Vojna čipov

Kto má polovodiče, ten je pánom sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ak ruské delostrelectvo potrebuje na to, aby zničilo jeden cieľ, vystreliť desiatky rakiet a zrovnať so zemou všetko naokolo, ukrajinský HIMARS to zvládne s jedinou raketou. Desaťnásobná palebná prevaha teda nemusí vôbec byť prevahou, ale skôr vyrovnanou hrou. A za presné navádzanie vďačíme pokročilej technike, predovšetkým moderným čipom.

Neprekvapivo, ako píše Bloomberg: "Obchodné údaje ukazujú prudký nárast dovozu chladničiek, práčok a elektrických odsávačiek mlieka do členských štátov EAEU [post-sovietsky priestor], aby sa z nich vybrali polovodiče a opätovne sa vyviezli vojenským koncovým užívateľom v Rusku."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo si ale Rusko nedokáže vyrobiť čipy samo? A dokáže prvotriedne čipy vyrobiť Čína?

Výroba čipu začína vypestovaním kremíkového monokryštálu. Áno vypestovaním. Celý polovodičový priemysel sa vyžíva v poľnohospodársko-remeselníckej terminológii. Kremíkové kryštály sa pestujú, čipy sa vyrábajú vo vyhniach a dosahujú sa pri tom určité výnosy. Tak, či onak, trik je v tom, že kryštál musí byť extrémne čistý. Akákoľvek mikroskopická nečistota zničí čip. Producentom najlepších monokryštálov je Japonsko.

Kremíkový monokryštál.
Kremíkový monokryštál. 

Kryštály sa potom narežú na tenké "oblátky", do ktorých sa vypaľujú samotné čipy.

Kremíkové oblátky s napálenými čipmi.
Kremíkové oblátky s napálenými čipmi. (zdroj: Stahlkocher CC BY-SA 3.0)

Vypaľovanie najmodernejších čipov sa deje s presnosťou na niekoľko nanometrov. Opäť, rozhodujúca je absolútna čistota. Hocijaká častica vo vzduchu lúč rozptýli a čip zničí. Požiadavkou je menej ako jedna častica veľkosti viac ako 52 nm (veľkosť malého vírusu) každý týždeň. Jediná firma, ktorá je schopná vyrobiť vypaľovacie (litografické) zariadenie takejto kvality je holandská ASML. Pritom sa však spolieha na optiku od nemeckej firmy Carl Zeiss, s ich vyše stopäťdesiatročnými skúsensťami s výrobou jemnej optiky a na lejzre od nemeckej firmy TRUMPF. Celé podujatie by však nebolo možné bez intenzívneho výskumu a vývoja, takže ASML spolupracuje s univerzitami v celej Európe a najmä s belgickým inštitútom pre mikroelektroniku imec.

SkryťVypnúť reklamu
Prístroj pre extrémnu ultrafialovú litografiu (EUV).
Prístroj pre extrémnu ultrafialovú litografiu (EUV). 

Samotný litografický prístroj však nestačí. Na výrobu čipov je potrebná celá fabrika. Jediná takáto "vyhňa" stojí miliardy dolárov, má šialené požiadavky na čistotu a vyžaduje obrovské množstvá super-čistej vody, popri ktorej bežná destilovaná voda vyzerá ako mok odsatý priamo z latríny.

Všetky takéto fabriky operujú pod obrovským finančným a časovým tlakom. Miliardové investície treba splatiť za niekoľko prvých rokov, kým príde nová generácia čipov a ceny tej starej prudko klesnú. Keď sa fabrika spustí, má výnosy povedzme 80% (ostatné čipy sú defektné) a zamestnanci pracujú 24 hodín denne na tom, aby odstránili existujúce problémy a zvýšili výnosy kým sú ešte čipy drahé.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer jediná firma, ktorá dokáže zvládnuť toto technologicko-finančné eskamotérstvo je taiwanská TSMC. Vyrába dnes polovicu celosvetových high-endových čipov.

Keď budete nabudúce čítať o tom, ako je Amerika ochotná brániť Taiwan, spomeňte si na TSMC. V tomto kontexte je treba čítať aj nedávne sankcie USA na vývoz čipov ako aj technológií na ich výrobu do Číny. Tiež ochotu Olafa Scholza spolupracovať s Čínou, alebo nemecké rozhodnutie predať nemeckého výrobcu čipov Elmos Číňanom.

Pozrime sa však na celý zoznam zúčastnených krajín: Japonsko, Holandsko, Nemecko, Belgicko, Taiwan. Všetko globálny západ.

SkryťVypnúť reklamu

Otázkou je, či je toto rozloženie síl nevyhnutné, alebo či autoritárske krajiny jedného dňa západ dobehnú, či dokonca predbehnú.

Dobrá odpoveď neexistuje, historická skúsenosť nás však učí, že hoci autoritárske krajiny môžu byť občas dobré v dobiehaní demokratického sveta (Stalinova industrializácia Sovietskeho Zväzu, ekonomický boom Číny za Deng Xiaopinga) získať vedúcu pozíciu je pre ne ťažké. Akoby existovala istá ekonomická hranica, niekde v okolí stredného príjmu, ktorú autoritárske krajiny nedokážu prekonať. Dodatočnými príkladmi sú napríklad Južná Kórea, alebo Taiwan, ktoré sa ekonomicky naštartovali za diktatúry, ale prekonanie hranice stredného príjmu bolo spojené s prechodom k demokracii.

Horeuvedené samozrejme nie je žiaden prírodný zákon, ale aj z čisto ľudského hľadiska je ťažké si predstaviť, že by Rusko, so všetkým svojim bordelom a rozkrádaním bolo schopné prevádzkovať priemysel, ktorý vyžaduje taký zložitý menežment, takú čistotu a kladie taký dôraz na efektívnosť a spoluprácu.

---

Podrobnejšie čítanie o sankciách a ekonomike výroby čipov: https://stratechery.com/2022/chips-and-china
Výborný blog zaoberajúci sa ázijskou ekonomikou, ale predovšetkým čipovým priemyslom: https://asianometry.substack.com/

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  1 823x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu