
Po pravde o poľnohospodárstvo sa priveľmi nezaujímam, ale po prečítaní viacerých článkov v poslednej dobe zisťujem, že to vonkoncom nie je také zlé, ako som si myslel. Fakt, že pri priemysle a službách ťahá za kratší koniec, neznamená, že v budúcnosti sa jeho dôležitosť bude len znižovať. The Economist ma zaujal niekoľkými faktami na túto tému. Napr. hodnota americkej poľnohospodárskej pôdy sa od roku 1990 stihla zdvojnásobiť a to prosím pekne v reálnej hodnote, nielen v nominálnej!!! Pri tom cena britskej poľnohospodárskej pôdy sa zvýšila ešte viac, a to o 135 % v porovnaní s predchádzajúcou dekádou. A kým súčasná kríza znížila ceny obytných a komerčných nehnuteľností, tak v Británii sú ceny poľnohospodárskej pôdy 15 % nad cenami v roku 2008. Ak dnešný stav porovnáme s krízami v rokoch 1930 či 1980, kedy hodnota poľnohospodárskej pôdy klesla až o tretinu v dôsledku poklesu cien komodít, tak zistíme, že súčasný pozitívny stav môže byť hnaný neprirodzene nízkymi úrokovými sadzbami a vysokými cenami komodít.
Ale ako výstižne poznamenáva The Economist, to nie je všetko. Zmena sa skrýva aj vo fakte, že Američania a Európania už nie sú viac tvorcami cien komodít, rozvíjajúce sa ekonomiky (emerging markets) prebrali danú úlohu, keďže ich dopyt jednoznačne prevyšuje dopyt Západu. Zaznievajú aj hlasy, že možno ide o bublinu. Robert Shiller podporuje danú tézu, keďže podľa neho sa ponuka poľnohospodárskej pôdy nezvýšila. Každopádne doteraz bola poľnohospodárska pôda veľmi dobrou dlhodobou investíciou. Ako to bude v najbližších rokoch to nie je vôbec jednoduché predpovedať. Alarm spúšťa fakt, že ceny poľnohospodárskej pôdy v posledných rokoch rastú, kým renta z nej klesá!!! Čo naznačuje silný špekulatívny element spojený s očakávaním zisku s vyššími cenami komodít alebo ako poistenie proti vysokej inflácii. Experti, ale nevylučujú riziko, že ak naozaj ide o bublinu a praskne, tak sa cena poľnohospodárskej pôdy môže zredukovať o polovicu.

Aj napriek tomu nasledujúca dekáda podľa prefesora Davida Kohla prináša množstvo príležitostí. Poľnohospodársky sektor v nasledujúcej dekáde má zažiť viac volatility ako v posledných tridsiatich rokoch. Čo so sebou prináša samozrejme aj zvýšené riziko. Je jasné, že ak aj BRICS zasiahne výrazná recesia, ceny komodít môžu skolabovať. Na druhej strane investor Jim Rogers vidí budúcnosť v poľnohospodárstve, napriek chaotickému vývoju. Jeho pohľad je ale výrazne dlhodobý. Podľa neho sa mladí ľudia v súčasnosti vôbec nezaujímajú o poľnohospodárstvo a drvivá väčšina farmárov na Západe je v preddôchodkovom veku. Tento pán verí, že ázijský dopyt vydrží a bude dostatočne silný, kvôli rodiacej sa strednej vrstve. Čiže najbližších desať rokov sa toho možno veľa zomelie a potom bude situácia jasnejšia. Každopádne o poľnohospodárstvo sa treba zaujímať, hladných žalúdkov rok čo rok pribúda, ale i nové technológie sa vyvíjajú, čo znamená, že možností bude viac. Treba len vybrať správny čas a chopiť sa šance.
Zdroje:
http://www.economist.com/node/21534791
http://southwestfarmpress.com/management/next-decade-offers-opportunity-agriculture