Čo si myslí George Soros o ekonomike USA, Obamovi a kríze v Európe?

Tento mesiac poskytol George Soros, jeden z najúspešnejších investorov všetkých dôb, ktorý vynaložil miliardy dolárov na podporu demokracie po celom svete, podporou tzv. otvorených spoločností, ale zároveň aj kontroverzná osobnosť, rozhovor môjmu najobľúbenejšiemu americkému komentátorovi Fareedovi Zakariovi. Myslím, že je celkom užitočné vedieť ako tento starý lyšiak uvažuje. Rozhovor je možné rozdeliť do troch kľúčových oblastí - stav americkej ekonomiky, hodnotenie politiky Baracka Obamu a kríza (katastrofa?) v Európe. Prinášam jemne skrátený preklad hlavných myšlienok a zaujímavostí z daného rozhovoru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Je zaujímavé, že presne pred rokom som priniesol podobný rozhovor, ktorí viedli títo páni. Určite sa oplatí porovnať, čo sa za rok stihlo zmeniť. Samozrejme ako inak, nosnou témou celého rozhovoru bol stav americkej ekonomiky.

Stav americkej ekonomiky

Fareeda Zakariu zaujímalo v prvom rade, aká je prognóza vývoja americkej ekonomiky podľa Georgea Sorosa, s poznámkou, že sa mu zdá byť USA v lepšej pozícii ako eurozóna či Japonsko. Finančník odpovedá: "Ekonomika USA jednoznačne javí známky oživenia. Veľmi dôležité je presadenie sa plynu z alternatívnych ložísk tzv. shale gas alebo dokonca shale oil (plyn a ropa uložené v horninách) ako lacného zdroja energie, ktorý urobil výrobu viac konkurencieschopnejšou. Tiež skutočnosť, že sme niekoľko rokov nemali rast miezd, mzdové rozdiely tak boli znížené, a tak to všetko prináša veľmi vítanú úľavu. Bojím sa, že volebná politika zasiahne a ukončí túto úľavu, pretože republikáni nechcú čeliť vo voľbách Obamovi, ktorý by mohol vyhlasovať, že prispel k ekonomike a obnove. A tak sa budú aj naďalej usilovať o úspornosť, žiadne nové dane, a preto škrtanie verejných služieb, ktoré bude mať negatívny dopad na hospodársku činnosť a zamestnanosť, čiže pôjde o prelom v politike. Bude to aj zastavenie oživenia v tomto roku. Po voľbách, ak republikáni vyhrajú, vlastne budú podrobení zázračnej premene, kde zistia, že v skutočnosti by to nebolo také zlé. Preto si môžeme dovoliť mať niekoľko stimulov." Soros ešte podotkol, že ak Mitt Romney vyhrá voľby, bude robiť to isté, čo by robil Obama, pre ktorého je to ale zložitejšie, keďže čelí či bude čeliť republikánskym obštrukciám. Zakaria podotkol, že oponovanie republikánov voči dodatočným stimulom, je proste cynické, keďže potrebujú, aby ekonomika zostala slabá vo volebnom roku. Odpoveď Sorosa, prečo je za viac stimulov: "Musíte byť oveľa viac selektívny, pretože musíte míňať peniaze spôsobom, ktorý by platil úroky a splatil investíciu. Takže si myslím, že by sme mali rozlišovať medzi investíciami, ktoré prinášajú zisk, či je to investícia do ľudských zdrojov, ako je vzdelanie alebo infraštruktúra, ako je širokopásmový internet alebo vysokorýchlostná železnica alebo čokoľvek iné, čo si myslím, že by bolo veľmi prospešné a tunel pod Hudsonom - teraz by bol čas ho postaviť, pretože by to vytváralo pracovné miesta a nakoniec by sa splatil. Proste bola tu veľmi úspešne zakorenená myšlienka, že nič z toho čo vláda urobí, sa nezaplatí samo. Ale to by nemal byť tento prípad. Myslím, že ide o politicky inšpirovanú kampaň. Myslím si, že politické procesy, doviedli krajinu do slepej uličky, z ktorej sa musíme nejako dostať von."

Fareed Zakaria načal tému regulácií. Veľa podnikateľov tvrdí, že Obamova administratíva na nich kladie obrovskú záťaž vo forme predpisov, daní, zdravotníctva, energetiky, finančných služieb. Sorosov vlastný fond sa rozhodol preradiť na status rodinnej kancelárie a uniknúť niektorým z týchto predpisov. Je to pravda? Spýtal sa ho, či má pocit, že tam je príliš veľa bremena? "Nie, ja si myslím, že je to skutočná dilema. Pre príklad si zoberte finančné trhy. Kríza v ktorej sa nachádzame bola vytvorená v súkromnom sektore. Je to dereguláciou a globalizáciou, že finančný systém bol ponechaný sám na seba a rástol ako rakovina, až sa stal príliš veľkým a príliš veľa extrahoval zo ziskov produkovaných hospodárstvom pre svoje vlastné účely. To bolo až 30 percent z celkových príjmov - ziskov v americkom hospodárstve bolo vo finančnom sektore. To bolo nezdravé. Finančné služby jasne neprispievajú 30 percentami na blaho krajiny. Tak to tiež vznikla nerovnováha vedúca k nadmernému využívaniu úverov, nadmernému zadlženiu, ktoré potom viedli k finančnému kolapsu, ktorým dnes trpíme. Prišlo to zo súkromného sektora, a tak to znamená, že súkromný sektor a finančný sektor, je potrebné regulovať. Daná stabilita musí byť cieľom verejnej politiky, pretože trhy neodstránia svoje vlastné výstrelky. Na tomto mieste sa ale dostávame do dilemy, lebo aj regulácie sú nedokonalé. A v mnohých smeroch sú nedokonalejšie ako trhy, pretože majú sklon byť veľmi byrokratické, takže vždy zaostávajú. Takže máte dva veľmi nedokonalé systémy, ktoré treba uviesť do vzájomného súladu." Fareed Zakaria sa tiež spýtal na dane a či podporuje návrh Obamu na zvýšenie daní pre bohatých: "Áno som veľmi za, lebo veľký boom a super bublina skutočne viedli k veľkému nárastu nerovnosti. Teraz máme after efekt, kde máte pomalý rast tak či onak."

Politika Baracka Obamu

Odpoveď na otázku, či Barack Obama odviedol dobrú prácu, ak by bolo brané všetko do úvahy: "Vykonal akúsi zmiešanú robotu. Myslím si, že problémy, ktoré zdedil, pretože prišiel hneď po finančnej kríze, boli väčšie než mohol mať akýkoľvek prezident. Viete, Hoover bol zvolený v roku '28. On bol vlastne veľmi schopný prezident, ale toto meno je bahnom. Roosevelt prišiel v '32 a on je vlastne môj obľúbenec. Urobil pár chýb na začiatku, ale napriek tomu, sa veci napravili. Takže kto bude teraz zvolený má oveľa väčšiu šancu na úspech ako mal Obama. Ešte som sa nerozhodol či vytvorím Super PAC na pomoc prezidentovi Obamovi (organizácia, ktorá je síce oficiálne nezávislá, ale podporuje konkrétneho kandidáta), ale myslím si, že je to obrovský problém, že Citizens United skutočne uvoľnili súkromné peniaze pre politické účely, ktoré možno použiť anonymne a to by vytvorilo nerovnaké podmienky, ktoré by ďalej ničili politický systém. A povedzme, že som v podstate dal moje peniaze na princípe a nie pre sledovanie svojich súkromných záujmov, a vždy som to urobil veľmi otvorene, keďže som hovoril, čo robím. Takže nech sa rozhodnem akokoľvek, budem verejne uvádzať, ako som sa rozhodol, ale som zúfalý z problému, ktorý vytvorili Citizens United. Ale budem voliť jednoznačne prezidenta Obamu."

Kríza v Európe

Odpoveď na otázku, či má finančník obavy a myslí si, že sa Európa pohybuje zlým smerom a približuje sa ku katastrofe: "No, myslím si, že katastrofa bude zvrátená. Ale Grécko je v chorej situácii. Bolo s ním zle zaobchádzané zo strany európskych inštitúcií, pretože si účtovali prirážku na záchrannom balíčku, a v podstate je politická dynamika veľmi zlá, a to je všeobecný problém v Európe. Európska únia vytvorila žiaduce stvorenie. Bol to žiaduci cieľ. Ľudia ako ja a ľudia v Európe, boli veľmi nadšení. Euro môže ísť oboma smermi. Je to 50 na 50. Problémy Európy sa nepretavujú do stávky proti euru. Keby nič iné, povedal by som, že je viac pravdepodobné zhodnocovanie eura ako opak. Ale na druhej strane, Európska centrálna banka smeruje k tomu stať sa Fedom a v podstate tak vytvorí množstvo úverov, čo bude viesť k oslabeniu eura. Mojou prognózou je žiadna kríza, žiaden dramatický kolaps eura, eurozóny, ale veľmi veľmi pomalý rast ako výsledok celosystémového úsporného programu. No, vidíte, čo sa stalo, je, že lepšie krajiny v eurozóne sa ocitli v pozícii tretieho sveta, ktoré sa stali silne zadlžené v cudzej mene. To je to, čo sa stalo v Latinskej Amerike v roku 1980, kedy ste mali podobnú, veľmi podobnú situáciu a ktorá vyústila do stratenej dekády pre Latinskú Ameriku. A tak teraz Európska únia a najmä silne zadlžené krajiny čelia stratenej dekáde. Ale v skutočnosti môže byť dlhšia ako desať rokov, pretože Japonsko má podobnú situáciu v dôsledku boomu na realitnom trhu a vďaka bankovej kríze má teraz 25 rokov bez rastu. Bude sa vytvárať napätie v rámci Európskej únie, ktoré by mohlo zničiť Európsku úniu, a to je skutočné nebezpečenstvo."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamouZdroje:

http://transcripts.cnn.com/TRANSCRIPTS/1202/12/fzgps.01.html

Bonus: Udalosti šiesteho týždňa vo svete:

Čína a Rusko zablokovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN podporenú štátmi Arabskej ligy, ktorá odsudzovala násilie v Sýrii a žiadala Assada o vzdanie sa moci. OSN vyhlásilo, že hladomor v Somálsku sa skončil, ale že tretina populácie potrebuje pomoc. Gréci schválili úsporné opatrenia, proti čomu sa strhla vlna protestov v krajine. Rumunská vláda odstúpila a prezident poveril bývalého šéfa informačnej služby úlohou zostaviť vládu. Fínske prezidentské voľby vyhral stredo-pravý kandidát. Republikánske primárky sa zamotali, keď Rick Santorum vyhral v Colorade a Minnesote, kým Mitt Romney vyhral v Nevade. Čínska inflácia sa nečakane vyšplhala za január na hodnotu 4,5 % zo 4,1 % v decembri, kvôli vyšším cenám potravín. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu