
Žijeme v dobe v ktorej je žiaľ charakteristické, že tlačiarne na peniaze sú rozbehnuté na plný plyn. Lacné peniaze sa stali akosi súčasťou nášho života. Väčšina sa nad tým ani poriadne netrápi. Nekryté peniaze sú predsa moderné, no nie? Načo sa vracať k archaickým krytým peniazom... Veď tieto papieriky predsa tak „dokonale" riešia súčasné problémy v globálnej ekonomike, či nie?
Nie, nič neriešia. Po prečítaní minulotýždňovej správy, ktorú zverejnil Bloomberg, som myslel, že snáď ide o zlý vtip. Kdeže. Fed (americká centrálna banka) mal údajne od roku 2008 (od prepuknutia finančnej krízy) požičať bilióny dolárov americkým a ďalším svetovým finančným inštitúciám, dokonca objem v hodnote 1,2 bilióna dolárov mal byť uvoľnený iba v priebehu jedného dňa v roku 2008 (5. december 2008 bol najkritickejším dňom pre banky).Bankári sa v tom čase akosi zabudli zmieniť, že prijímali desiatky miliárd dolárov vo forme núdzových úverov, kým ubezpečovali svojich investorov o ich dobrom zdraví. Takto mali dostať až 7,7 bilióna dolárov od Fedu. Len pre ilustráciu o akom objeme sa bavíme. Pre americkú verejnosť bol gigantický už len TARP (program na záchranu amerického bankového sektora v objeme 700 miliárd dolárov). O tom sa vedelo. Ale 7,7 bilióna dolárov, mimochodom 11-násobok TARPu (viac ako polovica HDP USA), bolo držaných v tajnosti dokonca aj pred americkým kongresom.
A to nie je všetko. Fed takto dal nový rozmer morálnemu hazardu a perfídnemu správaniu. Fed takto umožnil americkým bankám požičať si pri úrokovej sadzbe 0,01 % (skoro zadarmo, vlastne nie, to je ZADARMO). A americké banky a ďalšie finančné inštitúcie na tom prosím pekne zarobili okolo 13 miliárd dolárov. Kto by si predsa nechcel požičiavať pod trhovou hodnotou? Takto ale Wall Street nebudú mať radi ani pravičiari... Je to hnus. Straty sa znárodňujú a zisky sa privatizujú a bankári si vyplácajú tučné bonusy. Kto pôjde za toto sedieť? Oproti tomuto je Ponziho schéma Bernieho Madoffa drobnou udalosťou. Celá americká vláda s Fedom sú veľkou Ponziho schémou ako nedávno podotkol tento pán z väzenia. Asi dobre vie o čom hovorí.
Perličkou je, že na to, aby na to ekonómovia z Bloombergu mohli prísť, museli prejsť 29 tisíc strán dokumentov Fedu a 21 tisíc transakcií, ktoré získali na základe zákona o slobode informácií. Tento obrovský bailout sa údajne tajil z dôvodu zabránenia ďalšiemu kolapsu, podľa slov predsedu Fedu Bena Bernankeho. Kolaps len príde, keď sa zistí, kde všade je skryté riziko a ukáže sa koľko bánk je v skutočnosti insolventných. Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, či monopolné postavenie centrálnych bánk skôr ekonomikám neškodí. Voči nim sú totiž aj vlády prikrátke. Ľudia zo súčasnej krízy vinia trh, či kapitalizmus. O akom trhu tu kto hovorí. 7,7 bilióna dolárov nepožičiaval trh. Kapitalizmus je zase založený na krytých peniazoch. Tak si nepleťme pojmy.
Bonus:
Jednoduché vysvetlenie od Jona Stewarta v The Daily Show.
The Daily Show with Jon Stewart
Get More: Daily Show Full Episodes,Political Humor & Satire Blog,The Daily Show on Facebook
Zdroje:
http://abcnews.go.com/blogs/business/2011/11/fed-gave-banks-trillions-in-bailout-bloomberg-reports/