Tvrdé pristátie čínskej ekonomiky v roku 2012 spôsobí katastrofu...

Veľké množstvo ľudí má rešpekt pred ešte len nedávno začatým rokom 2012. Dané obavy sa väčšinou viažu na „blížiaci" sa koniec sveta, ktorý predpovedá mayský kalendár. Iste, ak si ľudia pozreli Emmerichov film 2012, potom ich môžu ich vlastné emócie krásne znervózňovať. Obavy sú ale na mieste a to dokonca z čisto racionálnych dôvodov. Neistota z roku 2012 je totiž plne oprávnená, keďže sa blíži dlho odkladaná pohroma, ktorú nám globálne elity ich nezodpovednými politikami krásne pripravili. A to zo mňa nehovoria emócie, ale obyčajný sedliacky rozum. V globálnej ekonomike sú tri veľké ohniská, ktoré, povedzme to slušne, nie sú v ideálnom stave. Prvým ohniskom je eurozóna. V dôsledku jej dlhovej krízy, je v súčasnosti najväčším strašiakom a berie na seba najviac pozornosti. Druhé sú USA, ktoré sa tvária relatívne v poriadku a chcú riešiť neduhy eurozóny, pritom ich vlastné štrukturálne problémy, ich môžu položiť oveľa bolestivejšie. Podľa mňa a viacerých „bears" (medveďov) bude pád tretieho ohniska teda Číny, katalyzátorom katastrofy roku 2012, ktorá výrazne ovplyvní Európu a USA, v dôsledku značnej prepojenosti ekonomík prehĺbi ich zlú situáciu do nepredstaviteľných rozmerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Albert Edwards zo Societe Generale
Albert Edwards zo Societe Generale 

Preto si myslím, že zrak sveta by mal byť v roku 2012 uprený najviac na Čínu, o ktorej síce všetci vedia že je dôležitá, ale nevidia blížiacu sa hrozbu. Moje obľúbené medvede zo Societe Generale Cross Asset Research group zverejnili nedávno svoju 84 stranovú analýzu mapujúcu situáciu v Číne. Nazvali ju celkom poeticky Čína stráca svoj lesk (China losing its shine). Aj keď čínske štatistiky treba brať s riadnou rezervou, v poslednom čase sa hromadia údaje, ktoré nasvedčujú tomu, že čínska ekonomika pri najlepšom len spomaľuje, pri horšom ju čaká tvrdé pristátie. Dve základné piliere čínskeho rastu - stavebníctvo a export, totiž oslabujú. Ako Societe Generale vyzdvihuje vo svojej analýze, Čína vstupuje do tzv. nebezpečnej zóny (danger zone) a preto varuje, že miestny dlh lokálnych čínskych vlád a veľké pretrvávajúce deficity, robia ďalší rozsiahly stimulačný plán podobný tomu z roku 2008 veľmi nepravdepodobným, najmä vzhľadom k tomu presvedčeniu, že Peking stratil časť svojej kontroly nad menovou politikou v prospech tieňovému bankovému systému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V analýze sa identifikujú štyri kritické oblasti, ktoré sú zdrojom výrazného napätia (ale aj príležitostí):


- čínske snahy o vyváženie ekonomiky


- rýchlo starnúca populácia a náklady na zdravotnú starostlivosť


- mzdová inflácia sprevádzaná automatizáciou


- znečisťovanie a energetická efektívnosť

Obrázok blogu


Analytici zo Societe Generale popisujú pomerne detailne svoje obavy ohľadom výhľadu čínskej ekonomiky (slabnúci export, prasknutie bubliny na trhu s nehnuteľnosťami, zadlženie lokálnych vlád a rozsiahly tieňový bankový systém. Riešenie týchto problémov vidia len v prechode na ekonomiku založenú vo väčšej miere na spotrebe, ktorá povedie k ubúdaniu rastu infraštruktúry a spriaznených kapitálových statkov a zároveň prinesie väčší dopyt po výrobe založenej na spotrebiteľovi. Podľa týchto pánov je tvrdé pristátie čínskej ekonomiky viac a viac pravdepodobné.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Trhy sa podľa všetkého až tak neboja tohto možného pádu čínskej ekonomiky v roku 2012, každopádne si uvedomujú vyššie uvedené riziká. Albert Edwards („permabear"), hlavný stratég Societe Generale, očakáva hrôzostrašný rok pre globálnu ekonomiku: „Existuje tu pravdepodobnosť tvrdého pristátia Číny v tomto roku. Je ťažké predstaviť si, že rok 2013 a nasledujúce roky budú horšie ako tento rok, ak Čína tvrdo pristane." Inflácia v Číne je momentálne na úrovni okolo 4,2 %, čo je nič oproti tomu čo ju čaká. Čína je totiž najväčší svetový importér potravín a komodít, so súčasnými svetovými uvoľnenými monetárnymi politikami, bude Čína importovať ešte viac inflácie do svojej ekonomiky a nebude sa mať voči nej ako brániť. Ak Čína neurobí včas štrukturálne reformy a USA spolu s eurozónu spustia ďalšiu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania, výrazne prispejú k drvivému pádu čínskej ekonomiky, ktorá im to ako to spomínam v úvode, pekne spätne oplatí. Jediná šanca ako zabrániť pohrome je zabudnutie na stimuly a naštartovanie čínskej domácej spotreby. Ak sa teraz Čína rýchlo neadaptuje, tak ešte nikdy nebola taká dobrá príležitosť „shortovať" Čínu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Zdroje:


http://www.scribd.com/doc/77975203/SocGen-China-Losing-It-Shine


http://www.businessinsider.com/the-making-of-chinas-epic-hard-landing-2012-1


http://www.guardian.co.uk/business/2012/jan/11/china-economic-collapse-global-crisisBonus: Udalosti druhého týždňa vo svete:


Mitt Romney vyhral kľúčové primárky v New Hampshire, keď získal 39 % hlasov a druhý skončil Ron Paul s 23 % hlasov. V Teheráne zomrel za posledné mesiace už štvrtý vedec pracujúci na obohacovaní uránu, zabila ho bomba a špekuluje sa či sú za tým USA alebo Izrael. Krvavý týždeň si v Iraku vyžiadal stovku obetí, medzi nimi 48 šiítskych moslimov na púti do Karbaly, a zomrelo aj 10 vojakov NATO v Afganistane. Podľa najnovších údajov mala nemecká ekonomika v štvrtom kvartáli roka 2011 klesnúť o 0,25 %, čo znervóznilo mnohých pozorovateľov. Agentúra S&P znížila rating deviatim krajinám eurozóny, hlavne Francúzsko a Rakúsko stratili najvyšší rating. Úradujúci taiwanský prezident Ma Jing-ťiou zo strany Kuomintang, ktorý udržiava priateľské vzťahy s Čínou, vyhral prezidentské voľby so ziskom 51,6 % hlasov. Iránsky prezident bol na päť dňovom turné po štyroch krajinách Latinskej Ameriky. Situácia v Iráne, či nepokoje v Nigérii zvyšujú svetové ceny ropy, napriek tomu, že by skôr mali klesať. pošli do vybrali.sme.sk

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu