Čítate etikety na potravinách?

Čítate etikety na potravinách? Priznám sa, že ja som ich doteraz veľmi nečítal. Ale určite začnem. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (152)
Obrázok blogu
(zdroj: FreeDigitalPhotos.net)

Všetko to začalo vo štvrtok 16. októbra. Pozerali sme na Prime reláciu Jste to co jíte. Priznám sa, že si túto reláciu občas pozriem, ak som náhodou v tom čase pri TV a mám prepnutú Primu. Pre tých, čo nevedia o čo sa jedná: Dotyčný príp. dotyčná sa snaží schudnúť a tak si prihlási do relácie, kde mu pritom radia a pomáhajú odborníci na výživu. Táto snaha je zaznamenávaná kamerou a po výbere najzaujímavejších momentov sa zo záberov zostrihá jeden diel relácie. Sledoval som reláciu len tak po očku, lebo som pracoval na notebooku. Chlapík nakupoval v obchode spolu s dietológom a okrem iného kupoval aj mrazenú rybu. Keď sa spýtal, či dobre nakúpil, tak bol poučený, ako treba kupovať mrazené výrobky. Na etikete je uvedené, koľko vody a ďalších príchutí je pridaných do výrobku. V prípade, že je podiel ryby alebo mäsa 90% tak sa jedná o rozumný pomer, ale bežne sa stáva že tento pomer môže byť podstatne nižší. Táto veta mi utkvela v pamäti a ja som v kľude pracoval ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomenul som si na ňu hneď v ďalší deň. Manželka vybrala z mraziaku kuracie rezne, s tým že z nich uvaríme jedlo na sobotu. Ja som sa v piatok večer rozhodol z nich pripraviť soté. Keď som ich však vyberal z obalu, zistil som že v obale zostalo okrem množstva vody i dáka žbrnda (slušne povedané). Prsia som riadne poumýval pod horúcou vodou a len tak zo srandy pozrel na etiketu na obale. A zostal som šokovaný. Tu je zjednodušený výpis z tejto etikety:


Kuracie prsné rezne - krehké

Hmotnosť: 1000 g

Výrobca: Frigoprima Mikulov

Zloženie výrobku:

Kuracie prsia bez kosti a kože (min. 75%),

neutrálna marináda:

SkryťVypnúť reklamu

voda, stabilizátory (E450, E451), zahušťovadlo (E407), zvýrazňovač chuti (E621), antioxidant(E301), želírujúca látka (E508), dextróza, živočíšna bielkovina, laktóza, sušené mlieko

Áno čítate dobre. V 1 kg kuracích pŕs je ich v skutočnosti 3/4 kg a zvyšok je voda, E-čka a iné gebuziny. Kuracie prsia kúpila manželka dávnejšie v Carefour-e. Boli v akcii. Neviem síce presne za koľko, ale určite tá akcia nebola až taká výhodná ako sa na prvý pohľad zdalo. Keď si myslíte, že platíte za 1 kg mäsa, ani vo sne Vás nenapadne, že v skutočnosti platíte len za 750 g. Nápis minimálne samozrejme znamená, že tam toho mäsa je najviac tak 760 g. Navyše v domnienke že si domov odnášate čisté mäso a maximálne nejaký ten ľad navyše, Váš balíček obsahuje aj 1/4 kg nezdravých gebuzín.

SkryťVypnúť reklamu

Takže ja som už poučený. Ak som doteraz pozeral na etikety na potravinách len sporadicky, od dnes si dám tú námahu. A obávam sa, že podobné šoky zažijem určite častejšie. A čo Vy?

Juraj Svajdlenka

Juraj Svajdlenka

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Webmaster amatér, otec a manžel amatér, cestovateľ amatér a samozrejme blogger amatér. Zoznam autorových rubrík:  InternetTechnológiePostrehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu