Možné zmeny v Severnej Kórei, Sarrazin a Fidel Castro (36. týždeň)

Možno ma nezaujali práve naj „top" správy 36. týždňa, akými boli napríklad pálenie či nepálenie koránu, výročie pádu dvojičiek, labouristické prelomenie patu v Austrálii či početné bombové útoky v rôznych častiach sveta. Ale chcem rozobrať iné tri, taktiež veľmi dôležité, udalosti. Ako bol Kim Čong-il na návšteve v Číne a čo sa v Severnej Kórei v najbližšej dobe pripravuje. O tom prečo je Thilo Sarrazin obviňovaný z rasizmu a prečo je dôležité, že sa vďaka jeho osobe v Nemecku rozvírila veľmi podstatná diskusia. Ale aj o tom ako Fidel Castro nečakane šokoval, čím ma zároveň milo prekvapil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Severnú Kóreu v blízkej dobe čakajú pravdepodobne výrazné zmeny. Informácie, ktoré presiakli na povrch, tomu len nasvedčujú. Fakt, že neslobodný diktátorský režim sa stále drží pri moci, je skutočnosťou vďaka silnému partnerovi v podobe Číny. Jej politická či ekonomická pomoc v prevažnej miere drží krajinu ako tak nad vodou. Čo je samozrejme dobré pre režim, ale zlé pre ťažko skúšaný ľud. Preto zaujalo, že vodca Kim Čong-il navštívil svojho spojenca 26. augusta už druhýkrát v priebehu necelých štyroch mesiacov. Čína aj naďalej bráni Severnú Kóreu pred tlakom USA a odmietla aj závery z medzinárodného vyšetrovania potopenej juhokórejskej bojovej lode. Kim Čong-il ale v Číne dlho nepobudol, čo bolo vysoko nezvyčajné a 30. augusta sa vrátil domov, čím vyvolal mnohé špekulácie vo svete. Najsilnejšou domnienkou zostáva skutočnosť, že sa má v krátkodobom horizonte konať zasadnutie najvyšších funkcionárov Kórejskej robotníckej strany, prvé na danej úrovni od roku 1980 (súčasný diktátor podobné zhromaždenie ešte neviedol). Keďže zdravotný stav Kim Čong-ila sa zhoršuje, očakáva sa, že aby dynastia držiaca sa pri moci mohla pokračovať, tak vodca na danom zasadnutí určí svojho nástupcu 27-ročného syna Kim Čong-una. Počuť aj hlasy o tom, že by sa mali pripravovať nové reformy pre hladom a povodňami zužovanú ekonomiku. V štátnom denníku nedávno došlo k prelomeniu tabu vyzdvihnutím čínskeho ekonomického modelu, čo naznačuje poškuľovanie po akej takej forme možného otvorenia ekonomiky. Juhokórejčania by si želali, aby na zasadnutí boli prijaté nové reformy, ktoré by sa sústredili na potrebné ekonomické reformy ako na podporu armády a vojenských zložiek. Je zaujímavosťou, že Južná Kórea svojho suseda zahrnula do návrhu spoločného organizovania majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022. Optimistický prístup je fajn vec, ale s nevyspytateľným režimom sa neradno zahrávať. Uvidíme čo teda prinesie očakávané zasadanie. Podľa propagandy sa má Severná Kórea zmeniť v roku 2012 na silnú a prosperujúcu krajinu, čiže zmeny možno natiahnu do daného roku. Konzervovanie krajiny v súčasnom stave je neodpustiteľným konaním voči vlastnému obyvateľstvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemeckého centrálneho bankára Thila Sarrazina ešte pred nedávnom nepoznala širšia nemecká verejnosť. Teraz je všetko inak. Preslávili ho pasáže z jeho pripravovanej knihy pod názvom Nemecko sa likviduje. Pre politicky korektné nemecké elity bol nútený odstúpiť z lukratívneho postu, kvôli jeho vyjadreniam na adresu moslimských menšín v Európe. Je obviňovaný z rasizmu. Takáto nálepka sa v Nemecku naozaj nenosí. Dané tvrdenie ale nie je oprávnené. Kritika neprispôsobivých imigrantov, ktorí vyjedajú sociálny štát je skutočnosťou. Ich nevôľa k integrácii sa do spoločnosti a náreky nad diskrimináciou sú tiež realita. Rasisticky môže znieť len myšlienka rozdielnej genetickej výbavy a inteligencie národov. Ale tam vychádzal tiež len z dostupných vedeckých prác. Novinári tvrdia, že väčšina nemeckého ľudu stojí za Sarrazinom. Jeho konanie vyznieva ako varovanie pred úpadkom nemeckej kultúry a vysoko cenenej vzdelanosti. Nehovorím, že to mnohými tvrdeniami trošku neprepískol, ale v mojich očiach rasista nie je. Diskusia, ktorú rozvíril po celom Nemecku, možno prinesie plodné riešenia, alebo aspoň ich náznaky. Súčasné politické elity totiž pred dlhodobými problémami v Európe zatvárajú oči a preferujú krátkodobé riešenia. Uvidíme, koľko im to vydrží.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A na záver poďme na „ostrov slobody" Kubu. Fidel Castro na staré kolená dáva najavo, že chce, aby jeho hlas bolo počuť. Preto sa podelil s americkým novinárom o niektoré svoje myšlienky. Najzaujímavejšia je, že ním zostrojený kubánsky ekonomický model nie je vhodný na vývoz, ale ani nefunguje. Samozrejme, že neodmieta myšlienky kubánskej revolúcie, ale pri dedukovaní je jasné, že ako všetci marxisti, aj on pohorel v zostrojovaní utopistického sveta. Tieto vyjadrenia sa dajú chápať aj ako podpora pre uvoľňovanie ekonomiky a snaha o udržanie moci pre jeho brata Raúla. Ďalším prekvapením bolo aj napomenutie iránskeho prezidenta Ahmadínedžáda, aby prestal útočiť na Židov a prestal popierať holokaust. Obavy z nukleárnej vojny sú taktiež na mieste. Podľa neho by sa mali všetky jadrové zbrane zničiť. Kto vie čo si vlastne o tomto celom myslia Američania?

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu