Pred čím varuje podvodník Bernard Madoff? A prečo nekecá...

Vo štvrtom februárovom týždni vo svete samozrejme opäť prevládali nepokoje na Blízkom východe a v severnej Afrike. Tentoraz prepukli jednoznačne najkrvavejšie povstania v Líbyi, kde si vyžiadali len v prvom týždni približne viac ako tisíc ľudských životov. Protesty sa presunuli aj do Maroka, irackého Kurdistanu, Bahrajnu a iných krajín v regióne. Je zaujímavé, že sa protestovalo aj v Severnej Kórei, ale tam bol nanešťastie dav rýchlo umlčaný. Nový Zéland presnejšie jeho druhé najväčšie mesto Christchurch zasiahlo silné zemetrasenie a ide o jednu z najničivejších katastrof za posledných 80 rokov v tejto krajine.  Julian Assange môže byť vydaný do Švédska na súdne stíhanie, na základe rozhodnutia britského sudcu. Barack Obama je proti zákonu, ktorý zakazuje federálne uznanie manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. Padla hranica 120 dolárov za barel ropy. V tejto týždňovke sa zameriam na nedávne vyjadrenia Bernarda Madoffa, páchateľa najväčšej sprenevery na Wall Street v dejinách USA, ktoré spôsobili veľký rozruch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Začnime ale pekne po poriadku. Pre väčšinu sveta je Bernie Madoff veľké monštrum, ktoré zradilo tisícky investorov, zruinovalo charity a hedžové fondy. Na papieri, ak máme na mysli virtuálne peniaze, spôsobila jeho 16 rokov trvajúca "Ponziho schéma" stratu takmer 65 miliárd dolárov, v hotovosti to bolo okolo 20 miliárd dolárov a účinky sa rozšírili až do piatich kontinentov. Ale samozrejme zradil aj svoju vlastnú rodinu, ktorá o celom jeho riskantnom podnikaní nemala údajne ani potuchy. Madoff, v súčasnosti 72 ročný starý muž, je vo väzení a bol odsúdený na 150 rokov, čo sa zdá byť viac než primerané, vzhľadom k obludnosti jeho zločinu. Minulý rok v decembri, na druhé výročie jeho zatknutia, spáchal jeho syn Mark vo veku 46 rokov samovraždu. Odvtedy trpí Bernard Madoff ešte silnejšími výčitkami svedomia, ako je možné vycítiť z viacerých rozhovorov, ktoré nedávno poskytol. Nikdy si totiž nemyslel, že kolaps jeho nemorálneho impéria, spôsobí tak rozsiahlu deštrukciu jeho vlastnej rodiny. K tomu je možné podotknúť, len jedno, nepovedal by som, že bol naivný, ale dlhé roky žil v takom veľkom klamstve, až to spôsobilo, že mal značne skreslené očakávania ako sa dostať z miliardovej šlamastiky, nehovoriac o zle odhadovaných dopadoch na svoje okolie. Ako sám povedal, stále dúfal, že sa nejakým zázračným prútikom dostane z tak enormného podvodu, ale ako vieme, nič podobné sa neudialo a finančná kríza USA otvorila oči všetkým, ktorí u neho investovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, to že Madoff v súčasnosti patrí k najnedôveryhodnejším osobám na svete, je v poriadku. Ale nemôžem si pomôcť, jeho nedávne vyjadrenia z polovice februára nepôsobia v žiadnom prípade ako výmysly. Bernard Madoff v rozhovore pre New York Times v polovici februára uviedol, že banky a hedžové fondy majú tiež svoj podiel viny na jeho podvode. Neskúmali totiž nezrovnalosti medzi jeho správami pre regulačné úrady a ostatnými informáciami. Ako povedal: „Vedeli to, ale riadili sa heslom: Ak robíš niečo zlé, nechceme o tom vedieť." Naozaj v tomto ja osobne verím Madoffovi, lebo ak niekto garantoval v istom období výnosy od 15 až 20 % a trh reálne vynášal evidentne menej, tak veľkí investiční partneri nemohli byť tak naivní, ako bežný sedliak, ktorý si napríklad dal na Slovensku do BMG Investu svoje celoživotné úspory a slepo dôveroval majiteľom spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte zaujímavejšie je jeho vyjadrenie z konca februára pre New York Magazine. Samého seba vidí ako pravdovravného a priznáva svoje vlastné zlyhania. Pohŕda nielen celou finančnou branžou, ale aj regulátormi: „Komisia pre cenné papiere (anglicky SEC) vyzerá hrozne v celej tejto veci." Nevidí len seba ako jediného vinníka na Wall Street. „Je to neuveriteľné, Goldman (naráža na investičnú banku Goldman Sachs) ... nikto nemá na krku žiadne odsúdenie pre trestný čin. Celá nová regulačná reforma je vtip. Celá vláda je Ponziho schéma."

Dané tvrdenie spôsobilo značný rozruch v USA. Lebo ak vieme čo je Ponziho schéma, tak ide o veľmi výrazné obvinenie vlády USA. Ponziho schéma sa často porovnáva s pyramídovou hrou, ale odlišnosť je v tom, že ide o druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v krátkej dobe. Výnosy nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale sú vyplácané z vkladov neskorších investorov. Preto aj keď je Madoff zdiskreditovanou osobou par excellence, v tomto tvrdení asi tiež nebude klamať. Je predsa expert na Ponziho schému, keďže stvoril jej najväčšiu verziu v dejinách. Ak niečo podobné vidí vo vláde USA, tak sa treba mať na pozore. Keď si zoberieme ako Ben Bernanke stále klame aj na tému inflácie v USA, tak mi to príde veľmi podobné symptómom, ktoré riešil Madoff. Nemáte pocit, že celkovo si vlády nechcú priznať, že veľká žúrka sa skončila a prichádza drsná opica? Asi chcú aby vytriezvovanie trvalo riadne dlho.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu