
Minulý týždeň sa prezident Barack Obama dohodol s republikánmi na predĺžení daňových úľav v USA (už je to aj oficiálne, keďže tento týždeň prešiel daný zákon v Senáte a získal si 81 zo 100 hlasov). Triezvejšie zmýšľajúci ľudia reagujú na danú dohodu ako zmeškanie vynikajúcej príležitosti dať ako tak do poriadku verejné financie v USA. Za normálnych okolností ako pravičiar by som s daným opatrením súhlasil, lenže na súčasný stav v USA sa nedá pozerať ako na štandardnú situáciu v ekonomike. Dané opatrenie totiž motivuje Američanov, aby viac míňali svoje peniaze, čo bolo aj primárnou motiváciou celej súčasnej krízy, keďže si Američania žili nad pomery. Je logické, že z krízy nie je možné dostať sa rovnakou politikou. Alebo? Veľkým paradoxom republikánov a všetkých Tea Party aktivistov je, že boli úspešní v kongresových voľbách vďaka kritike Keynesiánskych opatrení zo strany demokratov a teraz sa ukazuje, že sú rovnako oddaní Keynesovi. Prečo? Keynesiánska teória znie totiž, ak podnikatelia a spotrebitelia prestanú míňať, musí vstúpiť vláda a tá má zvýšiť verejné výdavky alebo spustiť daňové úľavy. Je zarážajúce, že náklady daného konania sa vyšplhajú na 900 miliárd dolárov, čo sa dá porovnávať s výškou minuloročného stimulu demokratov. Takto sa len naďalej navyšuje deficit verejných financií, pri tom ak chcú v USA dosiahnuť dlhodobý rast mali by podporovať spotrebiteľov, aby si menej požičiavali a hlavne štát by mal investovať do vysoko inovatívnych sektorov, ktoré sú hudbou budúcnosti. Treba uznať, že Obama to nemá ľahké, ale takéto kompromisy nevedú nikam. Odporúčam pozrieť ironizujúce video na danú tému z relácie The Daily Show.
Mon - Thurs 11p / 10c | ||||
Už je to pomaly naozaj nudné napísať, že sa opäť konali tvrdé demonštrácie a protesty. V poslednom čase sa s nimi v Európe roztrhlo vrece. Tentoraz išli do ulíc Briti, presnejšie študenti vysokých škôl. Britský parlament totiž schválil kontroverzný návrh na skoro trojnásobné zvýšenie poplatkov za vysokoškolské štúdium. Londýn bol hore nohami. Demonštranti dokonca zaútočili aj na auto v ktorom sa viezol princ Charles s manželkou. Ja ako študent vysokej školy som trošku v konflikte záujmov, keď sa opovážim vyjadriť sa k daným protestom, ale skúsim. Určite, ak by sme mali platiť za školné na Slovensku tak by som bol proti. U nás sa totiž preferuje kvantita na úkor kvality a za tú je neradno vyhadzovať peniaze chudobných študentov. A argument, že ak sa má niekedy dostať kvalita do našich vysokých škôl, je nutné zaviesť školné na dennom štúdiu verejných škôl, neobstojí. Ak by som bol Brit a mal by som možnosť študovať na popredných školách vo svete, uvažoval by som inak. Samozrejme, treba vnímať aj širší kontext. Konanie britskej vlády je správne a to, že si to spoločnosť neuvedomuje, znamená, že dlhová kríza tu ešte bude dlho. Odporúčam video kde si robia neskutočnú srandu z napadnutia kráľovského páru počas demonštrácií.
Mon - Thurs 11p / 10c | ||||
Kým nás čaká pravdepodobne najväčšia zima za dlhé obdobia, svetoví lídri boli opäť zase po roku rokovať o prehrievaní Zeme na klimatickom summite v mexickom Cancúne. Po prijatí záverečného komuniké sa všetci politici tvárili klasicky ako po každom z predchádzajúcich summitov. A tých už bolo požehnane. Zase sme sa podľa nich posunuli o niečo ďalej k záchrane našej planéty. Naozaj? Je mi z toho už naozaj na smiech. Mimochodom tento rok je údajne najteplejší za posledných 140 rokov odkedy prebiehajú merania. V poriadku, tak to riešme. Ale racionálne. To, že sa zase prijali opatrenia na obmedzovanie skleníkových plynov, či akýsi miliardový fond na pomoc rozvojovým štátom, znie ako tá istá pesnička, ktorú počúvame už mnoho rokov a rozumné na nej nie je skoro nič, až na gesto pomoci rozvojovým štátom. I keď priznám, že globálne otepľovanie prebieha a nie je úplne podstatné akou mierou je zavinené človekom, dôležitejšie znie fakt, že Zem je enormne znečistená. Z toho dôvodu je samozrejme, nutné rozbehnúť určité mechanizmy. Ale stále počúvať o znížení skleníkových plynov, mi príde ako neskutočné barbarstvo, či nebodaj zavedenie uhlíkovej dane ešte väčšia zbytočnosť. Pri tom sa zhodneme na tom, že obnoviteľné zdroje sú veľmi dôležité a určite je nutné vynaložiť čo najviac investícií do danej oblasti, aby sa mohla čo najskôr znížiť cena daných technológií a tak pripraviť pôdu pre ich výrazný rozmach. A tak postupne odstaviť závislosť na fosílnych palivách, ktoré sú stále výrazne lacnejšie. Politici by určite potrebovali schladiť, keby čítali Bjorna Lomborga a návrhy jeho Copenhagen Consensus Center, veci by sa posunuli správnejším smerom. Už len jeho najnovší článok, stojí za krátky pohľad.