Homo zberateľ

Je tu vôbec niekto, kto v živote nič nezbieral? Určite ste v mladosti zbierali známky, servítky, krabičky zo zápaliek, alebo niečo podobné. Určite si pamätáte na tú radosť, keď sa Vám podarilo zohnať ďalšiu známku do Mongolskej série, prípadne sa Vám podarilo zohnať obálku z USA so známkou od rodiny z tretieho kolena.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu
(zdroj: FreeDigitalPhotos.net)

Mal som asi 5 rokov. Bol som na prázdninách u babky v Zohore. Tu som v šuflíku odhalil hotový poklad. Poklad pozostával z približne 20 známok z rôznych štátov. Chvíľu som sa bál priznať si svojim objavom babke. Ale keď som neskoršie babke ukázal nájdený poklad, tak mi ho ochotne prenechala. A tak som začal zberať známky.

Sprvu len do obálky, neskôr som dostal od našich malý album. Postupne som dostal postupne 3 ďalšie veľké albumy. Tieto som postupne plnil známkami. Známky som odlepoval z poštových kariet a dopisov nad parou. Prípadne keď boli naši v Bratislave, tak mi doniesli známky v celofánovom balíčku za pár korún z POFIS-u. Neboli to hocijaké známky. Zvyčajne obsahovali nádherné farebné známky z CCCP (vtedajšieho Sovietskeho zväzu), Mongolska, DDR, Maďarska, prípadne z Vietnamu alebo Kuby. Z týchto som postupne kompletoval série s motívom úspechov socializmu, národných hrdinov socializmu, prezidentov ale aj záberyz fauny a flóry, prípadne umenia a architektúry. Sem tam sa mi podarilo získať i nejakú raritu z USA, Rakúska alebo Západného Nemecka. Známky sme si menili s kamarátmi, ale za dozoru rodičov, aby sme vymieňali poctivo. Pri prezeraní albumov som zažíval slávnostné chvíle. Známky som si triedil podľa štátov a do sérií v rámci štátov. Postupne sa mi podarilo identifikovať nové štáty, ktoré som mal omylom zaradené medzi pôvodnými.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako som vyrastal a dostal sa na strednú, známky som prestal zberať. Albumy som ponechal v skrini zapadať prachom, zakiaľ som si užíval internátneho života. Zberal som i iné veci, ale tie som nikdy nebral až tak vážne. Keď som ukončil strednú školu a mal som ísť na vysokú, kúpil som si v Tuzexe za ťažko ušetrené peniaze počítač Atari 800 XL. Tomuto som neskôr venoval väčšinu svojho voľného času. Zase som bol zberateľom ale tentokrát som zberal programy a literatúru pre počítač. Tie sme si vymieňali v rámci Atari klubu pod záštitou Zväzarmu. Tu som spoznal kopec kamarátov, s podobnými záujmami. V rámci klubu sme si vytvorili zbierku kaziet s programami pre Atari. Tieto sme si potom požičiavali a doma kopírovali. Áno, už v takom mladom veku som sa stal softwarovým pirátom. Neskoršie som sa samozrejme pokúšal vytvoriť aj nejaké vlastné programy, čo sa vlastne stalo základom pre moje súčasné povolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes leží Atari uložené v skrini a ja ani neviem, či ešte funguje. Za celý svoj život som zberal veľa vecí. Známky, mince, zápalkové krabičky, knihy, CD a pod. Som proste zberateľ. Či už vedome alebo nevedome. Či už materiálne veci, alebo nie. Okrem iného, teraz zberám odkazy na klasické rozprávky, večerníčky a umiestňujem ich na moju stránku. Z tých materiálnych som zostal pri minciach a pred pár rokmi som začal zberať turistické známky. Tie majú tú výhodu, že na ich získanie je potrebné vynaložiť nejaké úsilie a spoznať nejaké nové miesto.

Albumy so známkami sú stále uložené v skrini. Až ich raz moje deti objavia a budú chcieť, môžu pokračovať v ich zbieraní. Dúfam, že sa budú pri tom rovnako dobre cítiť ako ja. A keď náhodou nebudú chcieť, tak sa k nim možno niekedy vrátim ja.

SkryťVypnúť reklamu

A čo zberáte Vy?

Juraj Svajdlenka

Juraj Svajdlenka

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Webmaster amatér, otec a manžel amatér, cestovateľ amatér a samozrejme blogger amatér. Zoznam autorových rubrík:  InternetTechnológiePostrehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu