Pápež je mŕtvy, nech žije pápež!

Ale ako si môžme byť istí, že voľba pápeža nebude zmanipulovaná?

Pápež je mŕtvy, nech žije pápež!
Vdp, CC BY-SA 3.0
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kryptograf Bruce Schneier analyzuje proces voľby pápeža z bezpečnostného hľadiska:

Po prvé, systém je úplne manuálny, vďaka čomu je imúnny voči tým druhom technologických útokov, kvôli ktorým sú moderné hlasovacie systémy také riskantné.

Po druhé, malá skupina voličov – a všetci sa navzájom poznajú – znemožňuje cudzím ľuďom akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť hlasovanie. Kaplnka je pred hlasovaním vyprataná a uzamknutá. Nikto sa nebude prezliekať za kardinála, aby sa mohol vkradnúť sa do Sixtínskej kaplnky. Stručne povedané, proces overovania voličov je taký dobrý, ako sa len dá.

[...]

Kardinálovia sú počas hlasovania v „zborových šatách“, ktoré majú pod krátkou červenou pelerínou priesvitné čipkované rukávy, čo značne sťažuje použitie kúzelníckych trikov.

[...]

Hlasovacie lístky z predchádzajúcich hlasovaní sa spália, čo sťažuje ich použitie v nasledujúcich hlasovaniach. Má to však jeden háčik: „Ak sa však má okamžite uskutočniť druhé hlasovanie, hlasovacie lístky z prvého hlasovania sa spália až na konci spolu s hlasovacími lístkami z druhého hlasovania. Predpokladám, že pravidlo existuje, aby pre dve voľby bol len jeden oblak dymu, ale bezpečnejšie by bolo vždy spáliť celú sadu hlasovacích lístkov pred ďalším kolom hlasovania.

[...]

Je tu toľko kontrol a opakovaných kontrol, že overovateľ jednoducho nemôže nesprávne zaznamenať hlasy. A keďže tí sú vybraní náhodne pri každom hlasovaní, pravdepodobnosť, že bude vybraná nejaká kabala, je extrémne nízka. Zaujímavejšie by bolo pokúsiť sa zaútočiť na systém výberu overovateľov, ktorý nie je v dokumente dobre definovaný. Ovplyvnenie výberu overovateľov a revízorov je zrejme nevyhnutný prvý krok ku ovplyvneniu volieb.

[...]

Asi najväčším rizikom je tu poľavenie pozornosti. To, čo sa môže počas prvého hlasovania zdať krásne z hľadiska tradície a rituálu, to sa môže po dvadsiatom hlasovaní ľahko stať ťažkopádnym a otravným a bude existovať pokušenie robiť skratky, aby sa ušetril čas. Ak to kardináli urobia, volebný proces bude menej bezpečný.

[...]

Ďalším veľkým bezpečnostným rizikom v tomto procese je odpočúvanie z vonkajšieho sveta. Voľby majú byť úplne uzavretým procesom, v ktorom sa von nekomunikuje nič okrem mena víťaza. V dnešnom high-tech svete je to veľmi ťažké. V pravidlách sa výslovne uvádza, že kaplnku majú kontrolovať „dôveryhodné osoby s preukázanou technickou spôsobilosťou“, či neobsahuje záznamové, či prenosové zariadenia. V roku 2005 to bolo oveľa jednoduchšie ako v roku 2013. [A to už nehovoríme o roku 2025.]

[...]

Aké si z toho môžme zobrať poučenie? [...] Keď sa volebný proces vyvíja niekoľko tisíc rokov, bude nakoniec prekvapivo dobrý.

Zdroj: https://www.schneier.com/essays/archives/2013/02/how_secure_is_the_pa.html

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1 826x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu