Fed na čele s Benom Bernankem opäť raz "zahviezdil"...

Kým celý svet, hlavne cez objektívy mainstreamových médií, minulý týždeň sledoval prejav Baracka Obamu o stave únie ako „naj" udalosti v USA, ako zvyčajne, aby sa bežný človek mohol dozvedieť o oveľa kľúčovejšej a zásadnejšej udalosti (ktorá má výrazný vplyv na jeho život v krátko až strednodobom horizonte), musel vyvinúť dodatočné úsilie alebo mať extrémne citlivý sluch či vnímanie, aby tú malú správičku zapadajúcu v spleti „dôležitých informácií" vôbec zachytil. Čo môžem mať asi tak na mysli? Nič iné ako tlačovú konferenciu Bena Bernankeho teda šéfa FEDu a jeho veľmi riskantné vyhlásenie ohľadom aktuálnej monetárnej politiky USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Najprv sa ale pozastavím pri Obamovom prejave. Bol naozaj profesionálny aj znel krásne, ekonomická nerovnosť ako jadro celého prejavu evokujúca triedny boj v spoločnosti, ako hlavné motto Obamovej kampane na znovu zvolenie, si určite získalo srdcia mnohých Američanov. Vrcholom bolo snáď konštatovanie, že ekonomika USA „je čoraz silnejšia" (zdanie klame...). Ale nemôžem sa ubrániť akémusi znechuteniu, keďže tento prezident veľmi rád zahmlieva podstatné veci. Zadlženosť USA, či verejný dlh vôbec nespomenul. Radšej hovoril o tom ako vytvorí nové štátne agentúry, čiže zamestná ďalších byrokratov, hovoril o ďalších verejných výdavkoch, či menších stimuloch, lacnejších hypotékach (kríza z roku 2008 mu asi nič nehovorí), o dotovaní študentov vysokých škôl (obrovský problém v USA, keďže ich nemajú ako splácať, ďalšia bublina, ktorá o chvíľu praskne) európsku dlhovú krízu a jej implikácie pre USA, akosi tiež opomenul. Prezident obvinil tých, čo tvrdia, že ekonomika USA je na zostupe, že nevedia o čom hovoria (nie je to snáď naopak?). Aby som to zhrnul, daný prejav bol po ekonomickej stránke slabý odvar (zahraničná politika bola oveľa zaujímavejšia) a mal len navnadiť pocit, že USA sú na správnej ceste.

Žiaľ, nie sú. Dôkazom je aj ono slávne vyhlásenie amerického FEDu o zámere držať aktuálne rekordne nízke úrokové sadzby blízko nuly až do konca roka 2014 (možno aj dlhšie). Takto sa prosím pekne likviduje dolár a vytvára sa jeho čoraz smiešnejšia hodnota. Takto sa podporuje nereálny a nafúknutý obraz o rastúcej ekonomike. Dosahuje sa tak akurát speňažovanie vládneho dlhu. Dané rozhodnutie na trhoch našťastie zarezonovalo. Viedlo k posilneniu väčšiny rizikových aktív. Ihneď posilnilo euro voči americkému doláru až k úrovni 1,3810. Okrem zahraničných mien posilnili aj vzácne kovy, napr. zlato o 4,3 %.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguFED je nanešťastie nútený neustále tlačiť peniaze, aby mohol kupovať americké štátne dlhopisy. Najnovšie rozhodnutie FEDu je riskantné aj preto, že stále bude pribúdať ľudí, ktorí si uvedomia, že táto nekonečná likvidita je veľmi nebezpečná. A preto časom budú investori opúšťať aktíva denominované v dolároch a budú sa upriamovať napr. na vzácne kovy. Na sledovanie svojich čudných cieľov FED presadzuje politiku negatívnych úrokových sadzieb a ignoruje tak vedľajšie škody z neudržateľného dlhu, zhoršujúcej sa inflácie, či chybnej alokácie zdrojov a úverov. FED takto vlastne nerieši zlú situáciu v ekonomike, ale dáva motiváciu pre hazard a neriešenie problémov, ktorú politici všade na svete radi využívajú.

Všetky tieto perfídnosti sú podporované zbytkom sveta. Ale ten by FEDu veľmi rýchlo mohol urobiť škrt cez rozpočet, ak by prestal svoje úspory ukladať v amerických dolároch. Ako hovorí Peter Schiff: „Do tej doby kým budú úrokové sadzby oveľa nižšie než miera inflácie, sa americkej ekonomike nepodarí docieliť reštrukturalizáciu na trvalé vyliečenie. Ako vedľajší efekt, budú americkí sporitelia pravdepodobne aj naďalej trpieť nedostatkom výnosov a oslabením meny. Na konci bude kolaps americkej ekonomiky o to spektakulárneší, o čo viac času bolo vynaloženého na jeho odloženie."

Zdroje:

http://www.europac.net/commentaries/waist_deep_big_muddy

http://www.youtube.com/user/SchiffReport#p/a/u/1/LtBH4t4VY2A

http://www.zerohedge.com/news/has-bernanke-become-gold-bugs-best-friend

Bonus: Udalosti štvrtého týždňa vo svete:

Konalo sa Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose, kde elity diskutovali o súčasnej kríze z mnohých uhlov pohľadu. V Sýrii sa vystupňovalo násilie, keď zahynulo najmenej 44 ľudí v stredisku odboja voči režimu. Barack Obama okrem iného vo svojom prejave o stave únie zdôraznil, že Irán nesmie dostať šancu získať jadrové zbrane. Text dohody ACTA, ktorý podľa kritikov ohrozí slobodu webu, podpísala väčšina štátov Európskej únie. Jordánsko obnovilo kontakty s hnutím Hamas. V Egypte sa konalo výročie protestov, ktoré zvrhli Husního Mubaraka. Francúzsko chce trestať väzením i pokutou popieranie genocídy Arménov, na čo nahnevaní Turci odvolali veľvyslanca v Paríži. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu