Island ukazuje Západu možnú cestu z krízy, ale zjavne zbytočne...

Situácia, v ktorej sa ocitol Island na sklonku roku 2008 po prepuknutí finančnej krízy bola ako zo zlého sna, priam z najhoršej nočnej mory. Lokálny trh s cennými papiermi sa prepadol o 90 percent, nezamestnanosť narástla deväťnásobne, inflácia vystrelila na viac ako 18 percent, všetky najväčšie banky sa rozsypali ako domček z kariet. Po takýchto strach naháňajúcich údajoch a s pohľadom upreným na súčasnú situáciu v Európe či v USA, by bolo logické predpokladať, že islandská ekonomika na tom určite ešte stále nie je najlepšie. Opak je pravdou. Na Islande si nebral nikto servítky a táto sympatická krajina implementovala odvážne opatrenia v boji proti kríze a vyzerá, že sa daný risk oplatil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Na úvod krátka poznámka, určite kopec ľudí začne argumentovať, že to čo si dovolil Island, malá ekonomika s populáciou okolo 320 tisíc obyvateľov, je ťažko realizovateľné pre USA či relatívne veľké európske ekonomiky. Lenže vďaka politikám typu „TOO BIG TO FAIL" žije momentálne náš západný vyspelý svet v tzv. post Lehman Brothers recesii. To čo sa zdalo strašlivé, nepredstaviteľné, hrôzostrašné - vyvolanie globálnej hospodárskej depresie (najhoršia forma recesie) krachom najväčších svetových finančných inštitúcií, si vyskúšali na Islande na ich miestnej úrovni (krach troch najväčších bánk v krajine).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A div sa svete, život tam ide ďalej. Ich ekonomika sa zotavuje, kým my trčíme v recesii (nominálne ekonomické ukazovatele krásne zavádzajú). Island išiel tvrdo po ľuďoch, ktorí spôsobili krízu - po BANKÁROCH, ktorí vytvorili a predávali toxické finančné produkty (odpad) a snažil sa chrániť zbytok populácie. Urobil správnu a emocionálne uspokojivú vec. Keďže nenechal platiť daňových poplatníkov za excesy bankárov (na rozdiel od nás).

Štát prevzal, následne rozpustil investičné oddelenia bánk a zaručil sa len za vklady domácich občanov - straty teda niesli v prvom rade akcionári (sumu, o ktorú prišli, odhaduje OECD na 41 miliárd eur). Takisto vláda pomohla miestnym dlžníkom. Mnoho domácnosti si totiž vzalo kvôli nižším úrokovým sadzbám hypotekárny úver v zahraničnej mene. Hneď ako islandská krona oslabila, splátky zdraželi o desiatky percent. Podľa agentúry Bloomberg preto banky (v tom čase už vlastnené štátom) odpustili domácnostiam pôžičky v hodnote 13 percent HDP. Nehovoriac o tom, že Najvyšší súd vydal rozhodnutie, ktoré vyhlásilo všetky bankové úvery indexované v zahraničných menách za ilegálne, čiže pôžičky splácali v kronach. Neudržateľný finančný odpad (toxické aktíva) bol takýmto štýlom krásne zlikvidovaný. Znárodnenie bánk nepovažujem za všeliek a časom by mali byť určite odpredané, ale v danej situácii nebolo lepšie riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čo sa týka obvinených bankárov. Islandský špeciálny prokurátor vydal stanovisko, že môže obviniť 90 ľudí, kým viac ako 200 pracovníkom, vrátane bývalých vrcholových riaditeľov, hrozí trestné stíhanie. Larus Welding, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Glitnir Bank hf, druhej najväčšej islandskej banky, bol obvinený z poskytovania nelegálnych pôžičiek a teraz čaká na súd. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Landsbanki Islands hf, Sigurjon Arnason, sa nachádza vo väzbe a jeho trestné vyšetrovanie pokračuje. Táto situácia je zaujímavá pre porovnanie s USA, kde žiaden top bankový manažér nečelí trestnému stíhaniu v dôsledku zrútenia subprime hypoték.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka daným opatreniam majú islandskí spotrebitelia v súčasnosti prostriedky, ktoré môžu využiť na spotrebu. Aj MMF si dovolilo skonštatovať, že ekonomické oživenie je ťahané domácim dopytom. MMF je inak celkovo spokojné, keďže im Island stihol včas splatiť záchrannú pôžičku. Islandská ekonomika vlani rástla o 3,1 percenta, čo prekonalo očakávania centrálnej banky, MMF aj OECD. Tento rok sa má HDP zvýšiť o 2,5 percenta, domáci dopyt potom o štyri percentá. Nezamestnanosť klesla o polovicu. Zlepšuje sa dokonca aj rating krajiny, ktorá sa zo špekulatívneho pásma vrátila do investičného.

Islanďania teda odpísali neudržateľné dlhy, zlikvidovali pochybné banky a korporácie ktoré zlyhali, nepodporovali správanie, ktoré spôsobilo krízu a podporili jednoduchých a najzraniteľnejších obyvateľov v reálnej ekonomike (na rozdiel od falošných stimulačných balíkov pre veľké finančné domy na Západe). Štátny bankrot spojený so znehodnotením meny nemusí vždy zle dopadnúť, ako dokazuje Island. Strach z krízy nás núti prijímať, zlé opatrenia v prospech silných a vplyvných záujmových skupín. Väčšina ľudí netuší o situácii na Islande aj vďaka laxnému postoju médií, ktoré samozrejme hája tiež niekoho záujmy. Kým Island vykonal nepríjemné reformy a vyšiel z depresie, vyspelý západný svet táto depresia len čaká. Tlačiarne na peniaze nebudú pustené večne.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

http://www.bloomberg.com/news/2012-09-26/is-remedy-for-next-crisis-buried-in-iceland-view-correct-.html

http://aktualne.atlas.sk/zazil-krizu-prvy-island-pomaly-vstava-z-popola/ekonomika/kriza/

http://jozefkurty.blog.sme.sk/c/275565/Island-o-com-media-mlcia.html

Bonus: Zmeškané týždňovky:

35. Týždeň vo svete: Keďže referendum o odvolaní rumunského prezidenta bolo neplatné, Traian Basescu sa mohol vrátiť späť do úradu.

36. Týždeň vo svete: Britský premiér David Cameron urobil po dvoch rokoch v úrade prvé zmeny vo vláde, teda prišli dvaja ekonomickí liberáli a odišiel najväčší zástanca Bruselu.

37. Týždeň vo svete: Pápež navštívil Libanon, moslimskú krajinu v ktorej žije aj 40 percent kresťanov.

38. Týždeň vo svete: Štyri západné veľmoci obvinili Irán z vyvážania zbraní do Sýrie.

39. Týždeň vo svete: Angela Merkelová povedala, že Nemci by mali uznať, že islam patrí k Nemecku.

40. Týždeň vo svete: Francois Holland čelil mediálnemu tlaku na sociálnych sieťach za návrh zdaniť malých podnikateľov, ktorí by štátu odvádzali až 58 percent zisku.

41. Týždeň vo svete: Taliban spáchal atentát na 14 ročnú pakistanskú školáčku Malalu Jusufzai, ktorá pri ňom bola ťažko zranená.

42. Týždeň vo svete: Rakúšan Felix Baumgartner zoskočil zo stratosféry.

43. Týždeň vo svete: Hillary Clintonová, šéfka amerického rezortu zahraničných vecí po voľbách odíde zo svojho postu.

44. Týždeň vo svete: Rozsiahle časti Karibiku a východného pobrežia Severnej Ameriky spustošil tropický cyklón Sandy.

45. Týždeň vo svete: V Pekingu sa konal zjazd Komunistickej strany Číny, na ktorom prebehla rozsiahla výmena lídrov.

46. Týždeň vo svete: Barack Obama (opätovný víťaz volieb) otvoril rokovania s lídrami Kongresu o rozpočtových problémoch.

47. Týždeň vo svete: Ivo Sanader, chorvátsky expremiér, bol za korupciu odsúdený na desať rokov odňatia slobody.

48. Týždeň vo svete: Čerstvo znovuzvolený prezident Venezuely Hugo Chávez opäť odletel na Kubu, kde si lieči rakovinu.

49. Týždeň vo svete: Novým prezidentom Slovinska je expremiér Borut Pahor. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu