Dokonalá búrka udrie naplno pravdepodobne v roku 2013

Videli ste najnovšieho Batmana? Ja osobne už dvakrát. Neviem ako vy, ale tento film veľmi krásne ilustruje, čo nás môže čakať v tomto storočí. Naskakujú mi až zimomriavky, keď si vybavím niektoré scény či citáty. Veľmi veľa z daného filmu je aplikovateľné na súčasnú globálnu ekonomiku, konkrétnejšie na našu Západnú civilizáciu. V súčasnosti sa Západné ekonomiky nachádzajú vo fáze pred búrkou, ale ako vo filme, zvyšuje sa reálna pravdepodobnosť, že príde tzv. dokonalá búrka ako predpovedajú mnohí ekonómovia, ktorá sa len umelo odďaľuje. Podľa môjho názoru sa už búrke naše ekonomiky nevyhnú a otázne je len, či Západ bude musieť zažiť taký nepríjemný spoločenský a sociálny experiment, ako nám ho servíruje film. Nie je to vylúčené, keďže revolúcie sú súčasťou našich dejín a nemáme istotu, že nebudeme svedkami ďalšej, ktorá zmení naše životy na nepoznanie. Preto je dôležité selektovať informácie, aby sme sa v kritickej situácii priklonili na správnu stranu. V tejto týždňovke prinášam názory odborníkov, ktorých si vážim, na tzv. dokonalú búrku, ktorá prichádza, len neviem či nás z nej dostane nejaký super hrdina.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Ako hovorí americký ekonóm a investor Peter Schiff o jeho domovskej ekonomike USA: „Dokonalá búrka je skutočný fiškálny útes, ktorým si prejdeme. Reálny fiškálny útes nastane, keď si už nebudeme môcť požičať viac peňazí, pretože naši veritelia si uvedomia fakt, že nie sme solventní dlžníci a preto úrokové sadzby začnú stúpať. Keď prudko vzrastú, budeme si musieť vybrať medzi defaultom alebo krachom, alebo nekontrolovateľnou infláciou. To je naozaj dokonalá búrka a nanešťastie smerujeme priamo do nej." Odporúčam prečítať si jeho staršie ale aj najnovšiu knihu - The Real Crash: America's Coming Bankruptcy---How to Save Yourself and Your Country.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nouriel Roubini je ďalšia legenda, ktorá má jasno, čo sa týka globálnej dokonalej búrky. Pridávam video na rozhovor, kde nešetrí nikoho. Zaujímavé citácie:

Chamtivosť a sankcie

„Bankári sú chamtiví a je tomu tak už okolo 1000 rokov a nič sa nezmení, ak nebudú prijaté trestné sankcie. Banky robia veci, ktoré sú ilegálne a v najlepšom prípade dostanú len pokutu. Ak niektorí ľudia skončia vo väzení, možno to pre niekoho bude lekciou, alebo niekto bude visieť v uliciach."

„Too big to fail" banky

„V súčasnosti existuje viac konfliktov záujmov ako pred štyrmi rokmi. Banky, ktoré boli príliš veľké aby padli, sú v súčasnosti ešte väčšie. Veci sú horšie - nie lepšie."

SkryťVypnúť reklamu

Ohľadom roku 2013

Do roku 2013 sa tvorcom politík minú možnosti. Eurozóna bude smerovať k stroskotaniu. USA budú dosahovať nízky rast až ekonomickú recesiu. Pristátie Číny bude ťažšie a rozvíjajúce sa ekonomiky vrátane BRICS prudko spomalia. A hlavne potenciál vojny medzi Izraelom, USA a Iránom zdvojnásobí ceny ropy behom jednej noci. Podľa neho bude rok 2013 horší aj ako rok 2008, lebo nám bez pochýb dochádzajú použiteľné hospodárske politiky.

Môj najobľúbenejší poslanec európskeho parlamentu Nigel Farage a jeho videnie dokonalej búrky na pôde EÚ. Jeho hviezdny prejav:

„Podľa akéhokoľvek objektívneho kritéria: euro zlyhalo a pred nami sa rysuje blížiaca sa katastrofa. Táto záchrana robí veci horšími. 100 miliárd eur bude naliatych do španielskeho bankového systému a 20 % tých peňazí bude z Talianska. Taliani požičajú španielskym bankám za 3 %, ale sami si musia na trhoch požičať za 7 %. Geniálne nie? Týmto balíčkom spôsobíme, že krajiny ako Taliansko budú taktiež potrebovať zachrániť. Na vyriešenie španielskeho problému je potrebných aspoň 400 miliárd eur. Skutočný problém, ktorí prehliadame je, že keď Grécko vystúpi z eurozóny, ECB zbankrotuje. Skončí. Celkovo dlží 444 miliárd eur v dlhopisoch krachujúcich krajín a aby pokryla straty, bude musieť vyzvať k zaplateniu Írsko, Španielsko, Portugalsko, Grécko a Taliansko. Táto loď euro-Titanic narazila do ľadovca a proste nemáme dosť záchranných člnov."

SkryťVypnúť reklamu

No ak ste vydržali a vypočuli si týchto pánov, tak asi nemáte moc dobrú náladu. V každom storočí ľudstvo musí riešiť výrazné problémy. Naša generácia nebude výnimkou. I keď vždy musíme riadne padnúť na hubu, aby sme sa poučili z chýb, ktoré neustále opakujeme. Ale tento príspevok si dovolím zakončiť optimisticky. Určite sa mi bude zase kopec ľudí smiať, že som naivný. No a čo. Adam Smith nám už pred mnohými rokmi predpísal užitočný recept. Menej štátu, viac slobodného trhu a obchodu, viac motivácie pre malé a stredné podniky, menej byrokracie, menej korupcie. Okrem toho potrebujeme uniknúť stagnácii cez technologickú inováciu. A ako podotýka môj obľúbený komentátor Niall Ferguson, dobrým príkladom je známy podnikateľ Elon Musk. Podarilo sa mu dostať jeho vesmírnu loď Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a taktiež spustil výrobu jeho elektrického auta Tesla Model S. Tieto veci by pred pár rokmi mnohí ľudia považovali za nemožné. Aj preto musí ľudstvo naďalej posúvať svoje hranice, keďže len nové svieže nápady nás dostanú z týchto neistých časov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

http://www.thedailybeast.com/newsweek/2012/07/15/niall-ferguson-the-cure-for-our-economy-s-stationary-state.html

Bonus: 32. Týždeň vo svete:

Tony Blair povedal, že kríza eurozóny vyvolá „veľkú politickú premenu Únie". Nie je za to, aby Británia opúšťala EÚ. Znepokojene však vníma presúvanie kompetencií od národných vlád do Bruselu a obáva sa o demokratickú legitimitu EÚ. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu