Platíme primeranú cenu za DVD filmy?

Dnes som bol na výstave MODDOM v Inchebe. Okrem stánkov s predajcami nábytku, tu bol chlapík, ktorý ponúkal nové ale i dávnejšie vydané DVD. Tu som si spomenul na cenu originálnych DVD v ich začiatkoch a v duchu som sa zasmial. Keď začali vychádzať filmy na DVD, na Slovensku stáli filmy zhruba 900 korún za film. Dnes je možné kúpiť novinky za 10 eúr. V novinových stánkoch sa dajú filmy na DVD kúpiť okolo 2 eúr. Znižovaniu cien DVD filmov, však predchádzala dlhá cesta. Ich vydávatelia sa len ťažko vzdávali svojich ziskov. Tomu, že sa dnes dajú kúpiť filmy za cenu okolo 2 eur vďačíme viacerým faktorom. Pozrime sa na ne bližšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Začiatky DVD média

Je to zhruba 12 rokov čo sa filmy na DVD dostali do našich obývačiek. Nahradili klasické videokazety a zjednodušili systém pozerania filmov a zároveň sa zvýšila ich kvalita. Nayše sa so zavedením DVD zvýšila ochrana autorských práv. DVD médium malo byť v domácich podmienkach neskopírovateľné. Vydavatelia si mädlili ruky nad vidinou väčších ziskov. Sprvu sa DVD prehrávače do našich obývačiek dostávali pomalšie. Jednako sa ľudia báli, či sa táto technológia stane štandardom. A zároveň ako nová technológia stáli veľa peňazí. Niektorí si možno pamätajú i iné technológie. Napr. Laser Disc- médium o veľkosti klasickej LP platne presadzovala najmä firma Pioneer. Dnes už po ňom nikto ani neštekne. DVD sa stalo štandardom, pre uchovávanie veľkého množstva dát. Nakoniec cena DVD prehrávačov klesla na únosnú úroveň a vydávatelia začali používať DVD na vydávanie filmov súbežne s VHS kazetami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kopírovanie DVD nosičov

Paradoxne, krátko po uvedení DVD videa na trh sa podarilo prelomiť šifru na ich zabezpečenie a DVD sa stalo ľahšie skopírovateľné ako pôvodné videokazety. Tým sa rozbehla nová vlna pirátskeho kopírovania filmov na DVD. Ľudia si DVD požičiavali v požičovniach, ich obsah si kopírovali do počítačov. S príchodom zapisovateľných DVD diskov na trh sa začali filmy kopírovať priamo na DVD disky. Keďže zapisovateľné média mali len polovičnú kapacitu, vznikli programy ktoré umožnili vysekávať nedôležité dáta na DVD, a tiež zredukovať veľkosť filmu, znížením jeho kvality. A tak namiesto 900 korún, zo začiatkov DVD videa ceny začali klesať. Sprvu pomalšie, no neskôr sa ceny predsa len rozbehli smerom dole. Predajcovia začali ponúkať rôzne akcie. Začali sa predávať viacdielne komplety za znížené ceny. Neskôr sa začali predávať na DVD aj obľúbené seriály. No i tak ceny neklesli tak, aby sa DVD filmy bežne kupovali v obchodoch.

SkryťVypnúť reklamu

Internet a filmy

Neskôr sa vďaka zrýchleniu prenosových rýchlostí na internete začali objavovať filmy v komprimovanom tvare. Sprvu priamo na internetových stránkach. To však umožnilo vydávateľom ľahko postihovať majiteľov stránok s takýmto obsahom. Neskôr vznikli Peer to peer služby a filmy sa dali sťahovať namiesto webových serverov, priamo z diskov jednotlivých používateľov v rámci siete. Zvyšovaním rýchlosťou sa filmy dajú stiahnuť aj ako tzv. ISO image, ktoré stačí jednoducho napáliť na DVD spolu aj s menu, zvukovými stopami, titulkami a bonusmi v maximálnej možnej kvalite. Filmy v nižšej kvalite sa dnes dajú pozrieť priamo vo webovom prehliadači na serveroch ako megavideo a pod. Existuje kopec slovenských stránok, ktoré Vám toto umožňujú. Vydávateľské spoločnosti si začali sťažovať ako ich internet oberá o ich zaslúžené zisky. Veľmi im to však nepomohlo. Len ťažko mohli žalovať ľudí, že majú pár filmov na diskoch počítačov. Pokiaľ tieto počítače neboli webové servre prístupné celému svetu internetu, bolo ťažké dokázať že ich majitelia sa ich snažia nelegálne šíriť. V dnešnej dobe sa dá väčšina filmov nájsť na internete skôr, ako sa tieto DVD filmy zjavia v obchodoch. A tak cena DVD v obchodoch zase musela klesnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Alternatívny predaj

Poslednou ranou vydavateľským spoločnostiam na Slovensku a v Čechách sa stala hromadná distribúcia obľúbených DVD filmov priamo v časopisoch a neskôr v deníkoch. A tak sa dobré filmy na DVD začali predávať vo veľkom síce len v papierových obaloch ale za podstatne nižšie ceny, prípadne ako súčasť časopisov. Toto malo za dôsledok zvýšený predaj týchto časopisov a ľudia začali viac kupovať DVD a menej filmov sťahovať z internetu. DVD za 1 alebo 2 eura bolo a je pomaly lacnejšie ako platiť za prenos filmu na internete, kúpiť čisté médium a dokonca sa snažiť vytlačiť nejaký provizorný obal DVD. Navyše napalované DVD sú známe nižšou životnosťou ako lisované. Čas sú peniaze a z mnohých filmových pirátov sa na Slovesnku stali zákazníci. Rozdiel cien medzi originálnymi DVD v obchodoch a DVD-čkami v novinových stánkoch bol priepastný. A tak tento legálny alternatívny trh s DVD filmami na Slovensku stlačil ceny DVD na dnešnú úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už technológia DVD pomaly končí. Nastupuje éra Blu Ray diskov. Ich ceny sú okolo 25 eur. Dúfam že nie nadlho.

Juraj Svajdlenka

Juraj Svajdlenka

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Webmaster amatér, otec a manžel amatér, cestovateľ amatér a samozrejme blogger amatér. Zoznam autorových rubrík:  InternetTechnológiePostrehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu