
Na úvod je vhodné začať s elementárnymi informáciami o Zhang Xin, keďže sa nejedná práve o najfrekventovanejšie meno na slovenskom webe. Podľa Zakariu ide o ženu s úžasným životným príbehom. Vyrastala v chudobnej štvrti Hongkongu, detstvo strávila pracovaním v továrni na topánky, a ďalej tvrdo pracovala, aby sa mohla dostať na vysokú školu, potom bola prijatá do investičnej banky Goldman Sachs a teraz je šéfka a zakladateľka SOHO China, jednej z najväčších developerských firiem v Číne, teda zároveň celého sveta. Stavala napr. najvyššie stavby v Pekingu.
Hneď na začiatku rozhovoru Zhang Xin zvýraznila, že čínska vláda na jednej strane môže v súčasnosti míňať obrovské množstvo peňazí, ktorými aj reálne disponuje, ale na strane druhej stojí pred doposiaľ najväčšou výzvou. Narážajúc na gigantickú príjmovú nerovnosť, sociálnu nespokojnosť, čo vedie k tomu, že nálada v čínskej verejnosti nie je vonkoncom pozitívna. Pokračuje tvrdením, že ekonomické ukazovatele sú naozaj skvelé, ale ak pôjdete na čínsku kópiu Twitteru, tak budete svedkami masívnej nespokojnosti verejnosti. Preto si myslí, že vláda sa snaží balansovať obidve oblasti.
Na otázku, čo si myslí o štátom riadenom kapitalizme, keďže pri jej práci musí byť v kontakte so štátnymi úradníkmi nepretržite (kvôli rôznym povoleniam), odpovedá, že je to vlastne jedna z najväčších výziev, ktorej Čína čelí aj v súčasnosti, lebo treba mať na pamäti ako sa do dnešku čínska ekonomika vyšvihla. „Je to vďaka trhovej ekonomike, a to prostredníctvom otvárania dverí, cez trh, prostredníctvom reforiem, vďaka ceste k trhovej ekonomike, a to za posledných 20 rokov. A teraz, v tejto kríze, si vláda uvedomila, že sa nemôžeme spoliehať priveľmi na trh a máme veľa peňazí. Takže potom došlo k zmene, lebo všetko začalo byť diktované vládou, vládne-orientované politiky, a myslím si, že trh sa stal tak slabý, že my, ako developeri, napríklad - viete, veľmi často sa nás investori zvyknú opýtať, aká je vaša stratégia pre najbližšie dva roky? Nemáme žiadne stratégie pretože je to vláda, ktorá stanovuje stratégiu, plánovanie vlády, vládne rozhodnutia. My, ako developeri, môžeme len vidieť, s čím sa bude pravdepodobne vláda snažiť prísť ako s ďalšou politikou, a potom tomu musíme prispôsobiť našu spoločnosť. To je, myslím, veľmi nebezpečné, pretože ak vezmete trh, potom čo tu zostane? Sme späť v plánovanej ekonomike. Napriek nedokonalostiam trhovej ekonomiky, stále nemáme lepší systém pre dnešný svet."
V ďalšej otázke bol Zakaria zvedavý, či nastala zmena v pohľade čínskeho ľudu na Západ, k Amerike. Podnikateľka kľudne vyjadrila svoj názor, ako si myslí, že americká sláva trošku upadá, ilustrovala to aj na príklade ako sa spred 30 rokov všetky pohľady upierali na USA. Ísť do Ameriky bolo témou medzi absolventmi vysokých škôl. Ten trend je podľa nej stále aktuálny, ale hneď po vysokej škole sa vracajú späť do Číny. Podľa mladých absolventov sú možnosti uplatnenia v Číne lepšie ako na Západe.
Problematike žien v čínskej spoločnosti sa Zakaria tiež nevyhol. „Jedna z vecí, ktoré som si všimol, keď som prišiel do Číny, je to, že ženy pracujú na každej úrovni v spoločnosti. Po prvé, je to len môj dojem, alebo je to pravda, že existuje veľa žien, možno nie tak celkom na Vašej úrovni, ale existuje mnoho podnikateliek vo všetkých oblastiach života?" Zhang Xin zareagovala súhlasne. Podľa nej je to určite pravda, lebo Čína je krajina kde sa ženy aspoň v mestskej zástavbe tešia veľmi vysokej úrovni rovnosti, v porovnaní napríklad s európskymi štátmi. Tam totiž nevidno tak často veľa žien v zasadacích miestnostiach firiem, ako je to v kontraste v Číne, kde je vrcholových manažérov - žien oveľa viac. Najlepší generálni riaditelia sú podľa nej ženy. Vychádza tu aj zo svojich pracovných skúseností zo štátov v ktorých pôsobila.
Ďalšia otázka sa týkala strachu vlády z nestability. Počet protestov v Číne totiž vzrástol v posledných desiatich rokoch pomerne výrazne. V súčasnosti sa hovorí o 70 000 až 80 000 protestov za rok. Mnohé z nich sú miestne až lokálne, ale aj tak je cítiť zmenu. V spoločnosti musí byť veľa potláčaného napätia aj preto sa moderátor spýtal, či z toho nemá popredná podnikateľka strach? Úspešná podnikateľka odpovedá: „Vidím veľa nespokojnosti, a viete, že vysoký rast sám o sebe, je už znakom nestability pre každého. Ale tiež tam sú niektorí ľudia, ktorí rastú rýchlejšie ako ostatní, a vznikajúca medzera vytvára väčšiu nespokojnosť. Takže si myslím, že vláda si je veľmi dobre vedomá tohto stavu. Vidím to ako jednu z najväčších výziev pre túto krajinu."
Zakaria pokračoval v téme presunutím sa na pracovný trh. Podľa neho sa v Číne v poslednom čase vyskytlo značné množstvo problémov na pracovnom trhu. Narážal na výrazné protesty zamestnancov u ich veľkých zamestnávateľov, ktorými boli obrovskí výrobcovia vyrábajúci pre západné spoločnosti. Spýtal sa či je to niečo zvláštneho a prečo vznikajú tieto pracovné ťažkosti. Zhang Xin si myslí, že „táto vláda nechala v tejto krajine rásť ekonomiku takmer voľne, až po bod kde je teraz, ale v každej inej oblasti, o ktorú majú záujem ľudské bytosti, ako je ideológia, školstvo, zdravotnícka starostlivosť, duchovnosť - je všetko prísne kontrolované, a to je dôvod, prečo sme svedkami týchto pracovných problémov. Viete, títo ľudia sú migrujúci pracovníci, ktorí idú do nových miest a oni sú tam iba aby zarobili peniaze, a tam nemajú podporu ich rodín alebo priateľov. A myslím si, že v prípade, že by sa spoločnosť viac liberalizovala vo všetkých ostatných oblastiach ako kultúra, politika, ideológia, potom by ste uvideli veľmi odlišnú spoločnosť, od tej súčasnej. Je nám povolené iba zarobiť peniaze, nič viac. A to je dôvod, prečo je všetok dôraz kladený na zarábanie peňazí, ale myslím si, že to pre ľudskú bytosť nie je dosť."
Na záver sa ešte Zakaria spýtal, či je ale celkovo ohľadom budúcnosti optimistická. Keďže je úspešná a žije čínsky sen. Rozhovor zakončila tvrdením. „Myslím si, že Čína bude ešte zasiahnutá krízou, a že kríza bude tlačiť viac reforiem, a to je zúfalo potrebné pre túto krajinu. Pretože sme žili život svetového výrobcu, svetovej továrne za posledných 30 rokov a najbližších 30 rokov nepôjdeme ďalej ako svetová továreň. Musíme reformovať naše vlastné vnútro, akúsi internú reformu a dnes nie je dostatok sily pretlačiť danú reformu. A viete, ako ste povedal, že kríza je tá, ktorá umožňuje reformu, tak ja vidím ako kríza prichádza.
Rozhovor prebehol v relácii Fareed Zakaria GPS, ktorá bola odvysielaná 5. septembra. Zoberme si, že to bolo asi pred troma mesiacmi a Čína odvtedy výrazne ukazuje svoju novú tvrdšiu tvár. Američania, Japonci, či Juhovýchodná Ázia by o tom vedeli rozprávať. Každopádne tento rozhovor pokladám za veľmi dôležitý. Keďže čínske firmy sú čoraz silnejšie a je dobré vedieť ako uvažujú ich lídri.