Španielsko topiace sa v problémoch

Z nového roka nám ubehol len jeden mesiac a na starom kontinente opäť panuje nervózna atmosféra. Nie že by sme tu predtým všetci skákali od radosti, ale Európska únia konkrétnejšie eurozóna  dostala facku, ktorú nepotrebovala a ako vždy vôbec neočakávala. Španielsko, jeden z členov tohto VIP klubu, s vysokou pravdepodobnosťou pred pár dňami prekonalo doteraz najviac obávaného strašiaka posledných rokov (Grécko) v jeho schopnosti naháňať hrôzu politikom, podnikateľom, verejnosti, trhom a ostatným vplyvným hráčom. Táto ťažko skúšaná krajina sa nám priamo pred našimi očami prepadáva hlbšie do krízy, ktorá začala prasknutím bubliny na realitnom a hypotekárnom trhu, ďalej transformovala na dlhovú a bankovú krízu, má znaky ekonomickej krízy s vysokou mierou nezamestnanosti a pomerne čerstvo kolujú v médiách nové prívlastky o odvolávajúc sa na krízu dôvery, ktorá otriasa základmi najdôležitejších inštitúcií španielskej demokracie. Čo sa teda deje v Španielsku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

V skratke povedané, strana súčasného španielskeho premiéra Mariana Rajoya (pravicová Ľudová strana) čelí obrovskému korupčnému škandálu, ktorý môže tohto muža politicky zruinovať a to len po kratučkých 14 mesiacoch v úrade. Predstavitelia strany údajne dostávali tajné nezdokladované dary (úplatky) od podnikateľov v stavebníctve, ktorí v čase realitného rozmachu potrebovali získať stavebné povolenia a nové zákazky. Podľa prieskumov verejnej mienky podpora vlády okamžite klesla zo 44 na 24 percent. Petíciu na internete za rezignáciu Rajoya podpísalo viac ako milión zo 47 miliónov Španielov. Odstúpenie požaduje taktiež aj opozícia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európski lídri samozrejme nechcú spôsobovať paniku a momentálne stoja za Rajoyom. Na spoločnej tlačovej konferencii sa ho zastala a vyslovila mu podporu dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Konštatovala, že Rajoyovi patrí najväčší rešpekt a obdiv za jeho opatrenia v oblasti štrukturálnych reforiem. Pripustila, že bude trvať nejaký čas kým prinesú ovocie, zatiaľ čo nezamestnanosť mladých je v depresívne zlých číslach. Celkovo uzavrela diskusiu svojim presvedčením o schopnosti súčasnej vlády vyriešiť problémy španielskej ekonomiky. Pravda, panika by španielsku nepomohla, keďže trhy reagujú pomerne citlivo na akékoľvek znepokojujúce informácie. Výnosy zo španielskych vládnych dlhopisov so splatnosťou desať rokov momentálne mierne stúpli na úroveň 5,38 % (pre porovnanie Taliansko 4,46 %, Grécko 10,90 %, Portugalsko 6,41 %), čo je zatiaľ slušná úroveň oproti maximu na úrovni 7,62 % z minulého roka, kedy sa zachraňovali španielske banky za európske peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Toľko pekné rečičky. Pozrime sa radšej na čísla. Španielska miera nezamestnanosti sa vyšplhala na 26 % v decembri, čo predstavuje približne 5,97 milióna nezamestnaných oproti 5,27 milióna v roku 2011, keď Rajoy nastúpil do úradu. Nezamestnanosť mladých je na alarmujúcich 55,1 %. Ďalšie zlé čísla: počet ľudí poberajúcich dávky v nezamestnanosti sa vyšplhal na 4,98 milióna oproti 2 miliónom v roku 2007!!! El Pais mrzuto vyhlásil, že trh práce začal nový rok s deštrukciou 8 500 pracovných miest za deň (263 243 miest za mesiac). Nehovoriac o odhade na najbližšie roky, kde má HDP klesať medziročne o 2 % a nezamestnanosť sa má posunúť až na 28 %. Verejný dlh pravdepodobne prekročí magickú hranicu 100 % a má sa pohybovať v rozpätí od 88 do 110 % HDP.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Situácia nie je naozaj závideniahodná. Hromadia sa štrajky a našťastie zatiaľ prevažne pokojné protesty. Španielsko je dokonca prvé aj v neslávnom rebríčku nešťastných krajín (za ním sa umiestnili Juhoafrická republika, Chorvátsko, Grécko, Venezuela...), ktorý sa počíta na základe tzv. Misery Index teda súčet hodnoty nezamestnanosti a inflácie. I keď sa Španieli momentálne hnevajú na svoju vládu a majú na to plné právo, lepšie menšie zlo, ktoré by ich spasilo, nie je na obzore. Export a prebytok bežného účtu je jednou z kľúčových oblastí, ktorá pomáha ekonomike. Euro je ale stále relatívne dosť silné pre španielskych exportérov. Spoločnosť to vníma. Nálady v spoločnosti sa menia teda aj voči EÚ. Pred piatimi rokmi si 4 % populácie mysleli, že EÚ je zlá pre Španielsko, v súčasnosti je to už 37 % Španielov. Úsporné opatrenia a nemožnosť znehodnotenia meny nepridávajú kredit EÚ v ich očiach. Riziko kolapsu eurozóny sa opäť raz vďaka Španielsku zvyšuje a čas na nepohodlné opatrenia sa kráti. Európska tragikomédia postupuje do ďalšieho kola aj v roku 2013. Prekvapuje to ešte vôbec niekoho? pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu