
Lenže prišla hospodárska kríza, ktorá začala komplikovať a zhoršovať situáciu v popredných svetových ekonomikách. Čína nebola žiadnou výnimkou, aj keď si vychutnávala prominentné postavenie v dynamike ekonomického rastu. Súčasná globálna hospodárska kríza totiž nenesie prívlastok krátkodobej zanedbateľnej epizódy, ale podľa mnohých expertov ide o vážny problém gigantických rozmerov z určitých aspektov porovnateľný s veľkou hospodárskou krízou z tridsiatych rokov minulého storočia. Kríza si vyžiadala podstatné zmeny aj v hospodárstve Číny, ktoré neboli pozorovateľné na prvý pohľad. Čínski predstavitelia zareagovali promptne a spustili proces protikrízových opatrení, ktorý v sebe skrýval ako pozitívne tak aj negatívne stránky.
Tu niekde sa nachádza dôvod prečo som sa rozhodol spracovať danú tému. Čína svojou veľkosťou a možnosťami prekonáva všetky očakávania. Patrí medzi kľúčové ekonomiky vo svete a preto je spolutvorcom trendov, čiže tiež udáva smer, akým sa svetové hospodárstvo bude uberať. Čo sa udeje v danej ekonomike, prejaví sa cez procesy globalizácie aj v ostatných. Z daného dôvodu je to veľká výzva snažiť sa pochopiť a popísať procesy v tak rozsiahlom hospodárstve. Kde predchádzajúca bakalárska práca (Udržateľný rozvoj ako výzva pre politický systém Číny) v spoznávaní Číny skončila, táto diplomová práca s názvom Vplyv hospodárskej krízy na ekonomiku Číny nadväzuje. Je ďalšou menšou časťou do komplexnej čínskej skladačky. Ak bude mať niekto záujem si ju prelistovať, prikladám odkaz na Scribd, kde je celá diplomovka.
Vplyv hospodárskej krízy na ekonomiku Číny
Vyššie som spomenul aj bakalársku prácu na ekologickú tému týkajúcu sa Číny, takže tiež prikladám odkaz na Scribd, ak by to náhodou niekoho zaujímalo.