal niekoho do úradu, kde boli oficiálne záznamy o Babangidových dekrétoch, a jeho rezignáciu antedatoval o 24 hodín späť, čím sa zneplatnili všetky jeho ostatné dekréty vrátane odovzdania moci novému prezidentovi.
Abacha poslal agenta, aby upravil dokumenty, potom išiel do rozhlasu a oznámil, že Nigéria technicky nemá vládcu. Koniec koncov, Babangida odstúpil ešte pred odovzdaním moci. Ak mi neveríte, skontrolujte si papiere. A keďže Nigéria nemôže upadnúť do anarchie, Abacha oznámil, že preberá na dobu neurčitú kontrolu nad krajinou.
Nigéria odvtedy nezažila žiaden štátny prevrat. A to vyvoláva logickú otázku... mala Nigéria vôbec niekedy skutočný problém s prevratmi, alebo to bol len problém s Abachom?
Veľmi dlhý článok, ale nepostrádateľný, ak sa chcete zorientovať v politickej situácii v Nigérii: https://mattlakeman.org/2023/05/09/notes-on-nigeria
(A aby celá vec nevyznela pre Nigériu príliš zle, treba povedať, že za posledných 30 rokov nielenže nezažila žiaden prevrat, ale dokonca tam došlo k pokojnému odovzdaniu moci, čo sa nedá povedať napríklad o zdanlivo oveľa demokratickejšej Juhoafrickej Republike, kde je vláda od pádu apartheidu neustále v rukách Afrického Národného Kongresu.)