Je nová čínska päťročnica garanciou šťastného života? Nie, nie je!

Počas tretieho marcového týždňa vo svete pokračovali stále prebiehajúce pohromy. Po strašnej katastrofe v Japonsku vládla výrazná neistota ohľadom problémov s chladením jadrovej elektrárne vo Fukušime. Naďalej prebiehali diskusie o bezletovej zóne nad Líbyou, kým postup Kaddáfiho jednotiek voči povstalcom začal byť naozaj veľmi alarmujúci. Bahrajn a Jemen začali tvrdo až krvavo potláčať protesty. Európsky súd pre ľudské práva vydal dlho očakávané rozhodnutie v prospech vystavovania krížov v talianskych školách. Barack Obama začal koncom týždňa zahraničnú cestu po Latinskej Amerike. V Tibete sa na protivládnych protestoch podpálil 21 ročný mních, ktorého stihli policajti uhasiť a pred smrťou mu dali aj bitku, čo vyvolalo ďalšie nepokoje. V tejto týždňovke sa budem venovať najnovším politickým a ekonomickým udalostiam z Číny, ale prevažne Čínskemu všeľudovému zhromaždeniu, ktoré schválilo novú päťročnicu a vyjadreniam čínskeho premiéra k politickej reforme na tlačovej konferencii na konci zhromaždenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Čínske všeľudové zhromaždenie je kolos pozostávajúci takmer z tritisíc delegátov. Aj tento rok sa všetci delegáti ocitli na desať dní vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu, tak ako po každý rok. Tentokrát bolo výročné zasadnutie aspoň po formálnej stránke dôležitejšie, keďže došlo k schváleniu už dvanástej päťročnice na roky 2011 až 2015. Tento kvázi čínsky parlament je poznačený nemilou nálepkou bezzubého schvaľovateľa všetkého čo mu Komunistická strana Číny predhodí. Ešte nikdy tento kolos, bez reálnej politickej moci, nezamietol žiaden z predložených návrhov. Priznajme mu, ale aspoň akýsi štatút diskusného fóra, ktorí čínski politici tak radi vyzdvihujú. Každopádne, i keď každých päť rokov ide všetko podľa plánu, zvyknú na danom zasadnutí zaznieť určité zaujímavé vyjadrenia, tak ako tomu bolo aj tento rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tlačovej konferencii v závere zasadnutia čínsky premiér Wen Ťia-pao povedal novinárom, že jeho zostávajúce dva roky v úrade nebudú „o nič jednoduchšie" ako predchádzajúcich osem rokov. Na margo inflácie podotkol, že udržať „tigra v klietke" je samo o sebe dosť ťažké. Schválený je pritom inflačný cieľ na 4 % v tomto roku, v porovnaní s infláciou vo výške takmer 5 % vo februári. Ale korupcia je podľa neho „najväčším nebezpečenstvom". Niekoľko dní pred zasadnutím bol odvolaný minister železníc s obrovským úplatkárskym škandálom.

Päťročný plán predpokladá 7 % priemerný ročný rast HDP do roku 2015, v porovnaní s cieľom 7,5 % pre stanovené obdobie 2006 až 2010, ktorý dosiahol až 11 %. Wen Ťia-pao povedal, že zníženie rastu bez zvyšovania nezamestnanosti, by bolo „extrémne veľkým testom". Pokračoval tým, že Čína musí zmeniť svoje štruktúry hospodárskeho rastu. V prospech svojho argumentu použil len prázdnu frázu odvolávajúc sa na „nevyvážený, nekoordinovaný a neudržateľný rast".

SkryťVypnúť reklamu

Časopis The Economist píše, že čínski predstavitelia teraz trvajú na tom, ako je zvyšovanie šťastia, dôležitejšie než zvyšovanie HDP, keďže nový päťročný plán prijatý na stretnutí bol oslavovaný ako vzor pre „šťastnú Čínu". Škodoradostne však poznamenáva, že Wen Ťia-pao sa však javil vyložene mizerne, keď popisoval problémy, ktorým čelí. Myšlienka podpory šťastia sa od začiatku roka rozbehla v lokálnych vládach po celej krajine. Z rôznych provincií bolo počuť hlasy politikov ako sa predháňajú v tom, kto bude mať šťastnejších obyvateľov. Úradníci teraz často hovoria aj o vytvorení akýchsi „indexov šťastia". Podľa mňa to vyzerá na čistý kalkul ako sa strkať viac do zadku vrcholným politikom a chudobným obyvateľom. Ide o gesto, ktoré na reálnych pomeroch nezmení nič.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čínsky premiér nevidí, že politická sloboda má niečo spoločné so šťastím. V auguste minulého roka zdvihol nádeje u niektorých liberálne zmýšľajúcich intelektuálov, keď začal hovoriť o význame politickej reformy. Od tej doby sa represie proti disidentom pritvrdili. Mnoho z nich bolo zatknutých alebo daných pod dohľad s cieľom zabrániť im v reakcii na anonymné výzvy kolujúce po internete na arabský štýl „jazmínovej revolúcie" v Číne. Na odradenie od protestov bola policajná bezpečnosť počas zhromaždenia ešte prísnejšia ako zvyčajne.

Na svojej tlačovej konferencii Wen Ťia-pao, opäť hovoril o nutnosti politických reforiem. Toto zahŕňalo varovanie, že čínsky ekonomický prínos by mohol byť zničený, ak krajina nedokáže reformovať politicky. Uviedol tiež, že ľudia potrebujú, aby mohli „kritizovať a dohliadať" na vládu. Ale samozrejme neponúkol žiadny návod, iba vágne zdôraznenia typu, že pre zmenu je treba postupovať „postupne", „riadne" a „pod vedením strany." Povedal, že by bolo zlé porovnávať situáciu na Blízkom východe a severnej Afrike so situáciou v Číne. Tak ale keď je všetko v poriadku prečo Čína vydáva stále viac prostriedkov na zbrojenie a vnútornú bezpečnosť? Armáda a polícia nie sú garantom slobody, aspoň nie v Číne.

SkryťVypnúť reklamu

Vládne zásahy proti disentu zrejme zahŕňajú aj posilňovanie čínskeho internetového firewallu. Niektoré internetové stránky v Číne v poslednej dobe vykonávali prieskum verejnej mienky podľa ktorého 11 % respondentov, tvrdí, že národné šťastie by sa posilnilo, keby sa mohli slobodne vyjadrovať na internete. Žiaľ nemôžu, tak o akom šťastí politici hovoria? Aha, o ich vlastnom šťastí.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu