Názory 26. najbohatšieho muža planéty, synovca saudského kráľa

Štvrtý májový týždeň sa opäť raz diali zaujímavé veci. Ratko Mladič bol po dlhoročnom hľadaní konečne dolapený. Barack Obama navštívil starý kontinent, presnejšie Írsko, Veľkú Britániu, Francúzsko a Poľsko. Severokórejský vodca znovu zavítal do Číny, tentoraz už tretíkrát za obdobie kratšie ako jeden rok, ktovie o čo bol prosíkať veľkého červeného brata. Kaddáfí aj naďalej odmietal možnosť odstúpenia, ale vo svojich snahách o prímerie nepoľavil. Manuel Zelaya, bývalý prezident Hondurasu, sa môže vrátiť do krajiny, ktorú musel narýchlo v nedávnej minulosti opustiť. Taliban sa prihlásil k útoku na leteckú základňu pakistanského námorníctva v Karáčí, kde zomrelo najmenej dvanásť vojakov. Zlé vzťahy Pakistanu s USA bola zlepšovať Hillary Clinton, aj keď iba chvatnou návštevou. Ďalší republikán, konkrétne guvernér štátu Indiana Mitch Daniels, odmietol kandidatúru na prezidenta USA. Christine Legardeová sa stala hlavnou favoritkou na post šéfa MMF, prosím, to už radšej nech tam dosadia Mexičana. V tejto týždňovke prinášam zaujímavé myšlienky saudského princa Alwaleeda bin Talala, synovca súčasného kráľa Saudskej Arábie Abdulláha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Ako je u mňa zvykom, keďže pravidelne pozerám Fareed Zakaria GPS, občas pridám na tento môj blog preklad niektorých rozhovorov z danej relácie. Tentoraz bol jeho hosťom jeden z najúspešnejších investorov na svete, 26. najbohatší muž na svete podľa Forbes. Princ Al-Waleed bin Talal Bin Abdulaziz Al-Saud. Ide o najväčšieho zahraničného investora v Spojených štátoch!!! Fareed Zakaria začal rozhovor veľmi výstižnou charakteristikou: „Princ Alwaleed je prítomný v Amerike a Saudskej Arábii, čo sú dva svety, ktoré sa vzájomne potrebujú, ale vedia sa len ťažko pochopiť medzi sebou. Takže sa budeme snažiť preklenúť danú priepasť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba na úvod podotknúť, že mňa osobne prekvapilo, ako si daní aktéri rozhovoru vzájomne preukazovali úctu. Keďže, Fareed Zakaria je Ind a jeho náprotivok Arab, nečakal som, že mu princ viackrát povie, „priateľ". Ale, možno na tom nie je nič neobvyklé, len ja na to asi nie som zvyknutý. Prvá otázka, ktorú Fareed Zakaria položil, sa týkala arabskej jari a stability Saudskej Arábie, keďže táto krajina nebola obzvlášť postihnutá nepokojmi. Alwaleed odpovedal: „Áno. Vďaka, Bože, Saudská Arábia je vo veľmi zvláštnej situácii. Vzťah medzi kráľom a jeho ľudom je veľmi blízky. Ľudia milujú kráľa veľmi. To je jeden dôvod, samozrejme, prečo sa nevyskytli žiadne občianske nepokoje. Plus Saudská Arábia, nie je ekonomicky v najlepšom stave. Máme problémy ako v iných krajinách, ale pre istotu, situácia nie je bezvýchodisková, hlboká a zlá. Takže všetky tieto dôvody pomáhajú pri vysvetľovaní, prečo je situácia v Saudskej Arábii stabilná a vďaka Bohu, ako viete posledná výzva na demonštrácie úplne zlyhala v Saudskej Arábii."

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zakaria: Ale povedzte mi niečo o napätí v krajine, pretože je jasné, že kráľ a kráľovská rodina sa obávajú. Keď sa tieto revolúcie začali na Blízkom východe, Saudská vláda skutočne napísala šek na 40 miliárd dolárov, čo je veľa peňazí aj pre Saudskú Arábiu. Takže existujú obavy, že ľudia cítia určitú úroveň nedostatočnej otvorenosti, nedostatok slobody, nedostatok pokroku. Myslíte si, že tento súčasný systém to môže poskytnúť, alebo musí existovať výrazný pokrok v budúcom roku či dvoch?

Alwaleed: Poznáte, Lee Kuan Yewa? Myslím, že viete, je veľmi slávnym mužom. Je to muž, ktorý založil moderný Singapur. A Singapur je modelovou krajinou v demokracii na Ďalekom východe. Bol som s ním na obede jeden čas a spýtal som sa ho, aký druh demokracie máte? Povedal, že máme vlastnú demokraciu, princ. Nie je to typ demokracie aká je v USA. Takže to, čo tým myslel, že máme systém, kde účasť ľudí má byť implementovaná. A verím, že Saudská Arábia bude musieť prijať nejaké - niektoré nové zákony, kde bude účasť ľudí uskutočnená tak či onak.

SkryťVypnúť reklamu

Zakaria: Aký je vzťah saudskej kráľovskej rodiny k náboženskému establišmentu? Od doby využívania Veľkej mešity v Mekke, Saudská kráľovská rodina, zdalo sa, že dospela k dohode s danou stranou, keďže sa začalo podporovať vzdelávanie, cez náboženské záležitosti po „spravodlivo" radikálnych Wahabistických kazateľov, pretože oni cítili, že by to malo zabezpečiť, že monarchia nebude ohrozená. Môj pocit je, za posledných päť až sedem rokov, sa dospelo k záveru, že to nebol tak dobrý nápad. Čo nám o tom môžete povedať?

Alwaleed: Je zrejmé, že posledných sedem, osem rokov, sa Saudská Arábia začala meniť a reformovať. Jasne a bohužiaľ, tam sú niektorí obyvatelia Saudskej Arábie, ktorí sú naozaj extrémni, ale kričia a kričia veľmi hlasno. A Západ si myslí, pardon, to sú zástupcovia náboženskej komunity a tradičnej Saudskej Arábie, ale to nie je tento prípad. Ale ako ste správne povedal, tak, že za posledných päť, šesť, sedem rokov, sa kráľ snaží ich neutralizovať a dostať ich preč - mimo systému, aby nezhoršili situáciu v Saudskej Arábii. Toto konanie je úspešné, ale pomalé. Obaja by sme boli radi ak by to bolo urýchlené. Napríklad v Saudskej Arábii nikdy nebola vysoká škola, kde by ženy a muži mohli byť spolu. Kráľ Abdulláh takú založil, ale niektorí z extrémnych síl boli proti, takže ich vyhnal. Takže pomaly, ale isto sa to deje.

SkryťVypnúť reklamu

Zakaria: Existuje veľa ľudí, ktorí keď uvažujú nad Saudskou Arábiou, myslia hneď na podporu pre veľmi extrémnych islamských kazateľov, islamské centrá, islamské hnutia a teroristov. A je tu veľa dokumentácie, ktorá hovorí, že peniaze prišli zo Saudskej Arábie, nie vždy Saudskou vládu, v skutočnosti, veľmi často nie sú od saudskej vlády, ale od Saudských jednotlivcov. A keď som bol v Káhire, ľudia v Egypte mi povedali, že ich saláfisti, čo sú najviac extrémne náboženskí ľudia, ktorí sú financovaní zo Saudskej Arábie. Kedy sa to zastaví?

Alwaleed: Viete, tento problém tam existuje, vlastne tam existoval. Ale, viete, oficiálny postoj vlády Saudskej Arábie je skutočne nie o podpore, ale o žiadnej podpore týmto ľuďom. Priznávame, že tam sú niektorí obyvatelia Saudskej Arábie, ktorí podporujú niektoré z týchto skupín, ktoré chcú byť teroristami. Myslím, že keď oni boli podporovaní, predpoklad bol, že nie sú teroristi. Boli to len islamskí džihádisti alebo podporovatelia otázky islamu. Ale jasne, keď sa ukázalo, že nejde o tieto prípady, Saudská Arábia zaviedla veľmi prísne opatrenia.

Zakaria: A predsa, keď som išiel do Iraku počas vojny a pokúšal som sa zistiť, kto financuje najextrémnejšie sunnitské milície, al-Kájde pridružené organizácie, stále som počúval, že peniaze prichádzajú zo Saudskej Arábie.

Alwaleed: Myslím, že to sú trochu staré novinky v histórii. Môžem vás uistiť, Fareed, práve teraz, sa situácia veľmi zmenila. Chcem povedať, pretože sme boli obeťami mnohých teroristických činov. Moje vlastné centrum, moje Kingdom Center, čo je najvyššia ocenená veža v Saudskej Arábii, bola evakuovaná dvakrát, kvôli teroristickým útokom, teroristickej hrozbe. A pamätajte tiež, v novembri minulého roka, keď Saudská Arábia dala tip vláde USA, kedy boli uložené v dvoch lietadlách tieto dve bomby, ktoré mali explodovať vo vzduchu. Takže buďte si istý, že Saudská Arábia je dnes iná, než to bolo päť alebo šesť rokov dozadu.

Zakaria: Vzhľadom k Vašej finančnej zdatnosti, musím sa vás opýtať otázky ohľadom ropy, pretože samozrejme, Saudská Arábia je centrálnym bankárom ropy. Vysvetlite mi, prečo cena ropy je teraz v priemere cez 100 dolárov za barel za rok. Nemáte značný nárast dopytu práve teraz. Ak sa pozriete na Čínu, Indiu, USA, Európu, rast vlastne nie je tak silný ako by mohol byť všade. Nemáte konkrétne narušenia v ponuke, okrem Líbye, ale oni sú veľmi malé. A vy chlapci, myslím, že Saudovia vlastne zvýšili ponuku, ale potom sa znížila, keď nikto nechcel kúpiť toto extra napájanie. Takže ak nemáte zvýšený dopyt, ak nemáte zníženie dodávok, prečo ceny idú hore o 30 až 40 percent?

Alwaleed: Fareed, kladiete otázky a odpovedáte na ne tiež. Ste moc múdry. Niet pochýb, že sa cena pohybovala okolo 85 dolárov. Skočila na 100 dolárov po tom, čo sa stalo v Líbyi a Bahrajne. A jasne, je tu ešte nejaký faktor strachu a je tu aj špekulačný faktor. Viete, Bahrajn je teraz stabilný, ale stále nie sú na 100 percent istý, čo sa bude diať, pretože budete počuť raz za čas Irán prichádzať a skákať a znepriateľovať, zastrašovať oblasti Perzského zálivu. Takže ceny sú rastúce. Tvrdý postoj Saudskej Arábie je, že chceme, aby bola cena medzi 70 a 80 dolármi. Nielen na pomoc Západu, ale chceme si tak pomôcť aj sebe. Nechceme, aby Západ išiel a našiel alternatívy, pretože jasne, čím vyššia cena ropy, tým viac máte motiváciu ísť a nájsť alternatívy. Takže, naozaj, mať cenu okolo 70, 80 dolárov, je cena dobrá pre spotrebiteľov a výrobcov.

Zakaria: Takže poďme hovoriť trochu o ekonomike, globálnej ekonomike. Ste jeden z najúspešnejších investorov na svete. Chceli by ste i naďalej investovať v Amerike?

Alwaleed: No, samozrejme, budem pokračovať. Je zrejmé, že Spojené štáty majú stabilný systém, spravodlivý proces, majú stabilitu. Presne viete, kam idete. Nevyhnutne, keď idete do rozvojových krajín sveta, budete mať väčšiu odmenu, ale tiež viac rizika. Bývam v Spojených štátoch, USA sú istota.

Zakaria: Spýtam sa vás, tento nový proces voľby nového kráľa Saudskej Arábie. Je možné, že nová rada sa rozhliadne a povie, dobre, najviac kvalifikovaným mužom v Saudskej Arábii je jasne princ Alwaleed?

Alwaleed: Viete, v Saudskej Arábii, tam je skupina 40 ľudí - 34 ľudí presne, raz príde čas dedičstva, vtedy sa stretnú a budú voliť kráľa. Vždy budem slúžiť svojej krajine v akejkoľvek funkcii, ale som veľmi spokojný s tým, čo robím práve teraz.

Zakaria: Dobre. No, keď sa zrealizuje možnosť, že by ste sa stali kráľom Saudskej Arábie, budem trvať na tom, aby ste prišli a urobili rozhovor. V takom prípade pôjdeme do Rijádu, navštíviť vás.

Alwaleed: Prídem k vám tak ako tak, môj priateľ, Fareed.

Tibor Švarda

Tibor Švarda

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

The man who is trying not to become a man of success but rather a man of value. Absolvent Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Žijúci a pracujúci v Zürichu vo Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieSvetové dianieFilmový kútikTýždeň vo sveteČínaFotky

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu