Výdavky na zbrojenie. Porovnanie.

Keďže sa v posledných dňoch opäť hovorí o tom, koľko ktorá krajina dáva na armádu, nasleduje pár grafov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

O výdavkoch na armádu sa často hovorí v zmysle percent HDP, to sa však priamo nepremieta do toho, ako dobre je ktorá krajina vyzbrojená. Veľmi chudobná krajina môže na zbrojenie dávať aj 10% HDP a stále byť ozbrojená len kosami a obuchmi. Nasledujúci graf ukazuje výdavky na zbrojenie v zmysle vynaložených dolárov na hlavu.

Obrázok blogu

Zaujímavé sú však aj celkové výdavky na zbrojenie (teda nie výdavky na hlavu). Veľká krajina ako Rusko môže mať veľkú armádu aj keď výdavky na hlavu nie sú vysoké a ľahko porazí armádu Andorry, nech tá na zbrojenie dáva na hlavu akékoľvek sumy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

A NATO rozložené podľa krajín.

Obrázok blogu

Zaujímavá v tomto ohľade je tiež úroveň korupcie. Vo vysoko skorumpovaných štátoch sa totiž veľká časť výdavkov jednoducho stratí. Korupcia má však mnoho aspektov (malá korupcia, politická korupcia atď.) ktoré nemusia nevyhnutne korelovať. Ako možno najbližšie ku inštitucionalizovanej korupcii, aká môže prebiehať v armáde som vybral grafiku, ktorá ukazuje žiadosti o úplatok vznesených úradmi voči firmám.

Obrázok blogu

Kliknutím na obrázky sa dostanete na interaktívne grafy.

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  498x

Blog na tému priama demokracia vo Švajčiarsku. Napísané ako reakcia na nástup témy priama demokracia v slovenskej politike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu