Chcete vedieť viac o thajsko-kambodžských pohraničných stretoch?

Druhý februárový týždeň sa diali vo svete pomerne zaujímavé veci. Husní Mubarak konečne odstúpil a oslavy v Egypte sa mohli začať. Britský premiér David Cameron a dokonca i francúzsky prezident Nicolas Sarkozy skonštatovali, že multikulturalizmus zlyhal, čím sa pridali k minuloročnému vyjadreniu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Čína zažíva najhoršie suchá za posledných 60 rokov. V Indonézii boli zapálené katolícke kostoly a jeden kňaz bol sfanatizovaným davom aj zavraždený. Doku Umarov sa priznal k útoku na moskovské letisko Domodedovo. Proti talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu vyšli do ulíc protestovať masovo ženy, ktoré nemohli už ďalej znášať jeho šokujúce spôsoby. V tejto týždňovke rozoberiem nenápadné pohraničné potýčky medzi Thajskom a Kambodžou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Ak sa niekomu zdá myšlienka, že staré kamenné chrámy môžu spôsobovať napätie či nevraživosť medzi susednými národmi, nereálna, realita mu dokáže opak. Hinduistický chrám Preah Vihear z 11. storočia, ležiaci niekoľko sto metrov od hranice Thajska a Kambodže, už desaťročia podnecuje nacionalizmus na oboch stranách hranice. Od 4. februára prepukli boje medzi thajskými a kambodžskými vojakmi na danom spornom pohraničnom území. Tohto mesačné boje boli najzúrivejšie od júla 2008. Šesť ľudí údajne prišlo o život a aspoň dvanásť ich bolo zranených počas štyroch dní bojov v dôsledku delostreleckej a guľometnej streľby z oboch strán. Chrám mal byť tiež mierne poškodený. Obe strany sa začali obviňovať zo streľby na obývané oblasti, ktoré museli byť evakuované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Hoci sa ostreľovanie zastavilo, prímerie zostáva naďalej krehkou záležitosťou. Všetko závisí od nacionalistov na oboch stranách. Thajský premiér Abhisit Vejjajiva, čelí pouličným protestom ultra-konzervatívnej Ľudovej aliancie za demokraciu (anglická skratka PAD), kvôli jeho údajnej nečinnosti pri bránení thajskej pôdy. Kambodžský premiér Hun Sen, netoleruje protesty, ale je citlivý na tvrdenia o stratenej suverenite. „Potrebujeme, aby sem OSN vyslala sily a vytvorila nárazníkovú zónu a zaistila tak, že už nebudú ďalšie boje," povedal a zaslal dokonca Bezpečnostnej rade OSN list s apelom na mimoriadne zasadnutie, ktoré by pomohlo ukončiť najnovšie boje. Samozrejme, že thajská strana si dala podobnú námahu s poslaním listu na OSN.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nie je to prvýkrát, kedy staroveký chrám vyvolal množstvo násilia. V roku 2003 vypukli protithajské nepokoje v Phnom Penh po tom ako bola thajská herečka mylne interpretovaná, že Angkor Wat, ktorý je na kambodžskej vlajke, patril Thajsku. Dňa 8. februára sa lídri PAD vyjadrili, že thajské jednotky by mali hroziť napadnutím a donútiť Kambodžu k vráteniu Preah Vihear. Kambodžanov takéto politické hry priveľmi netešia. V roku 1962 Svetový súd rozhodol, že Preah Vihear, ktorý sa nachádza na hrebeni, bol na kambodžskej pôde. Ale tento verdikt nevyslovil aj na chrámové zázemie, ktoré si taktiež nárokovali obe strany. V roku 2008 sa chrám dostal na zoznam svetového dedičstva UNESCO, k radosti cestovného ruchu Kambodže. Aktivisti z PAD protestovali proti nespravodlivosti straty údajného thajského územia. Diskusia sa stala zámienkou pre maratón protestov, ktoré pomohli zvrhnúť zvolenú vládu a dostať súčasného premiéra Abhisita k moci. Teraz PAD sľubuje zvrhnúť už aj tohto bývalého spojenca.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Napriek medzinárodnému významu problému OSN s danou záležitosťou nemôže pohnúť, lebo thajská strana trvá na dvojstranných rozhovoroch a mediáciu cez tretiu stranu nepripúšťa. Tento fakt, ale nezabránil Indonézii zamiešať sa do sporu, keďže v súčasnosti drží rotujúce predsedníctvo integračného zoskupenia ASEAN, kde sú obe strany členmi. Pri tom je dané konanie Indonézie nepochopiteľné, už len z dôvodu, že ASEAN má zaužívanú prax nestarania sa do problémov svojich členov. Doteraz dokázali čeliť masívnej kritike zo zahraničia, že si nevedia poradiť s Mjanmarskom ako čiernou ovcou zoskupenia. Paradoxom celého zoskupenia ASEAN je, že má prijatý cieľ udržovať a zlepšovať mier, bezpečnosť a stabilitu a ďalej posilňovať mierovo orientované hodnoty v regióne. V praxi je to len na papieri, reálna politika vyzerá úplne inak. Už teraz sa diplomati z členských štátov pozerajú na Indonéziu s vyčítavým pohľadom. Nikto predsa nechce, aby náhodou niekto cudzí strkal nos do jeho záležitostí. Je to inak škoda, lebo Kambodža víta medzinárodnú iniciatívu, ktorá by bola lepším riešením ako dvojstranné rokovania s Thajskom, ktoré sú plné nástrah.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu